[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Candy Basslet (Liopropoma carmabi)  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

https://www.advancedaquarist.com/2006/10/fish

https://reefs.com/magazine/courtship-and-possible-spawning-of-the-candy-basslet-liopropoma-carmabi/



Inca un peste mic cu un colorit spectaculos. Din pacate, scump datorita colectarii din zone de adancime mare.
Exemplarul din video are un pret de £1350.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Cum se adapteaza la lipsa presiunii? Nu e diferenta prea mare?

Cryptic Cherries - West-Africa river
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Lemon wrote:Cum se adapteaza la lipsa presiunii? Nu e diferenta prea mare?


Pestii de adancime sunt scosi din apa treptat, ceea ce le da timp sa se adapteze la diferenta de presiune. Este unul din motivele pentru care sunt scumpi.

Am vazut la pescarii de adancime ca atunci cand prind un peste pe care vor sa-l elibereze, ii inteapa vezica innotatoare cu un ac pentru a elimina aerul in excess. Asta permite pestelui sa se intoarca la adancime. Ulterior, vezica se reumple treptat cu gaze din sange care sunt rezultatul respiratiei la peste.

Scufundatorii trebuie sa urmeze un program similar de pauze la intoarcerea la suprafata, pentru a evita embolismul gazos cu azot (care e lichid in sange la adancimi/presiuni mari, dar devine un gaz la presiunea atmosferica).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu ma refeream la adaptarea pentru viata in acvariu, nu la trecerea brusca de la adancime la suprafata.
Nu sunt efecte negative pe termen lung pentru peste lipsa presiunii cu care a fost obsinuit / la care este adaptat genetic?
Vazusem un documentar in care cercetatorii tineau animale obisnuite cu presiune mare in camere / bazine speciale care le recreau conditiile naturale, dar probabil ca era vorba de adancimi un pic mai mari, adancimi la care pestisorul nostru nu are acces, drept dovada si culorile pe care le are si de care nu ar fi avut nevoie in lipsa luminii de la adancimi mari.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2018 13:54:01


Cryptic Cherries - West-Africa river
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Vorbim de adancimi de 60m.
Probabil ca presiunea e pe la 6 atmosfere.

Dar da, am vazut de nenumarate ori acesti pesti complet relaxati in acvariile din shop. As crede ca lumina puternica din acvariile noastre ii afecteaza mai mult.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com