[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Flowerhorn cu excrescenta alba la gura  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!
Am un flowerhorn caruia i-a aparut o excrescenta alba in partea de jos a gurii atat pe interiorul dar si exteriorul gurii. Azi dimineata am observat-o si pare sa creasca in dimensiuni. Pestele mananca cu aceasi pofta ca de obicei (granule si inima de vita) dar este mai restras fata de obicei. Mai am inca un FH (ambii aubfost cumparati acum 3 saptamani de la un pet shop) dar celalat nu pare sa aiba probleme similare.
Aveti idee ce ar putea fi si cum as putea sa scap FH de aceasta problema?
Multumesc!
[Thumb - IMG-20181104-WA0007.jpg]

[Thumb - IMG-20181104-WA0014.jpg]

[Thumb - IMG-20181104-WA0013.jpg]

[Thumb - IMG-20181104-WA0015.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/11/2018 21:08:06

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestele este din ce in ce mai retras si nu mai mananca. A luat o bucata de inima de vita in gura dar a scuipat-o...de granule nu se mai atinge. Buba alba din gura pare sa fi crescut in dimensiuni si a inceput sa faca excremente de culoare alba.
Am fost la pet shop dar cei de acolo nu stiu ce ar putea fi...
Daca aveti idee despre aceasta boala/ciuperca/fungus va rog sa imi recomandati un tratament.
Va multumesc!
[Thumb - IMG-20181105-WA0012.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2018 21:53:54

[MSN]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi cer scuze pentru posturile repetate.
Mai fac un apel catre cunoscatori pentru ca situatia se complica. Cel cu buba deja nu mai mananca deloc si a aparut aceasi problema si la celelalt flowerhorn.
Va multumesc!
[MSN]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu trebuie sa iti ceri scuze. Sint multi care au vazut problema care o ai, doar ca nu avem nici un sfat.

Poate ca o aditie de Filter Medium te-ar putea ajuta. Desi functia primara e cea de conditionare a apei contine si elemente care imbunatatesc sistemul imunitar al pestilor. Combinat cu schimburi de apa dese.

Cit despre boala efectiva nu am vazut prin diversele poze ceva asemanator.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici eu nu am vazut/auzit... e clar o infectie, da' nu stim daca e bacteriana sau fungica.
Mergand la "ghici" (pentru ca oricum nu ai alta solutie) eu as incerca sa folosesc unguent care contine ceva antibiotic.

- cele mai "rezistente la apa" unguente sunt acelea folosite in tratamentele oculare.
- du-te la o farmacie si cere unguent cu Kanamicina "pentru ochi".
- scoti pestele afara din apa si il "tamponezi" peste tot (si pe afara, si in gura) cu un betisor d-ala de urechi si cu crema d-aia.
- la cum arata pozele alea si la cum zici tu ca evolueaza boala, trebuie sa-i faci tratament "direct"... nu merge cu solutie turnata in apa, care se absoarbe prin branhii si apoi ajunge-n corp.

Succes!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com