[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sewellia Lineolata cu "infectie cutanata"  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am de peste 4 luni 2 Sewellia Lineolata in acvariul de 180 L . Nu am avut nici un fel de probleme cu specia asta ...pana acum.

Parametri acvariului sunt :

Temperatura 24-25
PH 6.8-7.2
Amoniu si Nitriti aproape neexistenti - sub zona green
Nitrati 20-40ml/L in functie de cand se face verificarea in relatie cu schimbul de apa
Acvariu plantat puternic cu substrat > 4 cm ; flow f mare ; lumina puternica si aditie de CO2
Substrat -un tip de pietris mare -5 > mm plus nisip 1-2 mm + Lava rock bucati mari
Nu exista in acvariu pesti agresivi dar bio load ul e foarte mare pt marimea acvariului (20+ meci ; 20+ amano ; 40+ pesti -cei mai mari fiind SAE/Bosemani rainbow)


De 4-6 zile nu am mai exemplarul mai mare de Sewellia Lineolata in prim plan , nu mai venea la mancat etc . Azi in sfarsit l-am vazut in spatele acvariului cu nush cum sa i spun... o infectie cutanata mare si rosie ...ca si cum l-a muscat un pirahnia ... se vede si din spate . Nu am reusit sa fac poza din fata pentru ca am foarte multe plante si s-a pitit dar am reusit sa-i fac poza din spate (partea care sta lipita de geam). Pe hartie parametri acvariului sunt f ok , am un bioload mare dar am si super filtrare plus curent puternic + miscare puternica la suprafata apei pt oxigenarea . Singura problema sunt nitratii dar i-am tinut sub 40 (am teste si verific regulat- acum sunt 25-30 ). Ma gandesc ca poate are vreo boala avand in vedere ca infectia asta nu pare sa fi inceput pe partea dorsala - gen s-a zgaria de lava rock sau era substratul murdar si a facut infectie ...

image


Cu toate ca pestele e inca activ sunt constient ca e aproape sigur mort ... ce ma intereseaza e sa incerc sa aflu care e cauza si daca e vreo boala ... voi ce stiti ?



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestele nu este neaparat mort (fiind doar pe o parte leziunea ma gandesc ca se poate trata), incearca sa-l scoti din acvariu si sa-l bagi in carantina cu ceva substante desinfectante si/sau medicamente. (baktopur poate?).

Daca nu ai acvariu separat pt asa ceva, merge ceva si improvizat, am vazut la brico niste cutii transparente din plastic, foarte ok ca rezistenta si pret ( 20-30 lei / cutia de 30L parca.. ) + o pompa de aer cu piatra si gata carantina.

Schimburi de apa mai dese, NO3 este prea mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2018 21:30:22


MSI Reef
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mod surprinzator pestisorul si-a revenit singur . Infectia i s-a inchis in 2 zile aproape complet iar din partea dorsala nici nu se mai vede nimic . Mi-ar place sa spun ca am contribuit cu ceva dar nu am facut absolut nimic(nu am de gand sa tratez tot acvariul cu medicamente si nici nu aveam pregatit un acvariu de carantina dar o sa incerc sa pun unul in picioare). Mi-ar place mult sa si inteleg care a fost problema ...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai cumva pietre, substrat ... ceva cu muchii taioase sau portiuni ascutite? Sewellia are comportamentul similar cu cel al lui Oto, dar mai activ si cu deplasare pe toate decorurile. Verifica si asta. Mie nu mi se pare ca o afectiune microbiana ci mai curind ca o rana.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am lava rock care are muchii ascutite la compartimentele de aer . Problema e ca pestele avem eruptia aia urata (gen muscatura de pirahnia) pe partea cealalta , nu pe cea cu care sta pe substrat . In poza se vedea numai partea inferioara dar pe partea superioara arata chiar mai urat. Dupa ce s-a vindecat pe partea superioara inca se vedea o urma dar pe partea inferioara nu mai exista inflamatia deloc .
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com