[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de 2 luni cu mici probleme - intrebari.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
nxs
Unripe member
[Avatar]

Joined: 05/12/2018 16:24:05
Messages: 1
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,

Am ceva probleme/intrebari de incepator cu un acvariu inceput acum 2 luni si cateva zile. Prima experienta.

Acvariul e un Juwel Primo Led 60 (brut 57, net in jur de 40).
Lumini: 7 saptamani a stat cu cea standard: led de 624 lumeni iar de 1 saptamana am mai bagat inca 2. Deci cam 1850 pe 40 litri, cam 46 lumeni pe litru. Program de lumina acum 10 ore - 6 - 1.5 pauza - 4.
Filtrul e cel intern - Bioflow one 300l/h. Dotat cu 2 bureti si aproximativ 500ml amestec de Seachem Matrix si Eheim Substrat Pro turnati in locul incalzitorului ca n-am nevoie de el si oricum il pot pune prinde la o adica direct cu ventuze (spun mai jos si de ce am facut asta).
Substrat: aquabasis si manado (m-am luat dupa specificatiile lor si a iesit destul de gros stratul final, plus ca manado mi se pare greu de intretinut ca se misca foarte usor - deja s-a nivelat destul de mult, partea din spate lasandu-se usor la vale catre fata).
Decor: O bucata de radacina tinuta vreo 2 saptamani in apa, apoi fiarta cateva ore, ceva pietre.
Fauna actuala: 4 cory (fake) julii , 3 melci asasini, 1 pomacea care s-a facut gigant intr-o luna si as vrea sa scap de el, dar mi-e prea drag, 3 guppy care de vreo saptamana au si 4 pui. Am mai avuti 2 asasini pe care i-am dat si 2 pomacea care deja faceau haos si pe care i-am dat si 2 ancistrusi care au murit ... primul cred ca din cauza ca era prea mic - 2 cm, a murit la cateva zile dupa ce l-am primit de la nevertebrate si nici nu pot ca parea prea fericit si al doilea mai mare luat din animax care cred ca a mancat ceva ce nu i-a placut ca s-a umflat ca un balon si a murit la vreo 3 saptamani.
Plante: Anubias nana, Cabomba, Crypto brown, tripartita, verticiliata, octopus, gazon pusila mini, riccia si inca vreo 3 la care-mi scapa numele .
Fertilizare: feropol 24, feropol, jbl proscape npk, easylife co2
CO2 gaz dintr-o bomba reteta noua care iese printr-un difuzor ceramic. Aprox 1 bula la 2-3 secunde in functie de cum mi se pare ca variaza testul (drop checker).

Apa de la robinet lasat 1-2 zile
ph: 7.7
kh: 6
gh: 16
no2: 0.1

Apa in acvariu
ph: 7 (de la co2)
kh: 6
nh4: 0
no2: 0.1 dupa schimbul de apa, fac o data la 2 zile din cauza asta.
no3: ~15

Teste: trusa jbl cu picaturi.
Schimb de apa: in functie de teste. Am facut si la 10 zile dar si la 2 (povestesc mai jos)
Ciclarea am facut fara animale timp de 24 de zile, cu aditie de bacterii 2 ture, testele erau ok, apoi am luat cory si melcii si peste vreo alte 3 saptamani si gupy.

Si acum povestea: Ciclarea a fost OK, am testat intai nh4, apoi no2 care a avut spike si la un moment dat a ajuns la 0. A fost OK si vreo 2 saptamani dupa, dar la un moment dat, dupa ce am luat cei 3 guppy si am vazut ca unul statea mai mult pe la suprafata am zis sa testez iar ... si no2 crescuse foarte mult, de la 0 la 0.2. In rest valorile erau OK. Am schimbat repede 50% din apa cu adaos de biotopol ca n-aveam lasat la statut si-a a fost mai bine. Oricum de atunci, cam 2 saptamani, trebuie sa schimb apa 25% la 2-3 zile ca altfel no2 o ia pe campii. Ieri mi-a venit idea sa verific si apa de la robinet si surpriza are no2 0.1. Deci ma gandesc ca ciclarea reusise cumva sa scada si valoarea asta ca doar nu o fi aparut dintr-o data (nu mi-a dat prin cap sa verific si no2 la inceput asteptandu-ma sa fie 0). De o saptamana am scos si incalzitorul din filtru ca oricum nu-l folosem (aprox 22 grade are apa) si am bagat in locul lui Matrix si Substrat pro, flow-ul pare decent - ma gandesc sa mai bag si in locul unui burete peste vreo 2 saptamani dupa ce s-au colonizatce am bagat acum. Mancare le dau mai putina decat la inceput - e bataie cand mai bag cate o pastile pentru cory.

Intrebari 1 - chimie:
- mai e cineva din BV care are problema asta cu no2-ul? Stau in cartierul Noua, teoretic sunt alimentat din lacul Tarlung.
- teste ceva mai bune decat astea pentru no2? totusi ma gandesc ca valorile sunt destul de mari incat sa fie doar o marja de eroare.
- ar fi OK sa fac schimburile cu apa plata? Teoretic 5 litri pe saptamana ar trebui sa fie suficient deci nu e mare paguba in buget.
- Sau o instalatie de osmoza? n-am gasit nimic concludent pentru scoaterea no2.
- Un filtru extern? Ma gandesc ca mult mai mult spatiu pentru bacterii ar trebui sa reuseasca sa scape de no2 si plantele sa-si faca treaba cu no3-ul ramas pana la schimbul saptamanal. Daca da ce? trebuie sa aiba si un flow suficent de mic pentru bazinul asta. Un clasic 2213/2215 ar fi suficient? Sau un pro 4+ 250/350? Bugetul sa zicem ca n-are limita, dar nici nu vreau sa iau ceva overkill.

Stiu ca pare mare bataie de cap pentru 40 litri de apa efectiv, dar deocamdata nu am un loc potrivit pentru unul semnificativ mai mare - sa fie si ferit de soare si sa nu bage copilul mana in el si sa fie la o inaltime decenta etc.

Intrebari 2 - plante:

Initial am pus doar co2 si parca plantele au inceput sa mearga putin mai bine. Dupa ce am suplimentat si lumina (si npk pun zilnic dupa prospect) unele au inceput sa fie putin afectate, altele sa mearga si mai bine: de ex. cabomba creste si cu 1 cm pe zi, dar la crypto s-au ingalbenit cateva frunze si altele au inceput sa se rasuceasca putin, hydrocotyle tripartita a inceput sa-si ridice marginile frunzelor si parca nici anubias isi cam contorsioneaza frunzele (desi ea e o aditie recenta, poate nu s-a adaptat). In plus au inceput sa-mi apara si alge: unele ca niste mazga maro pe frunze si altele firisoare verzi pe crengile care ajung spre suprafata.

- E prea multa lumina?
- Fertilizez prea putin? CO2 pare OK din tabel/drop-checker.

Intrebari 3 - fauna:

Masculul guppy sta mai mult pe la suprafata de cand l-am luat. Are 3 saptamani si parca si coada se franjureaza putin si inotatoarea dorsala sta mereu lasata. Nici la inceput nu era perfect dar parca incet incet se cam topeste. Femelele is OK, una a scos 4 pui(sau o fi scos mai multi dar pe astia am apucat eu sa-i vad si sa ramana) dupa cum ziceam iar cealalta a inceput sa o cam alerge.

- Finrot sau alta boala sau are el ceva din nascare? Toti pestii sunt luati din magazine, nevertebrate prima tura si guppy si ancistrusul din animax. Nu stiu pe unde se ascunde comunitatea acvaristilor din Brasov, am vorbit doar cu un tip mai in varsta caruia i-am dat melcii.
- Cory parca se cam ascund de cand am suplimentat lumina. E prea mult pentru ei?

Intrebarea 4 - beauty:

Din calculele mele sunt cu populatia la limita acum in 40L (4 cory, 3 guppy- nu am de gand sa raman cu mai multi, o sa dau puii imediat ce mai cresc putin, 1 pomacea, 3 asasini).
- Daca iau un filtru serios, am sanse sa mai bag si 6 rasbora de talie foarte mica 1.5-2cm? Sa scap de melci? Daca nu, atunci o sa dau cory.

Am pus 2 clipuri mai recent in care se vad cat de cat si plantele si guppy-ul. O sa revin cu niste poze mai in detaliu pentru plante.





Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2018 18:20:17

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com