[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pereche betta splendens  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

O scurta descriere: Masculul splendens albastru volat foarte frumos, se afla la mine in acvariu cam de o luna, in care a fost hranit numai cu larve de tantari si tubi. Sta intr-un acvariu de 25l cu substrat si foarte multe plante, acvariul luminat de dimineata pana seara iar ca filtru am o pompa de aer cu burete. Femela tot splendens albastra o am cam de o luna jumate si se afla in acvariul comun in care se simte foarte bine si a crestul mult in acest timp. O hranesc tot cu larve de tantari, tubi si hrana granulata din cand in cand.
Problema este ca NU VOR SA DEPUNA!!! Pana acum am avut cred ca vreo 10 perechi dar nam reusit cu niciuna, dar de data asta nu ma mai las Very Happy. Cand ii pun impreuna in acvariul de depunere ( in care se afla masculul ) pe corpul femelei apar acele dungi verticale foarte intense. Bun pana aici OK. De aici incolo e problema: ori femela fuge cand masculul se apropie de ea, ori cand femela merge sub cuib, masculul vine langa ea, nu stie ce sa faca si o musca. NU stiu ce sa le mai fac, cum pot sa-i mai stimulez sa depuna? Masculul a construit sub paharul de plastic de la suprafata apei un cuib foarte mare, dar tot degeaba daca nu-l foloseste... Sad Prima data am crezut ca masculul e devina dar am vazut ca si el cateodata incearca sa stranga femela dar atunci fuge ea.

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Am o prima intrebare: De ce vrei neaparat sa depuna?
Daca vrei sa obtii pui de Betta s. atunci bazinul plantat si cu substrat nu e cea mai buna solutie (In nici un caz nu asa cum spui tu "cu foarte multe plante" ci doar cu 1-2 locuri de refugiu pentru femela in cadrul jocului nuptial.
Daca vrei imperecherea din motive pur voyeur-istice... poate ca pe langa lipsa vreunei conditii poate ii mai stresezi si tu.
Bazinul de imperechere la Betta s. nu trebuie sa aiba substrat, nu trebuie sa fie prea mare ca volum, nu trebuie sa aiba o coloana a apei prea mare, temperatura.... dar presupun ca te-ai documentat...
Masculul nu-i cumva prea tanar sau prea batran? Acelasi lucru e valabil si pentru femela...Ce ai facut cu cele 9 perechi precedente? Nu mi-o lua in nume de rau dar am impresia ca te grabesti/pripesti.
Daca femela e prea plina de icre si vrei sa scape de ele problema e falsa... inseamna ca nu vrea sa depuna si gata. E posibil ca dimensiunile sa fie cauzate de o suprahranire sau (Doamne fereste,) inceputul unei boli). Pe langa dungile verticale care apar pe femela in prezenta masculului, ar trebui sa fie usor vizibil si ovipositorul... semn ca este gata de imperechere si depunere.
Revino cu amanunte si foarte posibil sa-ti raspunda cineva deoarece Betta s. nu este un peste dificil de reprodus.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

Mersi mult baieti, am sa tin cont de ce mi-ati spus si revin curand cu amanunte.

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

Salut
E posibil ca masculul sa fie tanar si sa nu aiba experienta
trebuie sa ai rabdare cu el
si mai trebuie si stimulat: schimburi de apa
oricum apa trebuie sa fie curata
si nu are nimic daca se bat
la mine dupa o depunere femela iese varza, isi revin repede
Numai bine
[Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru sfaturi ! Astazi am facut urmatoarele modificari: Am redus radical numarul plantelor din acvariul de depunere, am lasat doar cateva intr-un colt si la suprafata, am scos substratul si filtrul, paharul l-am inlocuit cu o bucata de polistiren si am bagat un ghiveci din ceramica pe post de refugiu pentru femela. Acvariul are capac, un bec de 15w si temperatura este constanta 28 grade C.
Acum astept sa vad daca iese ceva... Numai bine si o sa va tin la curent cu tot ce se intampla!

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

Niciun rezultat ... Tot n-au depus, nu stiu ce sa le mai fac, am incercat toate metodele si ce-a cu geamul despartitor a esuat . Femela ori sta pe fundul acvariului si nu misca ori fuge ca disperata. Masculul nu o musca, se poarta foarte frumuos cu ea, da ea zici ca e speriata de bombe. Daca nici azi nu depun cred ca am sa schimb femela... asta inseamna o noua femela care trebuie sa o tin inca 2 saptamani in alt acvariu, hranita cu hrana vie, deci am sa incerc o alta depunere peste trei sapt. In concluzie astazi e ultima sansa!

NO COMENT !
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca cu alta femela. Sau cu un alt mascul. Dar eu in locul tau, as baga in acvariu 2-3 femele. Si vezi ca toti trebuie hraniti si cu hrana vie.
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com