[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Icre Discus devin albe dup? 24 ore  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Danny77buc
Unripe member

Joined: 24/11/2018 11:06:11
Messages: 1
IP:
Offline

Salutare. Îmi poate spune cineva cam la ce vârst?/dimensiune un mascul devine apt pt fecundarea icrelor?
Am o pereche tân?r? de 13-14 cm care depun icre la fiecare 4 zile îns? dup? 24-36 ore devin in prop de 98% albe ?i nu ?tiu care este problema. În timp ce femela depune, masculul trece ?i el cu tubul deasupra lor p?rând ca le fecundeaza dup? care amândoi par foarte protectivi cu icrele îns? când devin albe femela le m?nânc?. Ph 6.1 temp 29 grade. Am încercat sa scot conul ?i sa îl introduc într-un acvariu de 5 LT cu aceea?i apa unde am ad?ugat albastru de metil îns? icrele au devenit albe mult mai repede. Ceva p?reri? Mul?umesc
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

!

This message was edited 2 times. Last update was at 08/12/2021 08:04:14


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asa cum ai spus pereche mult prea tanara, masculul inca nu poate fecunda nu e fertil, 13-14 cm ori sunt foarte tineri ori opriti din crestere, conditii slabe: schimburi insuficiente de apa cantitativ si /sau calitativ, temperatura insuficienta, hrana insuficienta sau slaba calitativ, igiena slaba(foarte important), dar cel mai importat e cu schimburile de apa ca un discus adult sa-si atinga potentialul: 18-20+cm. Cu maturizarea depinde de soi de la 1.5 ani pana la 2. A era sa uit dimensiunea bazinului conteaza si ea! Da ceva detalii despre mentenanta si dimensiuni acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2021 14:26:12

[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com