[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
chalice si montipora digitata pe moarte  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
trailmaker
Junior member

Joined: 13/05/2018 15:50:10
Messages: 30
Location: BV
IP:
Offline

Salutare,

Am o problema cu un chalice si cu o montipora digitata. Ambii mor cam de o saptamana.

Ambii ii am de mai mult de 3 luni in acvariu si au dus-o foarte bine pana acum o saptamana, au crescut binisor. De o saptamana petele moarte se extind cu fiecare zi. Mai am niste montipora digitata care o duc bine.

Programul de lumina nu s-a schimbat. Ce s-a schimbat de 3 luni incoace:

- Am adaugat un saculet de Chemi Pure Blue acum mai bine de o luna. L-am scos de cateva zile, nu imi dau seama daca a ajutat faptul ca l-am scos.
- Am adaugat un mandarin acum vreo luna. Mandarinul e bine, creste vazand cu ochii.
- Am adaugat 3 pesti din carantina acum vreo 2 saptamani, 1 chromis si 2 damsel, toti sunt bine. Mai am 2 ocellaris si 1 yellow tang, 1 fire shrimp, 1 peppermint, 1 lysmata amboinensis, 2 electric crab si inca un crab rosu. Melci am mai multe tipuri, toate marimile.
- Am mai adaugat niste corali acum vreo 3-4 saptamani: 1 alveopora, 1 brain, 1 stylophora, 1 seriatopora hystrix. Toti o duc bine.

Parametrii sunt asa: temperatura 25, salinitate 1.024, alk 10 (n-am un kit prea precis), NO2 0, NO3 0.5, NH3 0.15, PH 7.8 (a scazut in ultima vreme de pe la 8.0, cred ca am deschis geamul mai rar de cand a venit frigul), Ca 420, Mg 1400. Dozez Ca,Mg,Alk.

Scriind mai sus ma intreb daca PH-ul e de vina.

Am atasat poze cu chalice bolnav, un montipora bolnav, un montipora sanatos.
[Thumb - chalice.jpg]

[Thumb - montipora-good.jpg]

[Thumb - mantipora-bad.jpg]

 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com