[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
viermisori neidenficati prin acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De vreo luna am observat, cand schimbam apa, niste viermisori albi, mici (cca 2mm) si subtiri ca firul de par. Am tot cautat sa vad ce sunt dar mare lucru n-am gasit. Ba ca sunt periculosi pt pesti ca le intra in branhii, ba ca sunt inofensivi. Nu stiu cum sa scap de ei...am schimbat apa mai multa si mai des, i-am aspirat de zor dar degeaba...tot acolo sunt
Planarii nu sunt, asta mi-e clar...mancare nu ramane pe substrat (nici n-ar avea cum la cat de nehaliti sunt carasii mei), substratul il aspir si il "vantur" de doua ori pe saptamana.
Cum sa scap de "balaurii" aia? Nici nu-mi vine sa mai bag mana in acvariu cand ii vad
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Din descrierea ta, chiar par a fi planarii; am avut o problema similara cand aveam acvariul, pentru ca hraneam in exces.
Mai pot fi hidre (in cazul acesta, una dintre cele doua extremitati ale vietatilor respective are mai multe terminatii - asta din auzite, explicate, n-am vazut de fapt cum arata).
Daca sunt planarii, poti folosi prafurile No planaria, de la colegul Seba Shrimp. Sunt 2 capsule pentru tratarea unui volum de 50 litri si au instructiuni de folosire. Afecteaza in schimb toate vietuitoarele din acvariu; eu am scos atunci pestii, chiar si melcii, pe durata tratamentului. Dar am scapat de planarii si nu au mai aparut deloc.

LE Daca sunt planarii, nu sunt periculoase pentru celelalte vietuitoare din acvariu, sunt deranjante decat vizual, asa mi s-a explicat. Dar nici mie nu-mi placea sa le vad pe-acolo.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/10/2018 17:51:11

Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Am recitit topicul de atunci, doar melci aveam la momentul ala in acvariu, dar hraneam ca si cum as fi avut o multime de pesti, de-aia au si aparut planariile. Deci, pe durata tratamentului am scos doar melci din acvariu, pentru ca pesti inca nu aveam.
Ideea e ca prafurile No planaria afecteaza vietuitoarele din acvariu, nu mai stiu daca si pestii sau doar nevertebratele - deci trebuie sa fii atenta la instructiuni, dar au eficienta maxima contra planariilor. Scuze ca era sa-ti ofer informatii inexacte. Succes!
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna, Denisa!
Multumesc frumos pentru raspuns
Din ce am vazut poze si filmulete, planariile sunt mai grasute si se plimba pe geamuri. Ganganiile astea nu ies din nisip, le-am vazut dupa ce am deranjat substratul cu mana. Hrana multa nu le dau la pesti si nici nu ramane ceva pe substrat.
Cand am schimbat apa am vazut in galeata trei pestisori mici si mi-a fost mila sa-i arunc...le-am improvizat o maternitate in acvariu si astept sa mai creasca putin, sa-i pui cu parintii intr-un acvariu mai mic.. sa pot face tratamentul ala cu "no planaria" fara sa-i afecteze.
Dupa tratamanet ai schimbat toata apa din acvariu inainte sa pui pestii?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2018 09:25:36

Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Buna,

felicitari pentru acvariu!

Uite un link cu mai multe informatii despre solutia No planaria https://www.pro-shrimp.co.uk/genchem/157-genchem-no-planaria-50g.html
Din ce am citit acum, afecteaza doar melcii, nu si crevetii si probabil ca nici pestii. Poti cumpara produsul de pe site-ul www.seba-shrimp.ro; atunci cand l-am folosit eu, am si sunat la telefonul de pe site si mi s-a explicat exact cum trebuie administrat. Deci, daca intentionezi sa aplici tratamentul asta, poti suna sa ceri mai multe informatii.

Eu am dozat astfel solutia No planaria: 50%, 25%, 25% (din cantitatea necesara, corespunzatoare volumului de apa din acvariul meu), la intervale de 24 ore. Dupa tratament, am schimbat 50% din apa din acvariu, nu toata, si am folosit (tot dupa tratament) un saculet de carbune activ in filtru, pentru cateva zile, vreo 5 zile, cred.
In informatiile din link-ul de mai sus se recomanda ca dupa intervalul de 72 ore (de tratament) sa schimbi 25% din apa, sa folosesti carbune activ pentru filtru si ulterior sa continui cu schimburi mici de apa.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Poti sa incerci si cu o capcana: https://www.youtube.com/watch?v=hoPuCKJcRhg
Zilele astea o sa incerc si eu capcana asta intr-un acvariu de creveti.
Prefer sa nu bag alte chimicale sau medicamente in acvariu.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Antecume wrote:Poti sa incerci si cu o capcana: https://www.youtube.com/watch?v=hoPuCKJcRhg
Zilele astea o sa incerc si eu capcana asta intr-un acvariu de creveti.
Prefer sa nu bag alte chimicale sau medicamente in acvariu.

Ar fi si asta o idee. O s-o testez in weekend, chiar sunt curioasa daca prind ceva cu ea.
Cred ca balaurii mei sunt "detritus worms"...si nu ma mai mir ca-i am,,,la cat rahat strang in urma carasilor.
Multumesc pt sfat

Mersi, Denisa!
Daca nu reusesc cu nimic, in doua-trei saptamani o sa apelez la "no planaria". Nu vreau sa miste ceva prin acvariu, in afara de pesti.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Antecume wrote:Prefer sa nu bag alte chimicale sau medicamente in acvariu.



Paula1980 wrote:Daca nu reusesc cu nimic, in doua-trei saptamani o sa apelez la "no planaria".

Ok. Succes!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com