[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta - swim bladder disease??  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ioana08
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/11/2018 21:34:06
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara!
Din pacate pestele meu betta se confrunta din nou cu o problema. De vreo saptamana a inceput sa fie apatic, sta mai mult pe fund acvariului sau in plante si inoata din ce in ce mai rar. Cand se ridica insa din pietris, inoata putin, apoi se scufunda parca tras de coada in jos( de aici si banuiala ca ar avea o problema la vezica inotatoare). L-am tinut 3 zile fara mancare, apoi i.am dat o farama de mazare fiarta decorticata, crezand ca este constipat(desi nu are nicio umflatura in zona capului asa cum presupun ca ar trebui sa aiba daca asta ar fi problema). Am inceput apoi sa il harnesc din nou in fiecare dimineata, dar problema nu a disparut. Singurele semne aparente pe corp sunt o pata foarte mica alba in zona branhiilor si pierderea intensitatii culorii generale. Mentionez ca il tin singur intr-un acvariu de 20l plantat, incalzit la 27 grade, cu burete bolborositor ca filtru, sursa apei fiind apa de put trecuta printr.o statie de dedurizare si remineralizare si apoi printr.o instalatie de osmoza inversa( in fiecare saptamana schimb cate 7 litri din cei 20).
Va rog, imi puteti da vreun sfat? Ce as putea sa fac in continuare?
[Thumb - IMG_3240.JPG]

[Thumb - IMG_3300.JPG]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com