[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Substrat keramzit  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Saksup11
Junior member

Joined: 10/11/2018 18:56:25
Messages: 21
IP:
Offline

Salut, dupa cum spune si titlul, am cateva pungi de Keramzit granule si voiam sa stiu daca se pot pune in acvariu ca si strat decorativ, fara plante naturale
Stiu ca trebuie spalat bine pentru a scapa de praf si alte impuritati, dar se poate aseza in apa acvariului?

link de la dedeman: https://www.dedeman.ro/ro/granule-decorative-naturale-argila-keramzit-interior/-exterior-8-16-mm-5l/p/7027675
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

M-am uitat si eu pe la el cindva. E un substart inert si cam atit. Fiind poros te poate ajuta daca ai si un filtru de substrat. Granulatia aia e mult prea mare deci nefolositoare in acvariu - se gaseste si la granulatii mult mai mici.
Nefiind dedicat pt. acvarii nu am gasit pe nimeni care sa il fi folosit in acvariu.

Fiindca vreau substrat inert (discutia e foarte lunga de ce?) voi folosi cam 50% JBL Volcanit si 50% Seachem Fluorite. Ambele pot fi folosite complet separat si sint inerte.

Adica nu prea vad de ce ai folosi bilele alea gigantice ca substrat pt. acvariu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Salut! Foloseste keramzitul in ghivece, iar in acvariu ceva dedicat. Esti mai castigat, crede-ma!
@Liv, legat de cele 2 substraturi uite ce am gasit: "Substratul ideal pentru intretinerea profesionala a plantelor si crevetilor.
Aquascaperii folosesc deseori substraturi speciale (soluri) adaptate special pentru necesitatile lor. Spre deosebire de substraturile "normale" (nisip, pietris), solurile pentru acvariu nu sunt neutre in apa, ci au un efect de producere a apei mai moi. Vor duce la apa mai moale si mai acida - valoarea pH-ului va ajunge usor in zona acida. Solurile de plantare de la JBL sunt bogate in nutrienti si vor oferi plantelor atat substante nutritive, cat si minerale, in timnp ce solurile pentru creveti nu contin nutrienti." de pe nevertebrate.ro si "We would like to mention, however, that they do not only contain important trace elements and iron that plants require but also macronutrients like potassium and magnesium" de pe https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_substrate_seachem-flourite

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2018 22:50:16


Mama prostilor e mereu gravida!
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Singura problema pe care o vad eu la acele bile,este ca sunt prea mari!
Va ramane un spatiu mare intre bile,si se va a d una mult a m ize rie de la pesti.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com