[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tritoni  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, are cineva tritoni prin acvariu? m-ar interesa si pe mine sa fac rost. Apropo cismigiu a fost secat, inainte sa fie secat nu am reusit sa prind de acolo.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mai greu sa gasesti in perioada aceasta a anului, toamna migreaza pe uscat si sub pamant si intra in hibernare.

Poate sa confirme cinveva care sa pricepe daca aceste vietati sunt sau nu protejate prin lege?
Daca da, cred ca alternativa e re-orientarea spre specii orientale disponibile in magazin.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ordonanta de urgenta nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei si faunei salbatice

Cu modificarile si actualizarile ulterioare

sursa: https://lege5.ro/Gratuit/geydqobuge/ordonanta-de-urgenta-nr-57-2007-privind-regimul-ariilor-naturale-protejate-conservarea-habitatelor-naturale-a-florei-si-faunei-salbatice

Contine:

ANEXA Nr. 3
SPECII
de plante si de animale a caror conservare necesita desemnarea ariilor speciale de conservare si a ariilor de protectie speciala avifaunistica

- Triturus cristatus (Triturus cristatus cristatus) (Triton cu creasta)
- Triturus dobrogicus (Triturus cristatus dobrogicus) (Triton cu creasta dobrogean)
- Triturus montandoni (Triton carpatic)
- Triturus vulgaris ampelensis (Tritonul comun transilv?nean)

ANEXA Nr. 4A
Specii de interes comunitar
Specii de animale si de plante care necesita o protectie stricta

- Triturus cristatus (Triton cu creasta)
- Triturus montandoni (Triton carpatic)
- Triturus vulgaris ampelensis (Triton comun transilvanean)

ANEXA Nr. 4B
SPECII DE INTERES NATIONAL
Specii de animale si de plante care necesita o protectie stricta

- Triturus alpestris alpestris (Tritonul de munte)
- Triturus vulgaris vulgaris (Tritonul comun)

Nu sunt exact lamurit, am rasfoit destul de mult ca o curiozitate personala legea, in mare parte inteleg ca este interzis, in cel mai bun caz se permite colectarea doar in baza unei autorizatii. Singura chestie ce nu o inteleg exact, este ca o parte din specii se regasesc pe lista celor protejate doar in anumite zone pre-desemnate cat si in lista de protectie stricta (nationala si comunitara).

Dar din ce am citit si pe internet, pare sa fie protejat prin toata europa.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2018 22:42:45


MSI Reef
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

MSI wrote:
Dar din ce am citit si pe internet, pare sa fie protejat prin toata europa.


De asta si ziceam.
In UK daca ai pond si vrei sa il inchizi si ai tritoni (newts), trebuie sa astepti toamna ca sa o faci.
Daca pe situl de constructie a unei case se gasesc animale protejate (cuiburi de pasari, tritoni etc.) nu ai voie sa construiesti pana nu parasesc singure zona. De asta se cere autorizatie de mediu la constructii, ca sa verifice inspectorul pentru oratanii.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com