[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bun? seara!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Bun? grup! Sunt Nicoleta,am 27 ani, locuiesc în Anglia, miam dorit un acvariu foarte mult iar prietena mea mia facut cadou..si as avea nevoie de putin ajutor!! Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2018 00:19:43

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut,pune o poza si te vom ajuta.


image
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Cam asa arata ...
Stiu ca nu sunt ok pietricelele o sa cump?r ceva mai fin
[Thumb - 20180928_091850.jpg]

Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Imi este teama cu caraselul negru pentru ca înoat? foarte greu ,sta numai pe la fundul acvariului si este speriat...si parca i sa schimbat putin culoarea...nu vreau sa-l pierd va rog!!!
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Acvariu meu
[Thumb - 15381235025316102724583262381260.jpg]

Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Ei sunt frumuseii mei
[Thumb - 20180928_093610.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Bine ai venit!

Uite citeva informatii rapide despre carasii aurii:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Caras_auriu

http://www.zooland.ro/mituri-despre-carasul-auriu-4131

http://www.zooland.ro/ce-nu-stiati-despre-caraselul-auriu-3752

https://familist.ro/carassius-auratus-sau-carasul-auriu

Acvariul mi se pare prea mic pt. 3 carasi. Ar avea nevoie de minim 50 de litri pt. fiecare caras. preferabil ar fi 80 de litri pt. un caras.

Substratul sa fie ultima ta preocupare (desi arata &@#$%&^$$#^%%& - brrrrrrr si ar fi bine sa il schimbi). Ai nevoie repede de un filtru extern - cel putin de un JBL E902 (sau mai mare ca volum). Simultan cu filtrul iei si Siporax sau Matrix - incap aprox. 3litri din ambele in E902. Pina cind iei filtrul faci schimburi de apa de 5-10% pe zi (ca sa eviti intoxicatia pestilor cu amoniac si nitriti), iar dupa ce iei filtrul vei face aceleasi schimburi de apa timp de 1 luna (de fapt filtrul intra in functiune cam in 3 saptamini - citeste putin despre ciclul azotului). Cred ca 10 litri de apa schimbati zilnic sint de ajuns (cu o galeata si un furtun).

Poti sa tratezi apa inainte sa o pui in acvariu cu Aquatan sau Biotopol (sint mai multi producatori de solutii echivalente).

Gasesti aici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

mai multe informatii. Chiar daca nu intelegi toti termenii rezerva o ora sa citesti ghidul incepatorului si ciclul azotului.

La ochiometru acvariul e de 80-120 de litri - e mic pt. 3 carasi.

Anubias Barteri vs. Barteri e planta care o ai (nu se vede prea bine) si e cam singura care rezista impreuna cu carasii. Scoate-o din ghiveciul ala si leag-o cu ata de o piatra.

Nu te ocupa de incalzire - carasii rezista f. bine si la 10-12 grade Celsius (si chiar mai jos). Sa ai grija sa nu bata soarele in acvariu (deloc - nici macar citeva minute pe zi) si sa nu il pui linga un calorifer sau ceva asemanator.

Par cam multe informatii, dar mai tirziu o sa vezi ca se leaga intre ele.
Dupa ce te obisnuiesti cu intretinerea acvariului o sa "pierzi" 30-40 de minute cel mult la fiecare 2 saptamini. Doar inceputul e greu cind nu prea stii ce sa faci.

Nu mai folosi diacritice - nu sint suportate de forum. Intra la "My profile" si completeaza locatia - macar sa stim sa nu te trimitem prin Bucuresti, Cluj sau Iasi.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2018 12:31:12


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Înainte s? iau pestisorii am dat detalii despre acvariu si miau spus cei de la petshop c? pot tine 3 carasei in el pana mai cresc. Pietrisul lam cumparat inainte de a lua pestii ,am ciclat acvariu 3 zile inainte de a baga pe?tii. Mancare momentan am fulgi care am auzit ca nu este prea buna pentru carasi , dar tot de la petshop mia fost recomandat? si ea...leam dat maz?re fiart? si decojita, iar în a doua zi castravete dat pe razatoarea mica ...cum pot schimba toat? apa cu tot cu pietri? sa nui afecteze prea mult pe ei??
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun venit!
Fulgii ii poti inmuia inainte sa-i pui in acvariu, in felul acesta nu mai plutesc iar pestisorii nu risca sa inghita aer si sa aiba, pe viitor, probleme cu vezica inotatoare.
Ai meu sunt innebuniti dupa banana...le tai o bucata si o infig intr-o furculita, dupa care ajunge la "fomisti".
Oricum, carasii nu sunt pretentiosi la mancare.
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Filtrul pe care il am A fost inclus în acvariu...
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Ia un acvariu de 80 de litri,cu niste pietris,niste pietre,ceva anubias,poate echinodorus si UN FILTRU EXTERN FOARTE BUN!carasii sunt pesti de apa rece,fac multa mizerie,dar nu au nevoie de un scape special,plantele de care ti am spus sunt ok pt ei,nu sunt amatori de plante,cat despre lumina,nu ai nevoie de ceva ft puternic deoarece si anubias,dar si echonodorus sunt plante de tip easy.Eventual donezi unul din ei si tii 2 in 60L,desi ar fi cam putin.


image
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cozmastie wrote:Ia un acvariu de 80 de litri,cu niste pietris,niste pietre,ceva anubias,poate echinodorus si UN FILTRU EXTERN FOARTE BUN!carasii sunt pesti de apa rece,fac multa mizerie,dar nu au nevoie de un scape special,plantele de care ti am spus sunt ok pt ei,nu sunt amatori de plante,cat despre lumina,nu ai nevoie de ceva ft puternic deoarece si anubias,dar si echonodorus sunt plante de tip easy.Eventual donezi unul din ei si tii 2 in 60L,desi ar fi cam putin.



Momentan nu este clar cat are acvariul actual si nu as recomanda un acvariu de 80L.

Incearca o perioada 2-3 luni sa "iti faci mana" cu acvariul asta si un pic mai tarziu le iei unul potrivit.

Carasii o sa cresca mari si repede, in situatia asta ei au nevoie de ceva mare, 3 carasi = minim 150L.

Ca idee eu am un acvariu cu 3 carasi, au 1 an jumatate si au crescut de la 3cm la aproximativ 15cm fiecare (uite acvariul aici: 200L Goldfish House )

MSI Reef
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Avariul pe care il am acum este de 24 litri... Înainte s? cumpar pestisorii am intrebat la petshop cati pesti pot avea iar ei au spus ca 3...o sa cump?r unul mai mare....aveti idee de ce caraselul negru se cam decoloreaza?? Multumesc mult
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

din cate stiu,e ceva legat de o mutatie genetica,probabil e din cauza ameliorarii pestilor...


image
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com