[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Omorare" xenia  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Am o gramada de pulsing xenia care a inceput sa invadeze polipii. Nu pot scoate piatra din acvariu. Care ar fi o solutie buna sa o iau de pe piatra, sau in ultima instanta sa o kileresc ? ar merge taiata cu un bisturiu ceva ? Cu foarfeca nu am reusit.
crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Nu exista pe piata vreun xenicid...Solutia este doar...1. Cosit cu o lama de barbierit ascutita 2. raschetata zona de baza, apoi 3. zona se da cu pila pana nu mai ramane absolut nici o urma mov.
Solutie brutala 100% eficienta si rapida este ca piatra vie pe care creste sa fie omorata in apa cu otet cu tot cu xenia in 2 reprize.
Daca pietrele sunt lipite intre ele, cum ai tu...este mult mai greu... nu m am confruntat.
Sunt un fan al pulsing xenia cu tot cu pacatele ei.
Apropo daca vrea cineva xenia...donez.

[Email]
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Cuter, perie de dinti si ultima faza perie de sirma
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Ma apuc azi cu un exacto knife, vad ce/daca rezolv.

Sper ca polipii sa se intinda peste zonele pe care le chelesc si sa inabuse ce ramane pe piatra.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

O topesti daca scazi nutrientii.
Adica pune-te pe dozat nopox pana scazi nitratii la un nivel adecvat pentru SPS.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Nu am nici ca mai vaga urma de sps/lps, doar softies + 3 clone bta. poate cand trec la un acvariu mai maret, deocamdata copilul e full time. cu polipi am vrut sa zic zoas. Am avut o intentie sa bag un lps (euphilia), dar s-a dat.

This message was edited 3 times. Last update was at 17/11/2018 22:44:34

crialex
Junior member

Joined: 27/02/2017 13:56:46
Messages: 78
IP:
Offline

Ai mei cred ca au capatat rezistenta...si la valori minime sunt prolifici
[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

A mers si cu exacto knife, dar totusi mai simplut a fost prinderea cat mai aproape de piatra cu o penseta chirurgicala si smulgerea. In majoritatea cazurilor a plecat cu toata baza de pe stanca.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com