[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema administrare fertilizant  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

Nu stiu daca e ok unde am postat, dar sper ca da. Am cumparat un fertilizant pentru plante de la easylife, nitro. Si am observat ca in engleza si restul limbilor scrie 10ml la 500l, dar in romana 10ml la 100l. Ce cantitate ar trebui sa respect? Precizez ca am un acvariu de 57l brut. E vreo problema daca as pune mai mai mult(neintentionat)
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cel mai bine si mai sanatos este sa iti cumperi teste dedicate ca sa poti masura concentratia de " substanta in apa " dupa feritilizare.
Flavius_
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2018 08:19:29
Messages: 103
Location: Radauti, Suceava
IP:
Offline

0k, multumesc
[Email] [Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

10 ml la 500 litri creste concentratia de NO3 cu 2 mg/l (2ppm) si de K cu 1.3 mg/l (=1.3 ppm) - de pe siteul producatorului

De Nitrati (NO3) e nevoie in acvariile cu (multe) plante sau/si plante cu crestere rapida si cu putini pesti - asta pentru ca daca ai pesti si filtrare buna, respectiv acvariu e ciclat se genereaza NO3 in urma ciclului azotului.

In functie de cate plante, ritmul lor de crestere si de lumina (cantitate, calitate si durata de iluminat) poate fi nevoie sau nu de fertilizare, de asta sfatul lui Gabi C e de bun simt. Inainte sa adaugi NO3 acolo ar trebui masurat cat nitrat ai si trebuie urmarit pe o perioada cam cat se consuma (in functie de factorii enumerati mai sus). Cu NO3ul intr-un acvariu trebuie sa fii undeva intre 10-20 mg/l (10-20 ppm)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu zic ca in calitatea ta de incepator cu acvariu de 57 de litri, cel mai bine ar fi sa nu pui nici macar un strop de Nitro in acvariu.

citeste un pic despre fertilizarea plantelor mai intai: o sa descoperi ca Nitro este doar unul din cele 4-5 produse cu care tb sa fertilizezi daca vrei sa mergi pe Easylife, deci nu are nici un sens sa pui Nitro asa doar ca sa fie

macar spune-ne ce plante ai, ce lumina ai samd

in mod normal azotul nu lipseste intr-un acvariu obisnuit, deci nu ai nici un motiv sa pui nitro

cel mai probabil ai deja prea multi nitrati in acvariu, ca asa se intampla de obicei la incepatori, deci e chiar contra indicat sa mai adaugi nitrat

si ca sa iti rapund la intrebare: daca pui prea mult, intr-o prima faza vei avea explozie de alge si intr-o faza ulterioara o sa inceapa sa moara pestii

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2018 13:38:37




 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com