[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Putin ajutor in alegerea unui acvariu si a celor necesare!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare! Doresc sa imi cumpar un acvariu! Am avut in trecut un set complet, nu mai stiu exact de la ce firma dar nu cine stie ce. Stiu ca era de 50 de litri parca si a fost 300 de lei daca tin minte bine. As dori acum sa-mi cumpar un nou acvariu. Si tot stau si ma uit la oferte si chiar nu am habar ce sa aleg. De aceea apelez la voi ca poate ma puteti ajuta macar cu niste pareri.
Momentan stau si ma invart intre aceste 3 acvarii si nu stiu ce sa aleg.
https://www.nevertebrate.ro/acvariu-dennerle-nano-scapers-tank-55-l-29075
https://www.nevertebrate.ro/acvariu-eheim-aquastar-54-led-negru-18183
https://www.nevertebrate.ro/acvariu-eheim-aquastar-54l-negru-14774
Ultimele 2 sunt complete dar nu prea ma incanta filtrul. Si acum l-am gasit si pe cel de la Dennerle pe care l-am vazut in aceasta seara expus in Animax parca in care erau cativa pesti si imi place extrem de mult cum arata. Imi plac colturile rotunjite si capacul de sticla enorm de mult.
Acum as vrea sa va cer parerea. Bugetul meu luna asta este cam de 500 de lei. Deci la cele 2 cu capac negru de la Eheim nu prea mai am ce sa investesc. La cel de la Dennerle trebuie sa mai iau si un filtru pe care o sa-l primesc cadou de la iubita mea si ma gandeam sa il iau pe acesta https://animax.ro/dennerle-nano-corner-filter-xl.html sau pe acesta https://www.petmagia.ro/cumpara/filtru-intern-pentru-acvariu-aquael-fan-2-plus-4409711 macar pana fac ciclarea acvariului si dupa ca tot trece craciunul sa iau un https://animax.ro/filtru-extern-dennerle-scaper-s-flow-hangon-filter.html .
Acum pentru Dennerle ce lampa imi recomandati? Ca habar nu am cum sa caut. In Animax au cateva cu led dar sunt 1000 de lei si nu-mi permit acum. Ce lampa credeti ca face lumina destula?
Acum intrebarile care ma tot framanta. Voi dintre cele 3 acvarii pe care l-ati alege? Daca l-ati alege pe cel de la Dennerle ce filtru ati pune dintre cele 2 ieftine l-ati pune pana ati strange bani de cel la 400 de lei? Si ce lampa ati folosi pentru el? Deoarece doresc ca acvariul sa fie plantat.
Ma scuzati ca am scris atata povestea dar na. Va multumesc anticipat tuturor celor care ma veti ajuta cu sfaturi!
O seara faina tuturor!
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Alin,

Bun venit pe forum.

Eu personal nu sunt adeptul filtrelor interne, pentru un acvariu de 50L as pune un filtru extern mic de la sunsun ( HW-603B ). ( pretul este similar cu fitrul intern mentionat de tine).

Inlocuit buretele din dotarea initiala cu Matrix/Micromec/Siporax sau un alt material similar cu cele enumerate (material ceramic).

This message was edited 2 times. Last update was at 19/12/2018 23:22:09


MSI Reef
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles MSI! Multumesc de raspuns. Ce parere ai despre acvariul de la Dennerle in comparatie cu celelalte? Si ce lampa imi recomanzi pentru el?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/12/2018 23:32:57

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

acvariul este doar o cutie de sticla.
sigur ca sunt acvarii care arata mai bine decat altele, dar asta iti atrage atentia mai mult doar cand e gol, ca atunci cand e plin focus-ul este pe ce e inauntru si acvariul arata bine sau nu in functie de cum arata ce e inauntru.

ca sa te putem ajuta mai bine, spune-ne ce buget total ai si ce spatiu disponibil ai.
te-nteleg ca vrei sa-ti iei cat mai repede, ca stiu cum e sa ti se puna pata pe acvariu, dar un pic de planificare si rabdare la inceput salveaza bani si frustrari pe termen lung.

pentru un incepator, ideal e sa iei un acvariu de macar 100 de litri sau pe-acolo, pentru ca la un acvariu mai mare ai sanse mai mari de succes in calitate de incepator, fiind mai stabil datorita volumului mai mare de apa

de asemenea iti recomand sa te uiti pe aici la sectiunea jurnale sa vezi cam ce inseamna un acvariu plantat, ca e cu cantec si acolo. (vezi si semnatura mea daca vrei)
un "acvariu plantat" adica cu focus primar pe plante si pe aquascape nu prea se poate face fara o instalatie de CO2, lumina potrivita si fertilizare.

un acvariu cu pesti si niste plante se poate face si fara astea, dar trebuie sa stabilesti si sa ne zici daca asta vrei sau vrei un plantat "adevarat", pentru ca recomandarile or sa fie diferite.

This message was edited 3 times. Last update was at 19/12/2018 23:35:08




Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-as lua si mai mare de 100 de litri dar stau intr-o garsoniera de 27 de metri. Cel de la Dennerle incape perfect pe birou in locul in care doresc sa-l asez. Celelalte 2 au 60 lungimea si nu incap decat daca mai fac loc si e cam greu de facut.
Despre buget... pai sunt student. Acum am cam 500, maxim 600 de lei. Cand o sa revin din vacanta teoretic am cam 200 de lei pe saptamana dar mai sunt si saptamani bune cu 300+. M-am lasat de fumat si raman cam cu 100 pe saptamana pe care as vrea sa-i investesc in acvariu. Deci cam 400+ lei pe luna. Intai vreau acvariul si filtru, incalzitor, lampa etc etc si dupa ma gandesc la instalatia de CO2. Intai sa am acvariul. Timp de gandire am. O sa il iau cam pe 10-15 ianuarie ca acum plec acasa la Slobozia ca e Craciunul. Si cand vin inapoi in Bucuresti vreau sa ma apuc de acvariu. Dupa ce iau acvariul oricum o sa fie 4 saptamani ciclarea timp in care mai strang niste banuti pentru el.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

na, pai atunci ia-ti dennerle ala, nu inteleg care e dilema

daca bugetul nu e o constrangere (400 de lei pe luna de investit in acvariu este un buget generos, crede-ma ) atunci ia ce-ti place, chit ca e nitel mai scump

dupa cum ziceam, acvariul e doar o cutie de sticla, nu are nici un impact asupra succesului sau insuccesului acvaristic, doar arata mai bine sau mai putin bine

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2018 10:45:07




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

PS voiam sa zic ca la dennerle exista si varianta completa cu filtru si lumina, vezi daca nu cumva iesi mai ieftin cu setul complet decat cu componentele

nu stiu daca se mai gaseste sau unde, asta cauti tu, eu iti dau exemplu
http://www.tropheus.ro/acvarii-complete/5735-dennerle-scaper-s-tank-50-l-complete.html



Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut si eu setul ala complet si e convenabil ca pret dar problema este ca nu mai e de vanzare pe nicaieri. Acvariul l-am gasit. Filtrul nu e neaparat sa fie cel de la dennerle pentru ca am vazut ca exista filtre externe la 450 de lei si cred ca e mai bun pentru ca suprafata de filtrare e mult mai mare. Asa ca acum sincer caut o lampa.
Puteti va rog sa-mi recomandati o lampa care sa faca fata acvariului?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai prima varianta ar fi chiar o lampa de la dennerle, nu?
vezi varianta pe led
https://www.nevertebrate.ro/lampa-dennerle-nano-style-led-l-8w-neagra-6500k-pt-30-60l-29737



Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La aceea m-am uitat si eu, dar intrebarea este, oare face fata la acvariu bine astfel incat sa creasca bine plantele?
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Daca nu prea ai spatiu, poti sa-ti iei de exemplu un cub de 30L si pe care sa-l populezi fie cu un mascul de beta, fie cu creveti.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu vreau cub. Totusi lampa aia cu led mi se pare cam scumpa. 400 de lei o lampa? E cat un filtru destul de bunicel. Merita sa o cumpar? Ce parere aveti?
Daca e buna si face fata o iau fara dar si poate. Dar aparent nu prea gasesc nici un review pe nicaieri despre ea. Ma gandesc sa mai strang ceva banuti si sa iau direct asta
https://www.nevertebrate.ro/lampa-dennerle-trocal-led-40cm-18w-pt-acvarii-38-55cm-17995

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2018 19:01:09

Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:na, pai atunci ia-ti dennerle ala, nu inteleg care e dilema

daca bugetul nu e o constrangere (400 de lei pe luna de investit in acvariu este un buget generos, crede-ma ) atunci ia ce-ti place, chit ca e nitel mai scump

dupa cum ziceam, acvariul e doar o cutie de sticla, nu are nici un impact asupra succesului sau insuccesului acvaristic, doar arata mai bine sau mai putin bine


MSI wrote:Salut Alin,

Bun venit pe forum.

Eu personal nu sunt adeptul filtrelor interne, pentru un acvariu de 50L as pune un filtru extern mic de la sunsun ( HW-603B ). ( pretul este similar cu fitrul intern mentionat de tine).

Inlocuit buretele din dotarea initiala cu Matrix/Micromec/Siporax sau un alt material similar cu cele enumerate (material ceramic).


Ma gandesc sa fac o investitie putin mai mare ca de si sa renunt la filtrul Dennerle Scapers Flow si sa iau un JBL e401 sau un JBL e402.
Aici sper sa ma ajutati cu o parere. Cred ca cele 2 externe sunt mai bune ca cel de la Dennerle pentru ca au volum mai mare si au mai mult loc pentru material ceramic.
Voi ce parere aveti? Nu gasesc pe nicaieri ce grosime au tevile de la filtrul Dennerle. Tevile filtrelor externe am gasit ca au citez "12/16". Probabil asta e diametrul in mm si sper ca incap intre capacul de sticla si peretele Acvariului Dennerle Nano Scapers 55 l. Adica cel de la Dennerle isi face treaba bine si merita banii sau mai bine investesc intr-un filtru extern? Ce recomandati?

This message was edited 4 times. Last update was at 22/12/2018 02:57:16

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

O sa cam fie uragan in el cu acel jbl-uri si in afara de asta, daca acvariul are capac de sticla, nu stiu daca o sa poti monta jbl ul.

Plus ca nu prea are rost: eu zic ca ori mergi pe dennerle ca sa arate intr-un fel, ori iei un acvariu normal si nu te mai intereseaza cum arata.

Sa iei un acvariu f scump pt ca e frumos si sa bagi apoi in el tot felul de echipamente care il uratesc pare absurd, dar tu stii mai bine.

Nu-ti face probleme cu filtrarea, dennerle ala o sa fie suficient chit ca jbl e mai mare, de ex. daca nu pui pesti poti sa nici nu iei filtru. Daca pui 10 neoni te descurci cu orice filtru intern cu niste siporax in el, deci filtrarea se stabileste in functie de cati pesti ai, nu de altceva.

De asta ziceam sa te documentezi mai intai si sa te hotarasti ce vrei de la acvariul asta - daca e plantat cu 2 pestisori nu e nevoie de filtrare etc

oricum nu prea poti sa pui multi pesti in acvariu asta asa mic, sincer eu as tine 10 pesti mici cu un filtru intern ca sa nu ma complic si sa dau bani aiurea

Vezi ca cei de la sunsun fac niste copii dupa filtrele interne de la dennerle, arata exact la fel
( nu pot cauta acum)

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2018 09:48:21




Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:O sa cam fie uragan in el cu acel jbl-uri si in afara de asta, daca acvariul are capac de sticla, nu stiu daca o sa poti monta jbl ul.

Plus ca nu prea are rost: eu zic ca ori mergi pe dennerle ca sa arate intr-un fel, ori iei un acvariu normal si nu te mai intereseaza cum arata.

Sa iei un acvariu f scump pt ca e frumos si sa bagi apoi in el tot felul de echipamente care il uratesc pare absurd, dar tu stii mai bine.

Nu-ti face probleme cu filtrarea, dennerle ala o sa fie suficient chit ca jbl e mai mare, de ex. daca nu pui pesti poti sa nici nu iei filtru. Daca pui 10 neoni te descurci cu orice filtru intern cu niste siporax in el, deci filtrarea se stabileste in functie de cati pesti ai, nu de altceva.

De asta ziceam sa te documentezi mai intai si sa te hotarasti ce vrei de la acvariul asta - daca e plantat cu 2 pestisori nu e nevoie de filtrare etc

oricum nu prea poti sa pui multi pesti in acvariu asta asa mic, sincer eu as tine 10 pesti mici cu un filtru intern ca sa nu ma complic si sa dau bani aiurea

Vezi ca cei de la sunsun fac niste copii dupa filtrele interne de la dennerle, arata exact la fel
( nu pot cauta acum)

Am inteles ce vrei sa spui. La faptul ca nu o sa arate prea bine ma gandeam si eu. Asa ca o sa aleg filtrul Dennerle.
In acvariu cat fac ciclarea o sa-l plantez. O sa investesc si intr-o instalatie de CO2 cu butelie de 2 kg probabil. Dupa ciclare voi aduga probabil un banc de 6-7 neoni si unu sau 2 corydoras mici ca sanitari. Si daca merge treaba bine si totul e in regula, probabil voi adauga si un betta dupa vreo luna sau doua.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai la pestii aia pe care i-ai zis, daca acvariul este plantat si nu hranesti in exces, eu zic ca nici nu e nevoie de filtrul extern de la dennerle, pentru ca si plantele te vor mai ajuta cu filtrarea

Eu as pune acest filtru de mai jos, neaparat cu mini siporax in el si niste perlon pt filtrare mecanica

http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&path=305_17_319_321&product_id=274

Sau bineinteles varianta de la dennerle care arata exact la fel dar e triplu la pret

https://www.nevertebrate.ro/filtru-intern-nano-de-colt-dennerle-xl-30-60l-9639

Cred ca e cea mai buna solutie sunsun ul ala, mai ales ca in caz ca o sa decizi ca nu e suficient, o sa poti lua in continuare alt filtru fara sa pierzi decat 60 de lei.

Ps asta e mini siporax, material filtrare biologica f bun, f ieftin si foarte important pt succes
https://animax.ro/sera-siporax-mini-35g.html

Poti sa pui cat iti incape, cu cat mai mult cu atat mai bine

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2018 12:53:46




Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil raman la cel de la Dennerle intern XL pentru ca il primesc la oferta odata cu acvariul. Eu ma gandeam sa fac doar ciclarea cu el si dupa sa cumpar un Dennerle scapers flow(cel hang-on).
Sa vad cum merge cel intern si dupa ma decid daca merita cel hang-on la 400 de lei.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Atunci e cel mai bine asa, n-are rost sa te arunci acum la filtru extern inainte sa fii sigur ca ai nevoie de el. Succes!



Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:Atunci e cel mai bine asa, n-are rost sa te arunci acum la filtru extern inainte sa fii sigur ca ai nevoie de el. Succes!

Inca o intrebare si iarta-ma ca te tot deranjez. La un betta si 2 cory micuti as putea pune mai multi neoni sau vreo 6 neoni si 6 zebre mici? Sau se suprapopuleaza?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eh, mi-e greu sa spun.
pe de o parte nu am mai avut de mult un acvariu asa mic si nu mai stiu cum arata dpdv spatiu cu 15 pesti in el.
pe de alta parte asta cu suprapopularea e regula pt incepatori, ca daca stii ce faci regula nu mai e asa stricta.

"suprapopularea" se refera la 2 lucruri: pe de o parte la nr, felul si marimea la maturitate a pestilor versus spatiu (unii pesti, cum sunt zebrele, sunt mai activi si au nevoie de mai mult spatiu de inot, in timp ce neonii de exemplu sunt mai placizi de felul lor) si pe de alta parte se refere la incarcatura biologica pe care o dau acei pesti vs capacitatea bacteriilor din filtru de a procesa amoniacul/ nitritii si vs capacitatea acvariului de a manca nitrat (adica plantele)

una peste alta, as zice sa renunti la zebre pt ca au nevoie de spatiu de inot si sunt cam agitate, dar cred ca ai putea sa tii 10 neoni, 2 cory si 1 betta dupa ce acvariul e stabil si plantat.
apropo, mai sunt si alti pesti mici care ar arata bine intr-un nano, da un ochi pe la coralis ca aveau mai multe feluri de microrasbora.

in orice caz, iti recomand sa setezi acvariul si sa pui cei 2 cory in el impreuna cu bacterii gen sera nitrivec sau oricare altele.
apoi, dupa vreo luna in care ai hranit cu zgarcenie, iei 5 neoni, apoi dupa inca vreo luna, daca ti se pare ca au loc, mai iei inca 5 si apoi beta.

este foarte important sa nu pui toti pestii deodata, ca sa dai timp bacteriilor sa se inmulteasca si sa poata procesa dejectiile care rezulta in plus din cresterea nr de pesti.
si schimb de apa 20% saptamanal.

This message was edited 5 times. Last update was at 22/12/2018 13:50:23




 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com