[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 63 litri de la zero  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
skyspot
Unripe member

Joined: 03/12/2018 18:02:27
Messages: 2
IP:
Offline

Salut! E primul meu acvariu, 63 litri si am 5 carasi aurii. Ca accesorii: filtru submersibil si incalzitor, capac cu led. Ca si decor am pus pietris negru si cateva plante din silicon.
Acum, va rog ajutati-ma sa il fac cum trebuie. Dati-mi idei de decor, daca trebuie anumite plante, daca trebuie perdea de bule, etc... Daca mai pot pune si alti pesti.... Multumesc!
[Thumb - 1543853512051-298272891.jpg]

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Nu te dor ochii cand privesti planta aceea ? Ma rog, e chestie de gust in final, insa un acvariu in esenta este un colt de natura iar acolo ma indoiesc ca ai sa vezi asa ceva....
In alta ordine de idei, ai inceput cu stangul
* carasi-cea mai nefericita alegere. In acel acvariu poti tine un caras (maxim doi tras de par cu filtrare supradimensionata, astaa inseamna un filtru extern bun, pentru filtrare biologica, ceea ce la tine nu e cazul).
* ai pus pestii din prima in acvariu (eventual cu ceva chimicale minune de la pet shop, din cele care "te ajuta sa schimbia apa la luna")
* cauta si citeste aici pe forum Ciclul azotului si cat poti din materialele de la Coltul incepatorului
* da, este posibil ca acei pesti sa supravietuiasca mult timp in acvariu, insa sa nu ai impresia ca o duc bine sau ca nu ii afecteaza. Nu vor creste, nu se vor dezvolta, organele lor interne vor avea de suferit. Da, stiu se gasesc alti pesti la pet-shop... In cazul acela nu te putem ajuta, nu acesta este scopul pentru care noi tinem acvarii.
In concluzie, daca doresti un acvariu cu pesti, pastrand aparatura actuala te poti reorienta catre specii de pesti mult mai mici (neoni de exemplu), va trebui sa te pui pe citit si sa te gandesti la soarta locatarilor actuali.
Stiu ca e un pic cam acid tonul si sper sa nu dai bir cu fugitii din prima
Ape limpezi.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2018 00:17:10


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
skyspot
Unripe member

Joined: 03/12/2018 18:02:27
Messages: 2
IP:
Offline

Mul?umesc pentru raspuns. Am ales carasi pentru ca sunt rezistenti dar daca am gresit pot renunta la ei si iau pestisori mai mici. În ipoteza în care trec pe pe?ti mici, spune-mi te rog ce produse sa iau (substrat, plante, decor), raportate la echipamentul meu. Pe?tii actuali nu i.am pus din prima, acvariul a func?ionat cu apa aproape 2 saptamani...


ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asa cum ti s-a spus nu e un inceput prea inspirat decorul artificial si carasii. Sfaturi noi iti putem da in functie de gusturile tale, dar idea e ca e bine sa vezi in bazin o frantura de natura adica nu nisipuri colorate si nu plastice. Plante vii, lemne, eventual pietre(nu sparte)si nisip-nu pietris, pestii in general sunt rezistenti daca le oferi conditiile necesare tine de gustul tau. Cand ai ce trebuie incepi si te inarmezi cu rabdare pentru ciclare care tine minim 4 saptamani, poti sa pui si mai repede pestii dar atunci trebuie sa schimbi zilnic sau macar la doua zile 30-50% din apa timp de o luna
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com