[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Este infectie bacteriana sau finrot?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Uite ca m-am procopsit si eu o boala in acvariul comunitar.
Prima data am observat o pata rosiatica pe un Colisa Lalia Cobalt Blue aproape de inotatoarea dorsala. Am intrat pe https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups si uitandu-ma la poze am tras concluzia ca ar fii o infectie bacteriana asa ca am luat Furanol Plus 250 si am adaugat 4 pastile la 100l de apa si dupa 5 zile (joi seara) am schimbat 50% apa si introdus carbune activ in filtru.

Am plecat de acasa intr-o escapada de weekend si in seara asta cand m-am intors acasa vad ca din pata rosiatica acum arata ca in poza. Deci in nici un caz o imbunatatire.
image

Pe langa asta, cand le-am dat de mancare am observat ca si pe un alt peste, un Colisa Lalia normal a aparut o pata asemanatoare?

image

Imi puteti recomanda ce as putea face in continuare? Pestii sunt viioi, mananca si inoata prin acvariu fara sa arate nici un fel de semn de stres.
jahkz
Junior member

Joined: 20/11/2018 11:05:01
Messages: 20
IP:
Offline

Sunt cam incepator, nu vroiam sa raspund...dar totusi
Nu stiu daca ajuta, dar, pentru a doua poza, am avut si eu pe un xipho ceva care arata fix la fel - o pata fuzzy care arata ca si cum ar lipsi solzii din zona aia. I-am facut o baie cu sare 24h si a trecut. (2 linguri cu varf de sare la 12l de apa)
Al meu era in stare mai nasoala, statea ascuns intre o piatra si sticla acvariului. Dupa baia cu sare comportamentul a revenit la normal, dar rana a durat ceva pana s-a vindecat complet (cam 10 zile).
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com