[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neoni batausi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Buna ziua. Sunt nou pe forum si nu gasesc un raspuns concret la ce caut eu. Detin un acvariu de 120l în care am 11neoni, 4 scalari, 5corydoras, 5ancistrusi si 9 guppy. Iar neoni se bat între ei de când am adus 6 neoni, aveam 5 neoni de când am cumparat acvariu si ei nu se bateau ci dupa ce am adus alti 6 a început bataile. Ce ma sfatuiti sa fac?
Am încercat sa fac poze la neoni sa vedtii cum arata saracii de ei dar nu reusesc ca se misca în continu.

http://imgur.com/s7TiFTo
http://imgur.com/jIPy9YJ

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2018 12:04:58

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu am auzit si nici vazut vreodata neoni care sa se bata intre ei (tin neoni de 10 ani, acum am 30 in acvariu)
din poze nu imi dau seama de nimic.

cand le vine cheful de sex sunt ceva mai "agresivi", de ex. se invart repede unul in jurul altuia, dar in nici un caz nu se lasa cu semne pe corp, ca sa zic asa.

daca au semne, cu siguranta nu sunt facute de alti neoni.

oricum, de facut nu ai ce sa faci decat sa-i urmaresti sa vezi cine ii agreseaza de fapt, ca nu stiu daca stii, dar in salbaticie scalarii se hranesc cu neoni.
daca ii vezi ca se ciondanesc intre ei, inseamna ca vor sa se imperecheze (nu te gandi la icre ca neonii nu pot depune in apa obisnuita, le trebuie apa cu duritate extrem de scazuta)

deci stai linistit, cel mai probabil e o veste buna, inseamna ca le place la tine in acvariu si au chef de fricky-fricky

This message was edited 3 times. Last update was at 23/11/2018 12:16:03




duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Am sa fac un video sper sa se vada bine. Problema este ca, care neoni se bat cum zic eu sunt doar cei ciupiti pe corp, ceilalti 8 sunt nevatamati si asta mi se pare ciudat. Si m-am uitat atent sa vad daca scalari sunt cei care le face rau neonilor dar nu am vazut sa ii fugareasca macar desi stau si ma uit la acvariu zilnic cate 30 min de 2 3 ori pe zi pentru ca ii iubesc.
duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Nu gasesc buton de edit. Acesta este clipul referitor la bataie intre neoni.

https://youtu.be/DKo24TYemlw

This message was edited 2 times. Last update was at 23/11/2018 15:15:17

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Mda, e un pic de agresivitate acolo, cel mai probabil din cauza ca inca nu s-au stabilit ierarhiile. Mai ales ca ai neoni de 2 feluri acolo, aia cu dunga albastra continua sunt o alta varietate.

Una peste alta, nimic grav, ar trebui sa se linisteasca in cateva zile / saptamani.

Din pacate, imi pare rau sa-ti dau vestea ca neonii tai arata simptome de boala, mai precis ceea ce se numeste Ich. De aia se freaca de decor.

Deocamdata nu ai ce sa faci, poate ai noroc si ma insel eu sau sunt ei rezistenti, dar daca o sa vezi pe vreun peste chiar si un singur punct alb ca un graunte de sare, va trebui sa faci ceva tratament.

De unde ai luat pestii?

This message was edited 3 times. Last update was at 23/11/2018 15:28:13




duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Am cumparat cei 6 neoni de la un petshop in urma cu 2 luni iar bataile au inceput cu vreo 2 3 saptamani in urma. Chiar sunt 3 neoni ce nu au dunga rosie si nu prea cresc. Sa fie aia problema? Sper sa nu fie bolnavi ca zapacesc. Cred ca am sa mut eu scalarii in alt acvariu sa vad daca tot o sa se vada urme de ciupituri.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu nu reusesc sa vad nici o urma de ciupitura cum zici tu asa ca mi-e teama sa nu cumva sa fie urme de boala, nu ciupituri.

pana nu ii vezi cu ochii tai ciupindu-se unii pe altii si lasand urme, asta cu ciupiturile este doar o presupunere.

sfatul meu e sa nu muti scalarii, pentru ca nu exista motiv serios si orice mutare si schimbare de conditii de mediu streseaza pestii si ii poate predispune la boli sau chiar omori, mai ales ca in acvariul ala nou cel mai probabil nu ai un filtru matur dpdv al filtrarii biologice.

deocamdata ce vad eu in acvariu la tine sunt niste pesti care se ciondanesc, adica "normal business".

vezi sa nu iti creezi alte probleme mai serioase incercand sa rezolvi ceva de nu e de fapt o problema.




duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Am 2 filtre in acvariu si m-am gandit sa mut scalarii cu filtru si cu jumatate de proportie din acvariu asta si sa completez cu apa de izvor. E parere buna?

Poza cu neonul

http://imgur.com/Yy3cN8G

Mai este un neon fara codita dar nu se opreste sa ii pot face o poza

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2018 16:09:02

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dupa cum ma asteptam, alea nu sunt ciupituri, ci pestele e bolnav.
la fel si ala fara coada sigur tot bolnav este.

ce au exact nu imi pot da seama din poza, este cel mai probabil o infectie bacteriana (finrot) - vestea buna e ca nu e ich, ca ich-ul iti poate omori toti pestii.

intra pe linkul de mai jos, sunt poze cu boli, identifica boala exact, ca numai tu poti sa faci asta
tot acolo zice si ce e de facut

https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups

dar ca idee, daca boala nu e contagioasa (de ex. infectia bacteriana nu e contagioasa) si nu sunt afectati mai mult de 1-2 pesti, cel mai simplu e sa nu faci nimic, astepti sa vezi daca supravietuiesc sau nu si asta e.

orice substanta torni in acvariu iti poate da peste cap acvariul si pestii sanatosi, deci trebuie sa o faci doar daca esti absolut sigur ca e nevoie si riscurile sunt mai mici decat beneficiile.

daca zici ca ai inca un acvariu, poti sa scoti pestii astia afectati si sa ii tratezi acolo.


daca e intr-adevar infectie bacteriana, asta inseamna o calitate scazuta a apei din acvariul tau, adica ai ceva ce nu le convine pestilor si asta de obicei inseamna fie amoniac fie nitriti, care ar trebui sa fie zero si care se rezolva cu filtrare corespunzatoare.

vezi ciclul azotului de la sectiunea de incepatori sau cauta pe google.

PS apa de izvor nu e bine de folosit la acvariu, daca nu ai analizat-o dpdv chimic si deci nu stii exact ce ai in ea.
cea mai buna e apa de la retea.

This message was edited 3 times. Last update was at 23/11/2018 16:28:18




duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Finrot este dupa cum vad eu din imaginile de pe jbl.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca ai chef sa tratezi, separa-i si pune-le niste eritromicina (dozajul standard este 1 pastila la 40 de litri de apa, dizolvata in prealabil)

daca iei produsul de la JBL, tot separat trebuie sa faci tratamentul pt ca de-cicleaza, adica omoara si bacteriile benefice care asigura filtrarea

e o boala usoara, daca nu sunt afectati f rau nu sunt motive sa nu-si revina

dar trebuie sa imbunatatesti calitatea apei din acvariu, altfel o sa mai faca si altii

succes



duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Am sa incerc metoda asta zilele astea, ma duc sa cumpar un acvariu de vreo 40l si sper sa gasesc eritromicina pentru ca nu sunt in Romania. Iti multumesc enorm de mult pentru timpul acordat

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2018 17:21:40

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu placere, succes

edit: sper ca nu cumperi acvariul ala de 40 de litri pt ca am zis eu ca eritromicina se pune 1 pastila la 40 de litri!

asta e doza, dar evident ca daca de exemplu ai un acvariu cu 10 litri de apa, o sa pui un sfert de pastila
adica nu e neaparata nevoie sa faci tratamentul intr-un acvariu de 40 de litri, poti sa faci in orice acvariu vrei tu si ajustezi cantitatea de eritromicina

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2018 17:35:42




duduanl
Junior member

Joined: 17/05/2018 20:44:51
Messages: 15
IP:
Offline

Oricum trebuie sa iau un acvariu si nu am nevoie de unul mare. Pana in 50 60lt maxim dar daca gasesc de 40lt e perfect. Sunt eu prostut dar nici chiar asa
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com