[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup acvariu nou, hobby nou :)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
andreottis
Junior member

Joined: 22/10/2018 19:37:54
Messages: 13
IP:
Offline

Salutare tuturor!
Am achizitionat acvariul(Juwel Vision 180 Led 2x19w), 25 kg substrat inert evidecor 2-4 mm, un red moor si un dragon stone, am citit 4500 de articole si as vrea sa ii dau drumul la treaba. Nu as vrea sa suplimentez inca filtrul intern de la Juwel cu unul extern si as vrea sa stiu, din experienta voastra daca acesta va face fata unui acvariu plantat si cu un stoc de pesti acceptabil (15 neoni, 8 tetrazone, 2 labeo, 2 ancistrusi,2 sae, 2-4 corydoras si niste melci). Filtrul va fi modificat, locul a 5 bureti juwel utilizati pt filtrarea mecanica fiind inlocuiti cu 5 casete de Cirax pt o filtrare biologica mai buna. Sfaturi pentru un inceput fara probleme majore? (si majore pt mine ar insemna aparitia algelor, de ciclul azotului sper sa trec, cu rabdare, cu bine) Multumesc anticipat!
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit.

Acvariul este ce trebuie, un produs de calitate.

La o prima vedere, o problema o sa fie de la substrat, ai luat inert de la evidecor, mi-e teama sa nu fie din cel colorat si la o prima vedere pentru un plantat vei avea nevoie de substrat fertil.

Eu zic ca merita un efort suplimentar de la inceput sa iei si un filtru extern, nu vei regreta.

Mult succes cu proiectul tau,

MSI Reef
andreottis
Junior member

Joined: 22/10/2018 19:37:54
Messages: 13
IP:
Offline

Nu, nu este cel colorat,vreau sa am un acvariu care sa arate cat mai natural.Este pietrisul normal, nevopsit . Cat despre filtrul extern, nu e vorba de investitie, cat de spatiul din living si probabil proasta mea documentare legata de dimensiunea unuia bun, furtunele aferente, necesitatea modificarii capacului pentru a face loc furtunelor. Filtrul Bioflow de la Juwel e pe principiul ,,apa sta in acvariu" nu risc sa pierd apa pe traseu si sa rezolv parchetul abia montat . Voi folosi fertilizare si carbon lichid, sper sa nu fie nevoie de substrat fertil pentru plantele easy pe care le vreau in acvariu. Una peste alta, am tot ce trebuie, de citit probabil nu va fi niciodata suficient, ramane sa vad si ce iese.Bine v-am gasit!
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Eu folosesc un Juwel Rio 125 pentru bazinul comunitar, cu filtrul Bioflow3 care a venit cu acvariul si sunt multumit de el. Am adaugat in el doua casete Cirax si incet incet s-ar putea sa mai inlocuiesc din bureti cu inca cateva casete de Cirax. La mine ce am observat este ca primul burete/pasla alba de sus se murdareste destul de repede si desi ei spun sa o schimbi la saptamana eu o schimb la 3 - 4 zile.
Pentru a iesi mai ieftin am gasit la un magazin online materialul respectiv vandut la metru cu 15 lei si din el tai la dimesiunile necesare si ies mult mai ieftin decat sa cumperi cutia de 5 buc BioPad de la Juwel.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pasla de care spui este perlon.nu trebuie inlocuita asa repede, este suficient sa o spelidar numai ea,restul din filtru nu se spala la apa din ghiuveta ci se clatesc in apa care o scoti din bazin cain faci schimbul
in general.filtrele care vin la pachet nu sunt pe masura nevoilor bazinului, ele sunt mult subdimensionate .Bazinul tau cred ca este de 125l iar la acest volum este indicat o filtrare eterioara.O canistra are un volum mult mai mare pentru filtrarea bio si in acelasi timp nu iti ocupa spatiul din bazin

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
andreottis
Junior member

Joined: 22/10/2018 19:37:54
Messages: 13
IP:
Offline

@92Fox: cauta pe youtube ,,pimp my filter Juwel" O sa vezi cum seteaza un profesionist Bioflow-ul cu 5 casete de Cirax si explica de ce Biopad e pus primul din motive comerciale . Am si eu un juwel Rio 120 la birou de aprox 1 an si filtrul intern face fata fara probleme in conditiile unui stoc mare de pesti. Dar acum trec la 180 l si eram curios daca acelasi filtru, cu acelasi volum, face fata la 180 litri.Intre timp, pot sa il contrazic pe colegul adrian09, filtrul face fata f ok daca stau sa curat substratul la 2 saptamani cand fac si un schimb de apa de 30%.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/10/2018 06:42:52

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu te contrazic #andreotis,tu sti ce filtru ai si ce ai in el,eu stiu ce am eu in bazin si ce probleme am intampinat si mai ales ca nu prea am ascultat colegii la inceput... am zis ca nu e chiar asa si... am avut probleme.. In fine nosi spunem ce avem de spu dar cel caruia ai furnizam informatiile face ce vrea el

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
andreottis
Junior member

Joined: 22/10/2018 19:37:54
Messages: 13
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu te contrazic #andreotis,tu sti ce filtru ai si ce ai in el,eu stiu ce am eu in bazin si ce probleme am intampinat si mai ales ca nu prea am ascultat colegii la inceput... am zis ca nu e chiar asa si... am avut probleme.. In fine nosi spunem ce avem de spu dar cel caruia ai furnizam informatiile face ce vrea el

Orice sfat e binevenit, de aceea am si intrat pe forum dar ma gandesc si ca Juwel face acvarii de zeci de ani si au testat filtrul lor intern, de altfel unul considerat a fi printre cele mai bune filtre interne din lume. E clar ca un filtru extern cu debit f mare filtreaza mult mai bine si are litraj mult mai bun decat cei 6 litri ai Bioflow, dar poate unii vor perfectiunea si poze pt concursuri. Eu vreau doar sa ma bucur de priveliste si sa il intretin de placere
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

gindestete ca filtrul unui bazin este caum e ficatul unui om pentru corpul lui.daca tu bagi toxine si alcool la greu nu inseamna ca mori acum dar ficatul tau nu face fata si incet incet toxinele pe care el nu reuseste sa le elimine se acumuleaza in corpul tau.. in timp totul e varza si dai ortul popi. Asta e si la bazin... poti utiliza ca filtru numai un burete in care sa bagi o pompa de aer.. acel bazin nu se va cicla in veci iar variatiile de amoniac nitriti v-or fi multe.... cee ace .incet incet inbolnavesc pesti si in functie de rezistenta lor, de sistemul imunitar , dau ortul popi,,,nu toti odata ci pe rand iar tu i sa spui... de ce s-au inbolnavit astia 2 si au crapat... ? o sa zici ca e poate batrin sau a fost bolnav,,, de fapt tot biosistemul pe care il ai in bazin e prastie.Deci cam asa sta treaba cu filtrarea bio.Ea iti asigura parametri apei si ti mentine la un nivel pentru un timp.daca nu ai o filtrare suficienta ,in 2 sau 3 zile deja incep sa apara fluctuatiile pentru ca sistemulde filtrare este mic pentru bazin si mancarea ca sa nu mai spun de dejectiile care se lasa pe substrat , incep sa se descompuna iar din aceasta descompunere rezulta amoniacul .Daca filtrul e mic , el nu va face fata la volumul emiisiilor de amoniac iqr acest amoniac care nu poate fi prelucret de bacterii, iti va intoxica pesti

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt de aceeasi parere cu Adrian.

Noi ti-am facut cateva recomandari basic, in nici un caz de concurs, daca iti faceam recomandari in directia respectiva ramanea doar sticla din lista ta.

Mult succes pe mai departe.



MSI Reef
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mersi MSI .. poate nu am inteles eu bine dar sper ca nu te-ai suparat pe detinatorul postului. Detinatorul postului este #92fox iar #andreotis si-a spus si el parerea despre asta

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lucrurile sunt mult mai simple. Un filtru intern este prima treapta. Te ajuta la inceput pentru ca se cicleaza mai usor. Pe termen lung poti avea surprize. Un filtru extern este mult mai stabil pe termen lung si pentru diverse accidente. Va amintiti de vifornita din primavara de acum doi ani, cred? S-a intrerupt curentul o zi intreaga. In toate acvariile cu filtru extern nu au fost probleme. In cele cu filtru intern am avut deciclare clara. Asadar, de ce sa investim in filtre externe, oricum astfel de chestii sunt accidentale. Da, da’ si cind vin poti sa ai mari probleme. Apoi, un filtru intern, clar subdimensionat, trebuie curatat mai des. Daca nu te deranjeaza, nu e nici o problema. Cind ai unu-doua acvarii e usor. Dar daca ai sapte? Schimburi de apa, prefiltre, filtre, skimmere, ... Nu mai e la fel!S-a pomenit de concursuri ... de rigori .., estetica! La mine rigorile si estetica stau in living si in birou. Ce folos sa le expun undeva daca zi de zi eu le vad altfel. In plus, inainte de a decide ce filtrare alegeti, intrebati si pestisorii ce prefera! Intreb si eu, ca unul care nu a trecut de trei ani de acvaristica : la ce folos o apa clara in care sufera vietatile sau o apa tulbure dar care ma zgiriie pe retina?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asa cum spui Silviu.. nu conteaza culoarea apei sau daca e limpede sau tulbure atata timp cat apa este la calitatea pe care o au nevoie vetuitoarele.E clar ca daca vrei hardscape iti trebuie si o apa limpede dar in acelasi timp in parametri nevoilor bazinului

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Lucrurile sunt mult mai simple. Un filtru intern este prima treapta. Te ajuta la inceput pentru ca se cicleaza mai usor. Pe termen lung poti avea surprize. Un filtru extern este mult mai stabil pe termen lung si pentru diverse accidente. Va amintiti de vifornita din primavara de acum doi ani, cred? S-a intrerupt curentul o zi intreaga. In toate acvariile cu filtru extern nu au fost probleme. In cele cu filtru intern am avut deciclare clara. Asadar, de ce sa investim in filtre externe, oricum astfel de chestii sunt accidentale. Da, da’ si cind vin poti sa ai mari probleme.


Ceea ce spui tu in legatura cu stabilitatea filtrelor externe in cazul penelor lungi de curent, mi se pare putin ciudat avand in vedere ca o oxigenare mai buna a apei in astfel de situatii se face in acvariu (unde se afla filtrul intern) unde exista o suprafata mult mai mare prin care se face schimbul de gaze cu atmosfera decat in filtrul extern care este o incinta inchisa si in lipsa circulatiei apei bacteriile raman cam fara oxigen. In cazul tau probabil filtrele externe le ai puse la acvariile mai mari si cele interne la nano si dupa cum stim acvariile cu un volum mare sunt mult mai stabile si de aceea ai observat o deciclare doar la cele cu filtre interne. Dupa parerea mea bacteriile care au ramas in viata sunt cele din acvariu si nicidecum cele din filtrul extern.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am avut filtru intern si in acvariu de 110 litri. Dar nu asta e problema. Daca se oresc, nici unul nu mai primeste oxigen din apa. Iar populatia bacteriana e relativ aceeasi! In apa nu ai cine stie ce bacterii, doar in filtru si substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Am avut filtru intern si in acvariu de 110 litri. Dar nu asta e problema. Daca se oresc, nici unul nu mai primeste oxigen din apa. Iar populatia bacteriana e relativ aceeasi! In apa nu ai cine stie ce bacterii, doar in filtru si substrat.


Nu cred ca putem sa comparam cantitatea de oxigen care se afla in 110 l de apa cu cantitatea de oxigen din max 10l (cam cat are un filtru extern). Cred ca este evident care se epuizeaza prima. Nu am afirmat ca sunt bacterii in apa ci pe substrat, ornamente si sticla. Si de multe ori chiar daca noi punem litri fara numar de material filtrant in filtru este posibil ca raportul dintre bacteriile din acvariu si cele din filtru sa fie echilibrat. Din punctul meu de vedere filtrele externe sunt cele mai vulnerabile la intreruperile lungi de curent.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cormoranul wrote:
Silviu Man wrote:Am avut filtru intern si in acvariu de 110 litri. Dar nu asta e problema. Daca se oresc, nici unul nu mai primeste oxigen din apa. Iar populatia bacteriana e relativ aceeasi! In apa nu ai cine stie ce bacterii, doar in filtru si substrat.


Nu cred ca putem sa comparam cantitatea de oxigen care se afla in 110 l de apa cu cantitatea de oxigen din max 10l (cam cat are un filtru extern). Cred ca este evident care se epuizeaza prima. Nu am afirmat ca sunt bacterii in apa ci pe substrat, ornamente si sticla. Si de multe ori chiar daca noi punem litri fara numar de material filtrant in filtru este posibil ca raportul dintre bacteriile din acvariu si cele din filtru sa fie echilibrat. Din punctul meu de vedere filtrele externe sunt cele mai vulnerabile la intreruperile lungi de curent.


Daca se intrerupe alimentarea, apa nu mai circula prin filtru. Nici prin cel intern, nici prin cel extern. Nu mai are importanta cit oxigen ramine in apa, daca el nu ajunge in filtru ca sa intretina populatia bacteriana. Cu cit capacitatea filtrului e mai mare, cu atit sansele supravietuirii bacteriilor sunt si ele mai mari. Este o chestiune de densitate raportata la volumul de apa. In plus, nu cred ca intr-un acvariu mare este o concentratie mai mare de oxigen. Depinde de gradul de aerare al apei si de “consumatori”! Poate fi chiar invers. Aici relevanta este suprafata apei, pentru ca acolo au loc schimburile de gaze. Plus temperatura, prezenta sau absenta unei pietre de aer sau gradul de valutire al apri. In fine, la un filtru extern complex (Eheim, JBL, Oase) , ai buton de armare. Daca se intrerupe curentul, poti folosi acel buton pentru ventilarea filtrului, ca pe o pompa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote: Daca se intrerupe alimentarea, apa nu mai circula prin filtru. Nici prin cel intern, nici prin cel extern. Nu mai are importanta cit oxigen ramine in apa, daca el nu ajunge in filtru ca sa intretina populatia bacteriana. Cu cit capacitatea filtrului e mai mare, cu atit sansele supravietuirii bacteriilor sunt si ele mai mari. Este o chestiune de densitate raportata la volumul de apa. In plus, nu cred ca intr-un acvariu mare este o concentratie mai mare de oxigen. Depinde de gradul de aerare al apei si de “consumatori”! Poate fi chiar invers. Aici relevanta este suprafata apei, pentru ca acolo au loc schimburile de gaze. Plus temperatura, prezenta sau absenta unei pietre de aer sau gradul de valutire al apri. In fine, la un filtru extern complex (Eheim, JBL, Oase) , ai buton de armare. Daca se intrerupe curentul, poti folosi acel buton pentru ventilarea filtrului, ca pe o pompa.


Nu sunt de acord cu ce afirmi tu dar asta mai putin conteaza. Nu cred ca aceasta discutie poate avea o finalitate. Ceea ce pot sa spun cu siguranta este ca la o pana de curent de 2 zile cu filtrul intern nu am avut deciclare pe cand la cel extern la o pauza de 8 ore s-a intamplat sa fie. Ambele filtre erau puse la acvarii de 60l.
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am folosit filtru intern de la un Juwel de 54L, suprapopulat oarecum dar cu pesti nano, si a fost foarte OK.
Daca schimbi buretii cu medii de calitate poti tine o populatie destul de mare.

Eventual poti sa adaugi un filtru de substrat si astfel chiar cred ca nu vei avea nevoie de filtru extern.

Filtrele externe au multe avantaje, si eu folosesc acum iar la urmatorul acvariu voi combina.


BR
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu cred ca va contraziceti pe ceva care de fapt,in definitie il vedeti la fel...adica ,ceea ce cred si eu,in situatia unei pene lungi de curent,supravietuirea bacteriilor tine de densitatea lor in volumul de apa pentru filtrele externe ,iar pentru cele interne conteaza si consumatorii,asa cum spune Silviu.Inr-o canistra indesata doar cu medii bio , este clar ca in lipsa circulatiei apei, bacteriile raman fara oxigen intr-un timp mai scurt fata de o canistra care ate doar 70%medii bio si 30% filtrare mecanica,pentru ca asa cum ati spus.. densitatea bacteriilor pe volumul de apa este principalul factor de supravietuire a bacteriilor
La un filtru intern, acesta comunica direct cu bazinul.este aceesi problema doar ca aici intra in calculsi consumatorii din bazin, asa cum a spus Silviu
Amandoi va spuneti parerea din experienta voastra in legatura cu o situatie accidentala. Eu daca as spune din experienta mea int-o situatie asemanatoare, l-as sustine pe Silviu si anume ca externele sunt mai rezistente dar nu am avut o situatie asemanatoare cu interne
am avut o pana de 12 ore si nu am avut probleme cu externe dar poate ca exact din cauza a ceea ce s-a spus, adica densitatea de bacteri /volum de apa din filtru.Din cate stiu, fiecare mediu de filtrare poate asigura o anumita densitate de bacterii iar aceasta densitate difera de la produs la produs..Am doua externe sun sun402b pentru un bazin de 400,pline cu siporax .probabil ca ,volumul de apa din canistre a putut asigura oxigenul pentru densutatea de bacterii pe aceasta perioada

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com