[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu mare acrilic  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut ,


Sunt curios cati dintre voi cei cu acvariu mare il au din acrilic. Dar sump-ul ?
Pentru cei care au acvariu mare din sticla (peste 300 L) de ce ati ales sa nu mergeti pe acrilic ?


Multumesc anticipat


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

motivele cred ca sunt:
- e mai greu de gasit pe cineva care face acvarii din acril (eu de ex. nu am auzit de nimeni)
- e mai scump
- se zgarie



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact ce a zis Humbert. Subscriu total.

Nu am auzit/vazut pe nimeni cu acvariul din acryl in RO, nici în magazine nu am vazut.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/11/2018 12:54:47


MSI Reef
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Cred ca este doar ... pretul. Am avut oferta din Sibiu pt acvariu din acril sudat, 1000l, varianta fara folie dura antizgariere. Deci se poate face, rezista la zgarieturi, e sigur si garantat, dar pretul este de pana la de 30 ori mai mare decat pt sticla.
ioanasava
Unripe member

Joined: 07/11/2018 21:04:56
Messages: 2
IP:
Offline

Simplu: este mai bun.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pretul e prohibitiv pentru veniturile obisnuite de la noi
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu cunosc pe nimeni care sa faca bazine acrilice la comanda... din "auzite", pretul e foarte mare.
In schimb, stiu o gramada de oameni care fac acvarii din sticla... singurul dezavantaj al sticlei (la bazine mari) este greutatea mai mare a geamului.
Insa, daca luam in calcul un bazin de 5-600 litri in care bagam pietre, nisip si bolovani, atunci cele 100 de kile ale sticlei nu mai reprezinta o problema "de care sa te impiedici".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Salut,

Am studiat problema aceasta in urma cu 2-3 saptamani, dupa citit si recitit, tutoriale, youtube, am hotarat sa vorbesc cu o firma specializata.

Mi-au spus ca este mult mai rezistent decat sticla, ca nu se zgarie asa usor, dar apare alta problema, la un bazin 50*50*50 cm, cu grosimea de 10, chiar daca este mica suprafata, la umplerea cu apa sunt foarte mari sanse sa faca burta, sa se curbeze de la presiune.

Partea buna, se sudeaza foarte usor cu o solutie speciala.

Ca si costuri la ce am spus mai sus :

"Recomandarea noastra pentru acvariul 500/500/500mm este material de 10mm grosime.

Plexiglas XT incolor 10(1020/1520)mm – 94.25 euro+TVA

Acrifix 190 1kg – 34.3 euro+TVA

Catalyst 60g – 9.5 euro+TVA."

ultimele 2 fiind solutiile pentru lipire.

pentru cei interesati pot da numele firmei in mesaj privat, nu doresc sa se considere reclama.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DA, o sa faca "burta", fara discutie!... solutia este sa-l faci cu intaritoare in partea de sus.
Poti scrie linistit numele firmei care poate sa taie, lipeasca acvarii din plexiglas... nu e nici o problema, nu suntem idioti.


Eu am avut un recipient din plexiglas de 6mm, 50x5x55 cm... o cutie "patratoasa" dar ingusta, pe care o ascundeam intre acvariu si perete... acolo adunam "mizeria" din skimmer (cand aveam bazin marin).
Cutia aia facea o burta atat de mare incat am fost nevoit sa ii lipesc un perete suplimentar, pe mijloc, pe interior.

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Adriana Cândroveanu
Asistent de vanzari
Departamentul materiale-placi



Mons Medius Investments SA
Str. Siriului nr. 60A
Bucuresti
Tel. 021 2322481/82

Nu stiu daca le si lipesc, dar le debiteaza, de lipit se lipesc destul de usor.

https://www.youtube.com/watch?v=H8LGIrVJQZs

Nu stiu ce sa zic despre intaritoare, eu ma gandeam la solutia asta ca urmeaza sa apara un bebe, si cred ca ar fi mult mai ok la lovituri (elasticitatea absorbe eventualele socuri).

Cred ca pentru bazine mari se pot lamina 2 placi cu un colant perfect transparent special pentru laminare, dar costurile cresc foarte mult.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dar de zgariat se zgarie mai usor acrilul, periodic trebuie slefuit, e un lucru mentionat frecvent de posesorii de acrilice de afara
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Linuxu wrote:Nu stiu ce sa zic despre intaritoare, eu ma gandeam la solutia asta ca urmeaza sa apara un bebe, si cred ca ar fi mult mai ok la lovituri (elasticitatea absorbe eventualele socuri).


Eu am rezolvat problema asta cu un stand mai inalt - are cam 1metru inaltime acum - si sticla de 10 la acvariu.
Copilul nostru a pus mana pe un ciocan din lemn si a incercat bine de tot sticla acvariului vechi. Am ramas surprins de rezistenta, dar am preferat sa nu risc

Mama prostilor e mereu gravida!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

opincarul wrote:
Linuxu wrote:Nu stiu ce sa zic despre intaritoare, eu ma gandeam la solutia asta ca urmeaza sa apara un bebe, si cred ca ar fi mult mai ok la lovituri (elasticitatea absorbe eventualele socuri).


Eu am rezolvat problema asta cu un stand mai inalt - are cam 1metru inaltime acum - si sticla de 10 la acvariu.
Copilul nostru a pus mana pe un ciocan din lemn si a incercat bine de tot sticla acvariului vechi. Am ramas surprins de rezistenta, dar am preferat sa nu risc


Cand creste il gaseste si pe cel metalic...

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am avut acvariu de plastic - la marine apar probleme legate de depunerile de calciu, atat prin precipitare, cat si prin diverse organisme cu schelet calcaros care se decid sa creasca pe pereti. Nu prea am scapat de ele fara mici urme lasate pe plastic.
La apa dulce, probabil ca e mai usor sa il tii fara zgarieturi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com