[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Bun? seara si bine v-am g?sit! ?tiu, titlul e comun,si spre ru?inea mea nu sunt nici nou pe aici. Acvarii am mai avut acum ceva ani, ultimul a fost de 200 de litri, se pot vedea în sec?iunea cu topic-uri deschise de mine,pe profil,cred.Si ca s? nu lungim vorba degeaba, trec direct la subiect.

Am în plan un acvariu nou, se dore?te a fi ceva low-cost si deloc special.

M-am orientat spre bazinul asta:

https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-sticla-80-x-35-x-40-cm/3477392/produs.html

Filtrul:

https://www.nevertebrate.ro/filtru-cascada-eheim-liberty-200-17990

N-am fost niciodat? un fan înr?it al acvariilor "foarte plantate", si nici foarte mul?i pe?ti nu m? gândesc s? pun în el, deci cred c? va fi suficient.

Vreau sa stiu ce p?rere ave?i despre bazin, e ok? ?i-a mai luat cineva? Îl pot umple pân? sus f?r? s? stau cu stres ca cedeaz?? )

Ca si substrat, ?inând cont c? probabil o s? fie vreo 3 fire de valisneria si alte câteva plante easy în el, ce recomanda?i si in ce cantitate?

Nu va sfii?i în leg?tur? cu sfaturile, va rog! ?tiu c? unii dintre voi sunte?i s?tui de câte rânduri a?i scris pentru fiecare încep?tor în parte, a?a c? ?i ni?te link-uri ar fi mai mult decât utile.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu nu stiu cum vine acest kit ..este el Fluval,este o firma serioasa dardin punctul meu de vedere ,sticla de 6 mm ... si dupa cum am vazut in desenul lor ,nu are intarituri si nici capac.cred ca ar fi nevoie de intarituri.. nu de alta,doar ca sa dormi linistit
daca nu ai capac nu-i bai ..dar ai lampa ?
daca sa il umpli.daca ai pui capac.cu rama ,il umpli putin mai sus de marginea de jos a ramei,daca nu ai pui capac cu rama? asta depinde unde e nivelul capacului. daca nu ai pui capac, eu cred ca un 2 cm sub inaltimea bazinului

despre filtru,eheim sunt bune... daca au volumul care trebuie pentru bazin... nu ce zic producatorii.. asta sti.. eu as opta pentru mediile bio, matrix sau minisiporax sau altr medii bio mai merunte

despre substrat, daca tot nu vrei cine stie ce plantat dect cateva plante easy, nu stiu ce substrat anume sa iti spun dar cred ca nu ai nevoie pentru toata suprafata, pui numai in zona de plantare

pentru plante googaleste putin cu plante easy pentru acvariu.. si vezi ce gasesti se ce ti-ar placea sa ai

This message was edited 3 times. Last update was at 30/10/2018 01:23:42


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Ca si iluminare m-am gândit la o lamp? DIY, capacele îmi dau senza?ia de inestetic. E doar o chestie de-a mea, am avut capac la ultimul acvariu si nu prea m-a încântat. O lamp? f?cut? atent mi se pare c? da mult mai bine.

Cel mai probabil voi schimba mediile de filtrare si voi l?sa doar un cartu? cu burete. Nu stiu ce volum are filtru, cei de la nevertebrate nu specific? si nici pe alte site-uri nu am g?sit specifica?ii complete. Nici în review-uri pe Youtube m?car. Probabil o s? comand doar filtrul, iar mediile o s? le iau mai târziu, dup? ce îmi fac o idee despre capacitatea lui.

Substrat o s? pun în tot acvariul, probabil voi face si un decor cu ceva lemn si pietre, dar nu foarte aglomerat. Vreau sa fie un bazin cat mai "aerisit" ca si aspect.

A mai dat cineva comanda online la acvarii? ?tiu c? b?ie?ii de pe curierat nu prea au grij? cu pachetele, chiar ?i cele fragile. Si o spun din experien?a. Desi pare s? merite riscul, pentru c? în Ia?i mi s-a cerut între 300 si 500 de lei pentru un acvariu de dimensiunile astea. La Hornbach m-ar ajunge 190 cu tot cu transport.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Filtrul mi se pare mic pentru un bazin de 112l.
Eu am Eheim Liberty 130, care e putin mai mic, la un acvariu de 25l.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Daca vrei doar cateva plante poti sa nu folosesti substrat nutritiv.
Pui ca substrat un pietris mai mic (gen crystal quartz gravel) si pe langa radacinile plantelor infingi niste bile fertilizante.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

La substrat fertil nici nu m-am gândit, sincer. Nu cred c? î?i are rostul.

Filtrul de la Aquazonic On Top l-a folosit cineva? Se merita?

https://www.nevertebrate.ro/filtru-gutiera-aqua-zonic-black-knight-2-1000l-h-17668

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Referitor la acvariu, le cunosc pe cele de la hornbach (Fluval-urile), sunt f f ok ca si rezistenta, nu-ti face griji, la putin peste 100L nu o sa ai probleme.

MSI Reef
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cosmin wrote:Filtrul de la Aquazonic On Top l-a folosit cineva? Se merita?
https://www.nevertebrate.ro/filtru-gutiera-aqua-zonic-black-knight-2-1000l-h-17668


Dupa cum arata pare o prostie. Dai banii degeaba pe el.
Daca vrei un filtru ok, la un pret bun ti-l recomand pe asta: https://abc-zoo.ro/9295-tetra-ex-600-plus.html
Dar o sa mai ai de dat inca vreo suta de lei pe materiale filtrante.

[Nano cu albinute] [Old tree]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

MSI wrote:Referitor la acvariu, le cunosc pe cele de la hornbach (Fluval-urile), sunt f f ok ca si rezistenta, nu-ti face griji, la putin peste 100L nu o sa ai probleme.


eu nu le cunosc , am spus doar parerea,mie mi se pare subtire sticla de 6mm dar daca tu ai .. nu te contrazic

la 112 l .. vad ca iti plac filtrele cascada... nu vreau sa iti stric placerea dar eu as incerca o canistra
dar, daca e vorba de buget,nu cred ca ai sa gasesti unul pentru bazinul tau sub pretul de 200 lei... poate aici pe forum vinde cineva o canistra ... trebuie sa te uiti la sectiunea vinzari...
. eu cred ca asta ar fi numai bun
https://www.emag.ro/filtru-extern-tetra-tetratec-pentru-acvarii-700l-h-13501/pd/DZ3Y9BBBM/
la bazinul vechi, de 100 l eu am folosit sun sun 302... era foarte bun

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2018 20:54:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

L-am testat cu mana mea sa zic asa, i-am gaurit unui coleg acvariul respectiv pentru overflow. (3 gauri) si nu are probleme.

Eu mi-am facut un sump din varianta un pic mai mica, 60x30x35, sticla de 3 sau 4mm si l-am tot lovit, sunt rezistente.

MSI Reef
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

are dubluescurit...e antiglont...
e super daca e asa tare

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2018 21:09:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Încerc s? evit ideea unui filtru extern. La bazinul de 200 de litri am avut un filtru extern DIY, a func?ionat impecabil, doar c? pe acela l-am putut ascunde în spatele acvariului. La acesta suportul va fi diferit si nu o s? am astfel de posibilit??i. De aceea încerc astfel de variante. Cum am spus si in prima postare, nu voi suprapopula acvariul, iar dac? voi decora cu multe pietre cum am eu în cap, automat scade volumul de ap?, ceea ce m? face s? cred c? va face fa??.

Înc? sunt nehot?rât, r?mâne s? comand bazinul si sa mai rumeg la capitolul filtrare. Nu vreau sa ma gr?besc si sa încep cu stângul.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Asta e suportul de la bazinul meu,eu l-am facut.Bine ,bazinul meu este mai mare dar nu conteaza asta.Cherstia e ca in partile laterale am filtrele(am 2 sun sun 402b)dar pentru tine nu este nevoie sa imparti in 3 ..il imparti in 2 iar intr-o parte poti impartii in 2 si in partea de sus pui filtrul exterior iar in cealalta parte si sub filtru iti pui acareturile.. stiu eu... mancarea,substantele pentru apa.teste,pompe,furtune....
https://img.plici.ro/image/8I7
https://img.plici.ro/image/8IL
https://img.plici.ro/image/8IT
https://img.plici.ro/image/8IJ

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2018 02:13:38


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sa vezi mai bine cum este facut.ai vazut ca mi-am montat si prizele in interior

https://img.plici.ro/image/hno
https://img.plici.ro/image/hne

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2018 15:06:53


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Revin cu noutati. Am reusit sa termin acvariul. Pana acum avem asa:

- acvariu 80x35x40 din Hornbach. Foarte multumit de pret si de livrare, au fost de nota 10.

- filtru AquaZonic Black Knight. Am ales varianta asta pana la urma. Debitul e foarte bun, in schimb volumul lasa de dorit. 500g de inele ceramice + niste vata deasupra si cam aia a fost,mai mult nu intra,desi in specificatii spune ca intra cam 2 litri de material filtrant.

-incalzitor Boyu 100w. Setat la 23 de grade,tine apa la 26. Nu stiu daca termometrul indica bine, tot Boyu e si acela.

-lampa homemade 2x18w.

-pietris natural de vreo 1-2mm din Animax, Valisneria si ceva lemne.

A mers doua saptamani pe intuneric,dupa am "plantat" ceva Valisneria. Program de lumina nu are,o deschid de obicei cand vin de la munca, o inchid seara,destul de tarziu. 5-6 ore,in weekend si mai mult.

Ieri,dupa aproape 3 saptamani de la start, am bagat pestii.7 Rasbora Heteromorpha, 5 Guppy si 3 Xipho. Si 2 Pomaceea.Cred ca ma opresc aici,deja mi se par multi. Initial am stat putin cu stres, nu am facut teste de apa si nu m-am interesat nici daca pestii sunt compatibili. Nicio treaba. Pestii sunt vioi,mananca si toti isi vad de treaba lor.

Cheers!

" alt="image" />

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Revin cu o mic? problem?. De dou? zile unul dintre Guppy înoat? vertical si parca î?i pierde echilibrul. La un search pe forum am în?eles c? e vorba de o infec?ie datorat? unor bacterii patogene. Cu pestele sunt resemnat ca nu il pot trata, în schimb ma intereseaz? s? previn si îmboln?virea celorlal?i. M? gândesc c? am f?cut ceva gre?it, poate am s?rit calul cu num?rul de pesti?

În prezent sunt 7 rasbore, 5 Guppy si 4 Xipho. Plus vreo 6 micu?i de Guppy, doi Pomaceea si o mul?ime de melci micu?i maro.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in primul rand cred ca te_ai grabit
cind incepi popularea bazinului,aceasta operatiune se face treptat pentru a da timp ca bacteriile sa se inmulteasca
cred ca ai cresteri de valori la amoniac si nitriti
incepe cu schimburi de apa mai dese

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Pestii au cam o luna de cand sunt in acvariu. Schimburi de apa am facut saptamanal,mereu cel putin 20 de litri tratati cu Aqua Safe. Toti ceilalti pesti sunt vioi si nu prezinta niciun simptom, ba chiar s-au si inmultit, de acolo si cei 6 pui.

Nu stiu daca are vreo relevanta,dar e singurul Blue Moscow din bazin. Ma gandesc ca poate sunt mai pretentiosi.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

tu crezi ca pestii mor instantaneu la o intoxicatie cu amoniac?se imbolnavesc ,unii mai repede altii mai greu...depinde de rezitenta lor... la fel ca oamenii, unii sunt mai rezistenti altii mai bolnavicios

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com