[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema instalatie CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut ,

Am o instalatie CO2 cu tot ce e nevoie - pentru un acvariu de 180L
2 stage CO2 regulator - pana la 3 bari presiune de lucru
solenoid valve
anti return valve
bubble counter
Inline atomizer - UP Aqua Inline Atomizer (are nevoie de presiune de lucru de minim 1.8 bari) - montat la output-ul unui Eheim 350 XP (inainte de incalzitor extern Hydor) ...se termina cu Eheim Install set 2 cu spray bar , evident sub apa

Ca sa monitorizez CO2 am un drop checker cu solutie care devine verde optim la 20 ml/L CO2 in loc de majoritatea, unde e nevoie de 30 ml/L. Sistemul e montat corect (tubul CO2 -> regulator -> solenoid valve - anti retun valve - bubble counter - inline atomizer).

Problema e ca nu-mi ajunge CO2 in acvariu in cantitati mari incat drop checker sa si schimbe culoarea semnificativ.Am verificat sistemul in mai multe puncte , pana la atomizer gazul sigr ajunge in parametri normali. Am incercat sa verifica atomizer-ul pt scapari mari cu sapun..nu pare sa aiba pierderi pe nicaieri . Cu toate astea la output nu se vede nimic ...gen bule f mici si nici drop checker verde dupa cateva ore. E un mister complet pentru mine.Tin regulatorul la o presiune de lucru de 2 bar dar am incercat si cu 2.8 fara diferente. Am deschis f mult needle valve ul - gen 5+ bule pe secunda fara diferente mari. Singurul moment in care am vazut ceva micro bule e cand am redus mult outputul la filtru ehaim de la max (~1000 L/h) la jumate sau mai jos . Chiar si asa, daca atomizerul nu functioneaza nu inteleg unde se duce tot CO2 si presiunea care o genereaza .
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nevermind , cred ca am rezolvat problema . Era de la bubble counter care in situatia cand nu se aduna presiune (aka furtunul nu e conectat la inline atomizer) mergea perfect dar cand incepea sa creasca presiunea scapa CO2 si astfel micsora presiunea de lucru pentru atomizer care nu mai functiona .

Dici Aluminium Bubble Counter with Check Valve - nu recomand
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cind presiunea creste furtunele se largesc putin. Daca nu sint strinse bine, pe circuit pot sa apara pierderi. Daca presiunea e mai mare pierderile sint mai mari. Drop checkerul reactioneaza in citeva ore.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com