[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu marin 3000L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Primo
Junior member

Joined: 11/11/2018 12:42:05
Messages: 18
IP:
Offline

Salut, am de gand sa achizitionez un acvariu marin, de cea mai buna calitate, de 3000 litri. Pentru asta caut o firma de top din europa/SUA care sa livreze toate cele necesare si sa ma instruiasca privind intretinerea si absolut tot ce e de stiut pana in cel mai mic detaliu legat de acest subiect. Mentionez faptul limita de buget nu exista, caut doar hardware, si vietuitoare de calitate de top.
Pentru acvariu exista conditii special create ( suprafata, temperatura, lumina etc)
Multumesc pentru idei si sfaturi
Yocosmin2010
Junior member

Joined: 21/01/2018 02:20:23
Messages: 52
IP:
Offline

Felicitari pentru decizia luata. Din pacate nu prea pot ajuta cu sfaturi Nu am ajuns inca la acest nivel Dar pot spune ca astept cu nerabdare sa vad cum va evolua proiectul dvs. Sunt sigur ca daca bugetul nu este o probleme si principalul lucru pe care se pune accent este calitatea o sa iasa un acvariu exceptional. Succes si astept update-uri despre proiect.
Toate cele bune.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Sper ca nu am inteles bine: tu vrei sa te ocupi, cu zero experienta si cunostinte, de un acvariu marin de 3000 de litri?

Daca da, mai bine arunci direct la gunoi 50K de euro si te scutesti de o gramada de nervi, parerea mea.

Lasand la o parte ca sa ai grija de un acvariu asa mare este full time job, problema e ca nu exista ce vrei tu, respectiv "sa ma instruiasca privind intretinerea si absolut tot ce e de stiut pana in cel mai mic detaliu legat de acest subiect".

Intai, nu o sa poti tu retine cata informatie exista si e necesara, chiar daca ti-o da cineva. Apoi, informatia fara experienta nu face 2 bani, iar experienta nu se poate cumpara.

Singura sansa sa ai un asemenea acvariu cand esti nou in domeniu este sa se ocupe o firma de el. Si dupa 1-2 ani, daca inveti de la ei, te poti ocupa tu, daca dispui de timpul necesar, care nu o sa fie putin.

This message was edited 4 times. Last update was at 11/11/2018 15:06:09




Primo
Junior member

Joined: 11/11/2018 12:42:05
Messages: 18
IP:
Offline

Stimate Humbert,

1. Eu caut solutii in RO, in afara am gasit deja.
2. Daca voi fi in stare sa asimilez informatie multa, poti lasa linistit pe seama mea, ca nu ma stii
3. 50k euro? Ai idee despre ce vorbesti?
4. Am si specificat faptul ca eu caut o companie/ firma. Evident ii las pe ei la inceput sa faca treaba, ei au experienta, pregatire etc
5. Intrebarea mea initiala este clara, nu au rost devieri de la subiect

O zi frumoasa in continuare
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am zis 50K asa, rotund, nu am calculat exact cat costa, dar cu siguranta vorbim de zeci de mii de euro.

asa ca idee, un peste marin costa, in medie, 30 de euro, desi cu siguranta la 3000 de litri vei vrea si pesti de 100 de euro sau mai mult.

eu in 150 de litri net am 12 pesti, adica 360 de euro, plus cei 2 pe care i-am pierdut, inseamna vreo 400-450.

daca mai pun si nevertebratele la socoteala, rezulta vreo 600 de euro bagati numai in pesti/ creveti/arici/melci.

daca inmultesc cu 20, rezulta ca la 3000 de litri vei baga minim 10 mii de euro numai in pesti si nevertebrate creveti.

probabil tot acelasi ordin de marime il vei cheltui cu corali, desi in corali poti sa bagi mult mai mult.

si iaca ai 15K - 20K numai in vietuitoare, la un calcul ultra rapid, fara nici un hardware.

si in conditiile in care o lampa mai de doamne ajuta pentru un acvariu de 60 cm este 400 de euro, vei baga 5000-8000 de euro minim numai in lumina

si uite asa ai ajuns la 20-25 de mii fara sa pui la socoteala nici acvariul (apropo, cat costa transportul la un acvariu de 3000 de litri?), nici alte echipamente si nici costurile de mentenanta.

eu zic ca stiu ce vorbesc, pare insa ca tu nu stii.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2018 16:51:51




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

3000L suna fain, pana la urma e vorba de 3 metri cubi. Adica un acvariu de 300×100×100 cm.
Eu as lua provocarea de a-ti face un design pe hartie pentru el, probabil multi alti colegi pasionati ar face-o de asemenea.
Intrebarea mea ar fi: te-ai gandit unde o sa-l pui?

3000L de apa vor evapora cateva galeti de apa pe saptamana. Ia in calcul si asta atunci cand alegi si amenajezi camera.

Ideal tii acvariul in living si sacrifici o camera alaturata ca fish room, ca sa usurezi mentenanta si sa tii partea de filtrare deoparte.

Pentru o idee:

https://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/articles/david-saxbys-ultimate-reef-tank

https://www.theaquariumsolution.com/content/david-saxbys-aquarium-18

Eu te sfatuiesc sa cumperi un acvariu mai mic de care sa te ocupi singur. Curba de invatare este foarte abrubta si in 6 luni vei stii exact ce sa ceri de la firma respectiva. Acum ceri doar sa te ajute sa cheltui cat mai multi bani, ceea ce nu e garantat sa aduca satisfactii.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am gasit un acvariu pe care il stiu destul de bine de ceva timp care e exact pe dimensiunile tale. Ca sa-ti faci o idee:








___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si un reset pe acest acvariu:














___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un exemplu apropiat de 3000l reef - https://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/articles/A%20magical%20reef%20tank.
In articol pretul echipamentelor e estimat la 25-35K GBP , mai pui si vietuitoarele si probabil ca ajunge la 50K euro, asa ca Humbert n-a fost departe cu estimarea.
Dar colegul nu ne-a spus ce fel de acvariu doreste, un FOWLR cu siguranta e mult mai ieftin.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am citit si eu anuntul initial, si mi se pare ciudat / incomplet.
- nu stim unde va fi pus acest acvariu... adica, la Constanta / Bucuresti / Satu Mare?
- in mod sigur, colegul nu pare sa fie un hobbyst.
- cu siguranta ca el nu stie (inca) ce presupune acvaristica, cu atat mai putin acvaristica marina.
Orice se poate, atata vreme cat exista dorinta de a invata si exista diponibilitatea de a accepta si "esecul / pierderile".
Pentru asta caut o firma de top din europa/SUA care sa livreze toate cele necesare si sa ma instruiasca privind intretinerea si absolut tot ce e de stiut pana in cel mai mic detaliu legat de acest subiect.

Aici sunt cateva dintre firmele / magazinele care activeaza la noi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23123.page



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am avut un pacient care traia in Indonezia, intr-o casa la marginea recifului. Nu avea acvariu, nici piscina, dar inota direct in ocean. Eu asta mi-as dori daca nu as avea limite de bani.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Salut, am de gand sa achizitionez un acvariu marin, de cea mai buna calitate, de 3000 litri. Pentru asta caut o firma de top din europa/SUA care sa livreze toate cele necesare si sa ma instruiasca privind intretinerea si absolut tot ce e de stiut pana in cel mai mic detaliu legat de acest subiect. Mentionez faptul limita de buget nu exista, caut doar hardware, si vietuitoare de calitate de top.
Pentru acvariu exista conditii special create ( suprafata, temperatura, lumina etc)
Multumesc pentru idei si sfaturi

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu prea ma pricep in acvaristica marina, dar am tot urmarit jurnalele colegilor si m-am mai uitat si eu pe la preturi de echipamente si vietuitoare.
Nu exclud un marin, dar poate mai peste vreo 2-3 ani.
50k euro mi se pare chiar putin pentru un acvariu de 3000 L.
Nu cred ca in banii astia ar intra echipamente si vietuitoare de top.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Primo
Junior member

Joined: 11/11/2018 12:42:05
Messages: 18
IP:
Offline

Multumesc celor cu sfaturi si idei pertinente, am luat deja legatura cu 2 firme din afara tarii, inca in toamna asta se va finaliza proiectul pe hartie. Instalarea efectiva a acvariului va avea loc in functie de mai multi factori (apropos langa Timisoara ).
Detalii cu evolutia, la timpul lor.

O zi frumoasa
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca vrei un acvariu de top cu echipamente de top, iti sugerez https://www.deltec-aquaristic.com/en/
Pentru animale de calitate si de top, https://www.tropic-marin.com/?lang=en

Mult success si tine-ne la curent, poate ne spui ce ai de gand inainte sa dai ok-ul la executie, poate mai primesti o sugestie doua pe vreun aspect care a scapat expertilor.

Parerea mea e ca cel mai bine iti iei acum un Red Sea Max S650 si iti uzi putin mainile inainte sa te arunci la 3000L.
E mult mai usor sa inveti facand tu greseli decat daca le face altcineva.
Toate acvariile mari prezentate sunt mentinute in principal de proprietarii lor.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Asta pare de top:


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Daca vrei un acvariu de top cu echipamente de top, iti sugerez https://www.deltec-aquaristic.com/en/
Pentru animale de calitate si de top, https://www.tropic-marin.com/?lang=en

Mult success si tine-ne la curent, poate ne spui ce ai de gand inainte sa dai ok-ul la executie, poate mai primesti o sugestie doua pe vreun aspect care a scapat expertilor.

Parerea mea e ca cel mai bine iti iei acum un Red Sea Max S650 si iti uzi putin mainile inainte sa te arunci la 3000L.
E mult mai usor sa inveti facand tu greseli decat daca le face altcineva.
Toate acvariile mari prezentate sunt mentinute in principal de proprietarii lor.


Subscriu la tot ce a spus colegul mai sus. Inclusiv un Red Sea Max S650 ca si proiect pilot, este cam "plug and play" acel sistem si avem cateva firme care ti-l pot aduce, instala si oferi training pentru perioada de inceput.

Apoi iti zic ca o sa-ti fie f usor sa muti totul pe un sistem mult mai mare si sa il administrezi singur.

Mai sunt cateva aspecte de stabilitate/maturitate la un bazin, care sustin in aceasta situatie ideea de a avea un sistem mai mic in care sa "pregatesti" piatra si vietatile pentru bazinul mare. La 3000L iti trebuie f multa piatra vie si sisteme de filtrare "maturizate", filtrarea in bazinele marine are un aspect major biologic, mai direct zis, piatra si nisipul plus filtrul se umplu in cateva luni de micro-fauna care asigura stabilitatea sistemului.

edit pentru paragraful de mai sus: un bazin marin (de recif), din considerentele de maturitate, nu poate sa fie instalat direct si sa arate grozav, o sa fie prima perioada, cateva luni in care bazinul o sa arate urat, o sa apara alge inestetice de diverse forme (filamentoase sau din cele care formeaza o crusta pe piatra) toate aceastea se stabilizeaza si dispar cu timpul, pentru acest motiv recomand un sistem pilot, in care sa pregatesti piatra o perioada, sa alegi si sa pozitionezi ce corali doresti. Fiecare coral adaugat trebuie sa treaca prin mai multe etape de aclimatizare, unii o sa se prinda, altii nu.

Toate acestea se fac mai usor in sistemul pilot si mai apoi se transfera in sistemul mare, pentru prezentarea lor in conditii optime.

Este valabil si in cazul pestilor, posibil unii pesti sa nu se inteleaga, este nevoie de o perioada de "selectie" pana la gasirea indivizilor doriti si compatibili cu ceilalti, alti pesti au nevoie de o dieta speciala, pe care o obtin din micro-fauna existenta pe piatra - pentru acesti pesti ai nevoie de un bazin matur si se pot achizitiona doar ulterior.

Mult succes cu proiectul tau,

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2018 00:14:00


MSI Reef
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

plus ca va fi nevoie de un sistem de carantina foarte serios, ca doar in 3000 de litri nu-ti permiti sa bagi un peste bolnav care sa-ti decimeze toti ceilalti pesti in care ai bagat mii de euro.
idem si pentru corali cu paraziti pe ei.

probabil ca sa ajungi ca un acvariu asa mare sa fie fully stocked cu tot ce vrei tu, adica sa zici "gata, am tot ce vreau in el" iti ia vreo 2-3 ani, ma indoiesc ca vei putea cumpara din prima si de la acelasi supplier toti pesti si toti coralii pe care ii vrei

asta inseamna ca va trebui sa poti sa tii in carantina mai multe animale in acelasi timp, fara sa se amestece intre ele.

De aia ideea cu acvariul pilot vine la fix - maturezi piatra, iti dai seama cat de cat ce inseamna acvarou marin si il folosesti apoi ca unul din acvariile de carantina.

This message was edited 4 times. Last update was at 15/11/2018 10:02:38




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Gata, am gasit un acvariu ca cel dorit.
E de top, animalele sunt de calitate, de top.
Am vazut chiar si vreo doi pesti care intra la preturi de patru cifre.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wow, cum este acvriul din clip... wow ...

16 lampi Hydra 52, direct 9000 euro numai lampile ... dar wow .. ce acvariu ...

(sa ma corecteze cineva daca nu vad bine .. 16 lampi .. )


edit: vad minim 10 yellow tang, doar pentru a face o suma rotunda... 1000 euro numai pe yellow tangs ... ajungem la 10k euro .. sunt aproape convins ca ajunge cu totul la 50000 euro, daca nu si mai bine ..

This message was edited 2 times. Last update was at 15/11/2018 22:43:41


MSI Reef
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com