[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou acvariu, 200x40x55  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Salutare tuturor.
De 2 saptamani am inceput lucrul la un nou acvariu. Dupa ce am inceput cu 350 litri, am trecut la aproape 1000 litri, iar din lipsa de spatiu am ajuns la 270 litri, am decis ca e momentul sa revin la ceva putin mai mare.
Dimensiunea aleasa a fost 200cm lungime, 40 latime (pentru a nu ocupa prea mult), si 55 cm inaltime, ca sa treaca de 400 litri.

image

image

image

image

image

Am fost fortat sa ii dau drumul pentru ca am vandut vechiul acvariu, si nu am avut timp sa-l termin, deci mai sunt multe de facut.
Urmeaza sa trag tevile pentru schimbul de apa la picatura, capacul, nisip, pietre, etc.
[Email] [Yahoo!]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Interessant proiectul.Ma abonez.Da mai multe informatii.Din ce sticla este acvariu, ce vrei sa faci,cu ce il populezi etc...
Vad ca acvariu este pus pe stand din pal cu picioare daca nu ma insel eu,nu iti este frica sa nu se rupa?ce grosime are palul la stand?

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Ma bucur sa vad ca nu te-ai lasat si ca revii la "cazi" asa cum aveai cand am vorbit ultima data.
Abonat clar!

Spor sa ai cu bazinul!
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma bucur ca ai ramas printre ciclidari.
Tin minte ca acvariul tau ala mare a fost printre primele din tara de dimensiunea aia.
Ti-am urmarit cu interes jurnalul vechi, o sa-l urmaresc si pe asta.
Deci nu fi zgarcit cu amanuntele
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru interes.
Standul este in mare parte din MDF de 18mm, l-am vopsit chiar in casa (cu vopsea pe baza de apa, pentru ca nu miroase), inainte sa-l asamblez.
Eu am incredere ca va tine. Spatele standului este din pal de 18mm incorporat intre placile de sus/jos si laterale, si are rol de a tine standul drept, sa nu se incline in stanga sau in dreapta. Am folosit 6 picioare din metal, iar partea care sta pe parchet practic e de plastic, 4 la colturi si cate unul in dreptul fiecarei despartituri, ca sa nu se lase.
image
image
image
M-am tot gandit care ar fi punctele slabe, dar pana acum nu am gasit nici o slabiciune.

Momentan e populat cu niste pesti din vechiul bazin, vreo 4-5 americani de talie mica (5-7 cm), pe care i-am primit de la un prieten care renunta la bazin si mi-a fost mila de ei, si vreo 20 si ceva de bucati africani.
Nu stiu sigur daca sa raman pe africani sau nu. Cert e ca voi baga cateva plante pe la mijloc, gen echinodorus / anubias / cryptocoryne, nu mai vreau doar pesti si bolovani, vreau si un pic de verdeata.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com