[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Claro 600  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut colegi acvaristi, as dorii sa va intreb, daca stiti din intamplare din ce motiv filtru meu claro 600 nu mai aereaza, ci doar filtreaza? Mentionez ca am curatat filtru, la bobina, buretele, furtunu care colecteaza aer, si... cam tot ce se putea demonta si curata.

Am mai avut problema asta desigur, inainte era rezolvata dupa o curatare completa, dar se pare ca acum nu a reluat aerarea.
[Thumb - 46525883_2187080588008789_5355175798309388288_o.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Curata gaura in care intra furtunul de aer cu o sirma.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut apreciez implicarea ta, insa daca vei citi un pic mai atent postarea, o sa observi ca deja am facut asta.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Eu zic sa te mai uiti o data. Gaura respectiva are sub 2 mm diametru - chiar daca furtunu de aer are 4 mm pe interior.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, am verificat si acel orificiu, stiu despre ce vorbesti tu, am curatat cu o scobitoare. Per ansamblu am decis sa il las doar sa filtreze si sa cumpar un aerator separat, insa mi-ar placea sa inteleg motivul pentru care nu mai aereaza.

Repet, toate partile care pot fi desfacute au fost desfacute si curatate cu seriozitate.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Scobitoarea e prea mare.
Am facut la fel ca tine de vreo 3 ori - am curatat toate componentele cu perii si scobitori fara succes. Pina nu am bagat o sarma prin gaura aia nu a vrut sa o ia din loc.

La tine oricum nu are prea mare importanta daca il folosesti doar pt. aer. Daca filtrul face valuri la suprafata apei obtii o dizolvare mult mai buna a oxigenului in apa chiar si fata de o pompa de aer separata. La mine eram foarte interesat deoarece il folosesc pt. recircularea CO2 in reactor.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles, iti multumesc mult Liv pentru raspuns, da face valuri dar intelegi, nu mai merge chiar ca in prima zi si imi doresc sa il intretin si sa am grija de el.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2018 21:58:55

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sincer sa fiu eu tin o pompa de aer doar fiindca alimenteaza un filtru intern cu 2 litri de Siporax. As renunta cu placere la ea daca as reusi sa inghesui aia 2 litri in filtru, dar e deja plin.

Toate furtunele si elementele de plastic prin care trece apa vor avea depuneri in locurile in care fluxul apei e marit sau micsorat - de cele mai multe ori in locuri mai greu de curatat sau vazut.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

da' bag? neic? o sârm? in gaurica aia !!!

sau incearc? s?-l mai ridici, duza "pulverizatoare" sa stea cat mai aproape sub luciul apei ...

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, revin cu un update. A revenit totul la normal, ba chiar acum aereaza ca in prima zi, ceea ce am facut a fost sa nu folosesc tubul si sa il las sa se usuce.

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com