[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare, posibila probleme cu plante?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Nu sunt experimentat cu plantele in acvariu, cred ca am facut o prostie, am startat 2 bazine de 60 si 25 de litri cu plantele : Sagittaria Subulata, Hygrophila (cred ca e cea mai simpla si comuna care se gaseste) si Egeria Densa
aveau hair algee pe ele, le-am curatat si apoi le-am bagat in apa oxigenata si le-am uitat vreo 10-15 min cu tot cu radacini apoi le-am spalat si lasat in apa simpla cam o ora si apoi le-am plantat, se intampla ceva grav? va intreb pt ca in bazinul de 25L s-a topit toata Sagittaria Subulata si Egeria Densa nu mai are clorofila e aproape transparenta, in cel de 60L Sagitaria e un pic sifonata.

Ca sa maresc poza, plantele au fost scoase dintr-un acvariu in care au crescut pentru a le inmulti (mai ales Sagitaria) inainte cu 2 saptamani am mai startat un acvariu de 50 de litri si am scos cam jumate din plantele din acvariu si asa sau format algee la suprafata apei, folosesc acelasi tip de substart fertil.
Sagittaria Subulata isi reveine? sau plantez altele? daca erau crescute emers inteleg dar asa nu am mai patit niciodata si stiu ca o ia in crestere mai greu cam dupa o luna si jumatate dar nu as vrea sa pierd timpu la acvariu de 25 de litri.

Multumesc anticipat

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Ce lumina ai si cat o tii aprinsa?
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Intrebarea mea e daca a mai bagat cineva plante cu tot cu radacina in apa oxigenata si au mai trait in continuare

Asta e singuru lucru pe care cred ca l-am gresit, mai sigur am sa mai plantez cateva randuri dar as fi vrut ca sa pastrez plantele pentru alte acvariii.

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Acum cateva luni am facut si eu asa ceva si le-am tinut cam 10 minute sau mai mult in apa oxigenata.....aratau cam ciufulite dupa operatiune si dupa vre-o doua saptamani in care nu au dat semne de revenire le-am inlaturat din acvariu. Dar poate pentru ca acvariul era in procesul de ciclare si nici nu aveam rabdarea necesara nu am reusit sa le salvez.
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am bagat apa oxigenata in acvariu si pana la urma am reusit sa scap de alge.

Initial pusesem 50 ml la cei ~90L de apa, si nu a fost nici un efect, apoi la 2 saptamani am dat doza normala. Rezultatul a fost ca am scapat de alge, dar si de Elodeea Densa. S-a topit progresiv, restul plantelor nu au fost afectate.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pe linga Egeria si Valisneria e sensibila la apa oxigenata.

Apa oxigenata poate sa distruga cam toate tesuturile plantei. Deci totul depinde de cit de concentrata mai era apa oxigenata . Timpul cit le-ai tinut in apa a fost mult prea mare.

Pe viitor ia in considerare sa folosesti spirt medicinal in loc de apa oxigenata ca sa clatesti plantele cu alge. Recomandare facuta de Inaltimea Sa Porcu'.

Scoti plantele afectate si le clatesti cu spirt citeva secunde dupa care le clatesti cu foarte multa apa. Eu am incercat si cu spirt diluat 1:2 cu apa si efectul asupra algelor a fost mult mai slab. Prefer sa las sa curga spirt doar pe portiunile afectate de alge (daca se poate) fara sa le scufund in spirt. Operatiune urmata de o spalare intensa cu apa de la robinet 2-3 minute (le clatesc cu dusul). BBA-ul isi schimba culoarea in citeva ore si dispare dupa cam 1-2 zile, staghorn dispare si el cam dupa 2 zile. Ar fi de incercat si pe alte alge, dar neaparat in afara acvariului. Nu prea am idee ce s-ar intimpla daca bagi alcool in acvariu. Metoda incercata cu succes pe Ludwigia Repens si Alternanthera Rosaefolia.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu update:
Sagittaria Subulata fiecare planta care s-a topit a facut cate o frunza si e cam jumatate de cm paroximativ, Hygrophila acu s-a topit de tot si ma gandeam ca o duce bine, banuiesc ca isi revine, iar Egeria Densa s-a albit de tot, sigur isi revine.

Am mai adaugat Cryptocoryne lutea Hobbit si Bucephalandra spec wavy leaf(inca nu e lipita piatra,a ramas asa cum am cumparat-o, si Ludwigia Repens Rubin(multumesc Liv) am pus 3 plante sa vad daca cresc.

Treaba cu spirtul e bine de stiu pentru viitor.
Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com