[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 200 l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa proiectul cu Oscarii, am simtit nevoia de o schimbare. Pe scurt cei doi Oscari au fost donati si am populat bazinul cu ciclide africane. 20 de pestisori , 5 membrii din 4 specii: Aulonocara ( nu stiu exact care , cel cu albastru metalic ) , Caeruleus yellow, Pseudotropheus zebra red si Labidochromis hongi.



Sper ca am ales bine speciile pana la urma.


by koala: Taci, ca l-am rezolvat si p-asta... acu' se vede.

This message was edited 8 times. Last update was at 18/12/2018 10:03:35

beje
Junior member

Joined: 10/09/2014 22:41:48
Messages: 36
Location: Over the border
IP:
Offline

cum a evoluat acvariul in timp? Din cate vad in postul initial o cam ard pe la baza acvariului.... si-au mai revenit?

cam asa ceva as vrea sa fac si eu si strang experiente si informatii

mersi
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut,

Pestii s-au mai dezvoltat, cel mai repede cresc Aulonocara si Hongi. Ca si comportament sunt destul de fricosi fata de oscarii pe care i-am avut. De cand ii am din decembrie o singura problema am avut acum o saptamana cand am vazut ca unul are un puf alb pe un ochi. Am studiat pe net si cred ca a fost vorba de saprolegniaza. I-am facut o baie de 20 de min cu verde de malachit si am pus sare si dat temperatura la 30 de grade in tot acvariul , preventiv. Parca i s-a mai retras albeata de pe ochi, sper sa ii treaca definitiv.

In rest , schimb de apa saptamanal si curatare filtre la 2 saptamani. Nu pot sa le las mai mult timp necuratate si asa abia fac fata la cei 20 de indivizi. Daca ai de gand sa incepi asa ceva, iti trebuie neaparat filtru extern. Si eu vreau sa imi iau un jbl e902.

Aaa si pestii mai au o ''problema'' , sapa de zici ca sunt mineri Atentie cum pui pietrele ca sapa sub ele si sa nu cada sa iti sparga acvariul.

Las si un filmulet mai recent. Sper ca de data asta sa pun linkul cum trebuie Daca nu, multumesc de pe acum lui Koala ca il face el cum trebuie

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2019 23:39:42

LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai destula oxigenare in apa? vad destul de putina agitare a suprafetei apei, mai ales daca zici ca ai crescut temp in acvariu (oxigenarea scade cu cresterea temp)
[Yahoo!]
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Un filtru e orientat in sus si valuieste apa + am doua pietre de aer, eu zic ca e ok. Nu am mai avut probleme. De fiecare data am incercat sa evit sa tratez cu chimicale.

La ultima curatenie am vazut ca m-am pricopsit cu 2 pestisori de aproximativ 7-8 mm ( supravietuitorii ) , cred ca au stat pititi in filtru, acum ii tin in maternitate. Desi nu am avut ca scop sa ii inmultesc, parca incepe sa ma prinda si microbul asta si ma gandesc sa mai iau doua acvarii mici
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mai bine fa unul singur dar mare.
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Momentan un acvariu mai mare e doar in gand, poate dupa o reorganizare a spatiului o sa pot pune si in practica. Deocamdata am schitat si comandat mobila ca sa imi inchid spatiul de sub acvariu ( el fiind suspendat pe o etajera din lemn prinsa in console ) . Dupa o sa pot sa imi cumpar filtru extern, ma gandesc la un jbl e 902.

Revenind la pesti...ieri mi-am luat incubator. Din doua femele gusate, una cand sa o prind a scuipat puii in acvariu. Am reusit sa prind vreo 20 cu minciogul si i-am bagat in maternitate. Desi nu mai aveau saculet deloc lipit , erau dezvoltati, au murit imediat. Doar unul a supravietuit.

De la femela de hongi am reusit sa scot icrele si le-am bagat in incubator.


This message was edited 2 times. Last update was at 12/05/2019 11:46:41

vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu stiu ce s-a intamplat, daca am facut eu ceva gresit sau nu au fost icrele fecundate dar dupa 2 zile doar doua oua mai ramasese la culoarea lor maronie-rosiatica. Astazi s-au albit toate si incep sa se dezintegreze. Cred ca pot sa scot incubatorul ca sigur nu mai iese nimic.

Cand am prins femela i-am desfacut gura direct in incubator. Sa fie asta o eroare facuta de mine ?! Am vazut ca in mod normal se scot intr-un recipient si se introduc cu o pipeta in incubator. Altceva aiurea sa fi facut nu cred...

Cum sa procedez data viitoare in mod corect ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E posibil sa nu fi fost fecundate, asa ca nu te stresa...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Posibil asta sa fi fost cauza,cel mai probabil. Data viitoare o sa le urmaresc mai atent si o sa le scot pe la 8-9 zile. Cred ca e mai ok asa...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic, icrele fecundate nu au cum "sa se mai strice" (desigur, daca apa e in regula)... in cazul tau, cu oxigenarea aia pe care am vazut-o in clip, totul ar fi trebuit sa fie in regula.
Singura mea explicatie (posibila) este ca icrele nu au fost viabile. Oricum, poti sa mai incerci data viitoare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mie mi se pare ca icrele nu-s "miscate" suficient.
Ar trebui data pompa mai tare sa le "plimbe" mai mult.
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De vreo 2 zile am observat ca individul asta sta intre sticla si maternitate ( intr-un spatiu de 1-2 cm latime ) mai mult cu capul in jos. Un ochi parca i s-a facut rosu ca si cum ar avea sange in el. In rest e vioi, se infoaie cand inoata si mananca bine. Doar ca majoritatea timpul il petrece acolo. Care sa fie cauza ? Se simte agresat de un alt peste ?

20190523-202418

This message was edited 4 times. Last update was at 23/05/2019 20:32:06

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mie mi se pare ca este o femela cu gusa. Chiar inainte de eliberarea puilor au obiceiurile astea, de a inota cu capul in jos (probabil ca sa tina mai bine puii crescuti in gura, pe ultima suta inainte de depunere), respectiv de a cauta locuri ascunse in bazin, unde sa elibereze ponta. Au ei inscrisi in codul genetic treaba asta.
Daca nu e cum zic eu, scuze, dar eu asa o vad.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu are gusa deloc si mai si manaca...daca era gusata nu mai manca. Tind sa cred ca e un mascul pus la respect de altul..

Saptamana viitoare montez mobilierul sub acvariu si urmeaza filtru extern...ma gandesc la un e902 plin cu siporax.. ar fi ok?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2019 18:09:14

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cu cat mai mare filtrul cu atat mai bine

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Clar ca ar fi bun cat mai mare, dar din pacate mai exista si limite in buget. Cred ca un e902 plin cu siporax ar fi o sulutie relativ ok.

In seara asta am scos icrele de la o femela de aulonocara si le-am bagat in incubator, un nou incubator chinezesc...dar vad ca isi face treaba. De data asta vad ca deja au codite, am asteptat 7 zile de cand am observat ca e gusata.

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ai loc pt ei ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa ce ii scot din incubator o sa ii tin in maternintate vreo 2 saptamani si dupa ii mut intr-un acvariu de 60 litri.
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

calin_gherman ai avut dreptate. Femela yellow caeruleus era gusata. Am mai pus o closca in seara asta Mai putine oua ca la cealalta femela si incubatorul ziss... o fi el de firma dar il prefer pe cel chinezesc. Dupa ce scapa de saculet la cate zile pot sa ii scot din incubator si sa le dau sa manance ? Ma gandeam sa le cumpar jbl nobilfluid artemia.

Cam asa se prezinta situatia.

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com