[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi Scalari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Nutzu
Unripe member
[Avatar]

Joined: 16/12/2018 17:34:44
Messages: 1
Location: Gala?i
IP:
Offline

Bun? seara! Sunt nou pe aici si tocmai ce mi-am achizitionat un acvariu ( 60 litri ) . In el am 4 scalari si 2 sanitari( de la fostul proprietar) apoi am adaugat eu 4 barbus ( sper ca asta e denumirea lor, o sa atasez poze).
In el am cateva mici plante natutale si una mai mare, o corabie mica si 2 butoiase, Filtru, pompa de aer si incalzitor ( temp. 26.5 grade).

Prima greseala f?cut? : Am dat drumul la robinet dupa ce am spalat bine nisip, filtru, decoruri si dupa ce s-a umplut am pus pe?tii. Apa a fost putin tulbure la început dar a doua zi dimineata era cristal. Am pus si 2-3 picaturi de albastru de metilen in apa.il amde 4 zile si pestii sunt fericiti ( asa cred). Am un led care sta aprins toata ziua ( e cam intuneric in casa), si seara il inchid si las o lumina albastra de intensitate mica deasupra plantei
Intrebare :
1. Scalarii banuiesc ca sunt perechi ( umbla cate doi mereu) si cei dungati ii bat pe cei negrii si invers . Nu mereu,doar cand se apropie.
2. Din cate am inteles de la fostul proprietar au depus icre dar nu s a ocupat si le-a mancat. Acum o sa mai depuna? Eu le am aflat sexul dupa burta (femelele o au mai mare), sper sa nu ma insel
3. Ce alti pesti pot sa mai bag?as mai vrea 3 4 dar mai colorati.
4. Daca nu am lasat apa la ciclat si eliminarea clorului o sa am probleme pe viitor? Am schimbat 15% din apa dupa 3 zile.
Pestii sunt foarte fericiti, alearga mananca. Apropo, cata mancare sa le dau?
Am un betta cam trist, l-am pus cu ei dar il terorizau si l-am scos. Apa e la temperstura camerei ( 24grade la el in acvariu). Sa i bag un incalzitor?
Multumesc anticipat. Sanatate!
Update: nu pot atasa poze, e prea mare dimensiunea.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2018 17:55:51

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com