[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Severumi Bucuresti  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
MRbt
Junior member

Joined: 07/05/2018 17:54:52
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari tuturor, detin acvariul din poza, un acvariu Juwel Rio 180 in care momentan am 2 bucati de Synodontis black (Oscarii au fost donati). Pe partea de filtrare am un JBL e902 greenline in care am bagat 4-5 litri siporax si un filtru intern care a venit cu acvariul pe care l-am umplut pana la jumate cu micromec iar peste am pus 3 bureti pentru filtrare mecanica.
M-am gandit sa bag o pereche de Severum Rotkeil sau Red Severum in locul oscarilor, dar pe masura ce am citit despre ei am tot gasit diverse informatii, ba unii zic ca ajung la maxim 12cm iar altii spun ca ajung la 25cm, unii zic ca sunt agresivi, altii zic ca sunt pasnici si asa mai departe. Deci, inainte sa fac vreo prostie am zis sa intreb si aici mai ales ca am vazut cativa posesori de severumi (in niste posturi mai vechi ce-i drept). In primul rand, as putea tine lejer o pereche in acest acvariu sau ar fi cam la limita? Imi puteti recomanda niste magazine in care gasesc aceste specii? Personal, nu prea cunosc acvaristi si as vrea sa-i vad si pe viu, nu doar in poze sau youtube.
Multumesc anticipat.

[Thumb - IMG-20180729-WA0012.jpeg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ai putea tine o pereche de Severumi acolo... nu ajung ei la 25cm, da' vreo 20 cm tot "fac".
Filtrarea e in regula, iar pestii vor fi OK in bazinul acela... recomand sa iei 4-5 pui din care sa alegi "pereche".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MRbt
Junior member

Joined: 07/05/2018 17:54:52
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci pentru raspuns. Stiti cumva si niste magazine in Bucuresti care sa aiba speciile astea sau persoane care se ocupa cu inmultirea lor?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, nu stiu.
Incearca la nevertebrate.ro.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MRbt
Junior member

Joined: 07/05/2018 17:54:52
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut ca au la nevertebrate, o sa ii sun. As fi vrut totusi sa ii vad si pe viu.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Asa cum a precizat Koala mai sus, ar fi relativ OK juwel 180 pentru o pereche, daca nu ma insel are 100 cm lungime si 40 cm latime. Cam la limita in opinia mea pentru o pereche de adulti.
Golden, red spott, green pot ajunge lejer in 2-3 ani la 20-25 cm, dar, aveti in vedere ca la 25 lungime au cam 18 latime... adeaca ca niste carasoi grasi! Optim, ar fi un bazin pe la 120 - 150 lungime.
Decorul vazut mai sus cu atat de multe lemne le poate dauna - daca se ranesc, nu se vindeca atat de repede ca oscarii, apar ciuperci, infectii.... etc.
Cele mai potrivite sunt cracile de salcie (cea creata este deosebit de aratoasa in acvariu)
Rotkeil ar fi, probabil, cei mai potriviti in acel bazin - dimensiunea lor este mai mica - 15-18 cm - sunt ceva mai activi, iar culorile la imperechere sunt extraordinare.

ca exemplificare - bazinul fiului meu (o filmare mai veche, intre timp au mai crescut) (160x60x60cm):



Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Am uitat. Severumii aia care ajung la 12cm sunt ”handi” sau prost crescuti! Dimensiunea normala este in general intre 20-25 cm.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Teo Udrea
Junior member

Joined: 23/01/2018 20:48:04
Messages: 46
Location: Bucuresti, Crangasi
IP:
Offline

Ai sanse sa gasesti la Coralis, golden severum. Cand am fost ultima oara acum o luna aveau cativa. Eu am luat de la nevertebrate 4 bucati rotkeil, mici 2-4 cm, acum 10-11 luni si din astia unul a murit la scurt timp, unul a ramas mic si 2 au crescut frumos, dar amandoi masculi . Am mai luat de la ei si redspoted tot 4 si mai am doar unul care nu vrea sa creasca, are 7-8 luni si 4cm. Astia redspoted mi s-au parut cei mai sensibili.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Severumii nu sunt foarte usor de crescut, mai ales de la 2-4 cm... Chiar daca nu sunt discusi, au aproape aceleasi nevoi: apa ff curata (apa limpede nu-i neaparat curata!), mancare buna (nu doar uscaturi - artemia, mixtura de inima de vita), temperatura de crestere : cca 28 grade, oxigenare buna s.a.m.d.
Se intampla ca unii mor de mici.. iar altii ajung la maxim 12 cm la maturitate.
Intr-adevar red spott sunt mai pretentiosi, cresc mai greu si se imbolnavesc mai usor. Si eu am luat acum 2 ani de la nevertebrate rotkeil 5 bc din care am obtinut 2 perechi si o femela stinghera care evident fiind fugarita si stresata de ceilalti a ramas mica si intr-un final a cedat!
Green sunt cei mai rezistenti, fiind cei mai apropiati de rudele lor din natura.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/10/2018 18:11:24


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
MRbt
Junior member

Joined: 07/05/2018 17:54:52
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi. Am vorbit cu cei de la nevertebrate si cel mai devreme puteau trimite pe 31 octombrie, asta daca era vreme buna. Acvariul are 101 cm lungime si 41 latime. Am luat intre timp de la un maxipet 2 pui de green severum, acum sa vedem ce-o iesi. Poa' sa fie si moderni, doar sa nu se bata. De mancat le dau deocamdata jbl novoflower mini (https://www.jbl.de/en/products/detail/2290/jbl-novoflower-mini). Au cam 5 cm si nu prea stiu ce sa le mai dau sa fie mai diversificat meniul. Cat despre decor, o sa mai fac niste modificari, ma gandesc inclusiv sa pun niste plante plutitoare.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

MRbt wrote: De mancat le dau deocamdata jbl novoflower mini (https://www.jbl.de/en/products/detail/2290/jbl-novoflower-mini).


Meniul respectiv este foarte bogat in proteine. Severumii au nevoie si de hrana vegetala - poti combina cu furaje pentru africani. Vezi si artemia congelata.

Topicul are o sectiune Hrana. vezi : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/11229.page

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
MRbt
Junior member

Joined: 07/05/2018 17:54:52
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le-am luat si artemia congelata, de spirulina nici nu vor sa auda. Unu e mai speriat, dar in acelasi timp isi aduce aminte din cand in cand ca tre' sa-l alerge pe celalalt. Am observat ca in general nu inoata la suprafata iar cand stau pe loc se baga sub radacina si cred ca e din cauza neoanelor (am 2 neoane de 46 Watt in total, sunt cele stock nu care vine acvariul si mi se par foarte puternice). Cand aveam oscarii, le acoperisem cu banda izolatoare ca erau cam agitati de la lumina.
Ma gandesc sa pun niste plante plutitoare, sa iau niste neoane mai slabe sau sa pun o lampa de veghe sa creeze si un joc de umbre de la valuire. Ati recomanda o schimbare la iluminat sau sa ii las asa?
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

MRbt wrote:Le-am luat si artemia congelata, de spirulina nici nu vor sa auda. Unu e mai speriat, dar in acelasi timp isi aduce aminte din cand in cand ca tre' sa-l alerge pe celalalt. Am observat ca in general nu inoata la suprafata iar cand stau pe loc se baga sub radacina si cred ca e din cauza neoanelor (am 2 neoane de 46 Watt in total, sunt cele stock nu care vine acvariul si mi se par foarte puternice). Cand aveam oscarii, le acoperisem cu banda izolatoare ca erau cam agitati de la lumina.
Ma gandesc sa pun niste plante plutitoare, sa iau niste neoane mai slabe sau sa pun o lampa de veghe sa creeze si un joc de umbre de la valuire. Ati recomanda o schimbare la iluminat sau sa ii las asa?


- nu sunt obisnuiti cu mancarea noua, le trece. Inceaca cu fulgi de aia pentru ierbivori - plicuri mici ieftine - de test. Eu le dau - SAK green de pe iazuri si acvarii . ro.
- da pot fi nitel speriati, le trece si asta.
- lumina ff puternica - ii poate deranja, daca poti sa scazi intensitatea vor fi niste schimbari de comportament - eu folosesc leduri dimabile ieftine (consum mic si lumina reglabila).
- plante de suprafata - ar fi o solutie dar nu pentru severumi - pur si simplu nu vei putea tine plane - le rod - vezi ce zisei mai sus - au nevoie si de hrana vegetala.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com