[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge pe microsorum  XML
Forum Index » Alge
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Au aparut in ultima vreme niste alge pe microsorum care se dezvolta tot mai puternic. BBA sau staghorn?
Frunzele pe care este alga dezvoltata mai bine sunt cele expuse mai bine la lumina. Asta dupa ce am pus reflector pe neon. Am mai avut microsorum si inainte si a murit incet. Vad ca si astia doi pe care i-am cumparat urmeaza aceasi cale. Pot pune easy carbo pe frunze? Rezista?

[Thumb - 20181119_175847.jpg]

Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic ca este Staghorn.

Opresti filtrul, astepti 5 minute sa se linisteasca apa, pui carbon lichid direct pe zona afectata, lasi sa actioneze cateva minute si apoi dai drumul filtrului.

La mine a functionat, dar nu in totalitate.

Trebuie vazut de unde ai acest dezechilibru care a dus la aparitia algelor.

teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Staghorn = mizerie in bazin, circulatie a apei deficitara sau lipsa co2 In afara de asta, Mircrosorumul prefera umbra, nu lumina directa si mai nou si reflector. Am avut si eu in acvariu cu multa lumina/mult co2 si nu mergea bine. L-am mutat intr-un acvariu low light si e ok.
Cate ore pe zi e aprinsa lumina? Mai multe detalii despre bazin ar fi utile.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu au fost spalate de mult timp furtunele de la filtru si era mizerie pe ele.
Am curatat furtunele, filtrul, am aspirat pietrisul, am schimbat perlonul din filtrul si am schimbat 30% din apa duminica. Schimb aceasta cantitate saptamanal.
Acvariul are 63 litri si in afara de furtune am pastrat curatenia.
Dupa curatarea furtunelor debitul a crescut semnificativ.
La acest acvariu am un eheim ecco pro 200 deci nu se pune problema circulatiei slabe a apei ci dimpotriva daca as putea as mai reduce din debit.
Feritlizez cu profito 2x3 ml saptamanal. Am facut test Fe inainte de fertilizare, a fost aprox 0.04 iar imediat dupa fertilizare a fost 0.5. Ar trebui sa fertilizez mai mult?
Mai pun lunar o pastila de sera florenette la radacina unei cryptocoryne wendtii.
Bag co2 cu bomba dennerle bio co2 120, am si test de ph permanent. Acum e pe la 7.7
Nu am avut vreo saptamana rezerva de co 2 dar am pus una noua azi.
Ma gandesc sa incerc si fertilizarea completa dennerle, am primit un fel de mostre gratuite cu sistemul de co2 mentionat mai sus.
Intr-adevar microsorumul e plasat in partea cea mai luminoasa a acvariului, incerc sa il pun in spatelele unei anubias barteri duminica, cand voi face schimbul de apa.
Lumina e aprinsa 7.5 ore pe zi in doua reprize.
Rezista frunzele de microsorum daca pun easy carbo pe ele?
Daca mai ajuta alte detalii de care am uitat va rog sa imi spuneti.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2018 19:39:23

 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com