[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
NPK Booster Dennerle - lamurire  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am achizitionat NPK Booster de la Dennerle in idea sa incerc si alt ceva inafara de JBL. La faza de dozare m-am blocat putin. Pe cutie scrie : 5- 20 ml / 100 l de apa de acvariu . Ce nu inteleg eu este pe cat timp ? 5-20 ml pe zi ? Pe saptamana ? Sau pe cat timp ?
Va rog cine are experienta cu Dennerle sa ma lamureasca.
P.S. Alta chestie super ciudata ce e la cutia mea cel putin. Nu are traducere in limba germana ! Doar engleza , olandeza , italiana.
Nu ii bai ca sunt vorbitor de engleza , da imi pare ciudat ca pe produs german sa nu scrie in germana.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu la Lost Nature am folosit doar NPK Booster. Nu am tinut nicodata cont de recomandarea de pe flacon.
Am verificat doar cit ppm de N si cit ppm de PO4 am sa zic la 10 ml de substanta . Prima luna am facut teste la apa din acvariu dupa dozare si la 48 ore dupa dozare sa vad cit consuma plantele si de cit e nevoie . Avind acvariu plantat
bine intotdeauna ai nevoie de mai mult decit recomanda producatorul . Altfel produsul este foarte bun .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2018 14:48:51

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu la Lost Nature am folosit doar NPK Booster. Nu am tinut nicodata cont de recomandarea de pe flacon.
Am verificat doar cit ppm de N si cit ppm de PO4 am sa zic la 10 ml de substanta . Prima luna am facut teste la apa din acvariu dupa dozare si la 48 ore dupa dozare sa vad cit consuma plantele si de cit e nevoie . Avind acvariu plantat
bine intotdeauna ai nevoie de mai mult decit recomanda producatorul . Altfel produsul este foarte bun .


Bun... dar cum faceai dozarea ? 10 ml o data pe saptamana ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Niciodata nu am dozat saptaminal . Ai prea mari diferente intre inceput si sfirsit de saptamina . Dozez la 2 zile : dimineata micro si seara macro . 10 ml pe saptamina e putin in cazul meu .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2018 15:35:09

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Revin cu discutia , dupa teste zilnice ( aproape ) si multi nervi .
Sa o luam asa : linie de Fertilizare Dennerle , dennerle Scapers Green si Dennerle NPK Boost.
Folosesc combinatia asta in doua bazine ambele cu lumina sub juma de wat pe litru ( asa imi place mie ) si ambele cu CO2. Dozarea cu Scapers Green , care e defapt Fe + micro , o fac odata pe saptamana si am valori de Fe bune pe teste. Aci lucrurile sunt cat se poate de clare. Problema e cu dozarea de NPK. Dozez zilnic NPK , daca dozez mai mult , ajunge NO3 la valori f bune pentru plantat 15-20 mg/l , dar imi sare in aer PO4 ( trece de 0,8-10 mg/l ) . Deci is multumit de NO3 dar nu si de PO4 , e prea mult ===> pericol de alge . Daca bag NPK mai putin pe zi , se stabilizeaza frumos PO4 pe la 0,4 - 0,6 deci numa bine , da e scazut NO3 -ul. Ceva solutii ? Eu vad una singura , dozat NPK , ca sa iasa bine PO4 si adaos suplimentar de NO3 . Mai vedeti alta varianta ? Dennerle face N separat sau trebuie sa merg pe alt producator ?
JustCoCo
Junior member

Joined: 13/04/2017 22:13:44
Messages: 59
IP:
Offline

Si eu am aceeasi problema !
Fertilizez de ceva timp cu Dennerle S7+V30+Fe si de curand am aflat ca aceasta linie de fertilizare nu are macronutrienti.
Am cumparat NPK Booster, dar mi se pare foarte scump avand in vedere ca trebuie sa dozez mult la 100l de apa.
In fine...
De exemplu acum am NO3 - 6ppm si PO4 - 2 ppm.
Nu stiu cum sa-i dau de cap...
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

M-am lamurit cu NPK-ul ... , nu mi se potriveste. In teorie , cel putin cea sustinuta de cei de la JBL , NPK este pentru incepatori si N , P , K separat este pentru avansati. Dupa experienta mea nefasta cu NPK de la Dennerle , am ajuns la concluzia inversa ! NPK e pentru meseriasi , si N, P ,si K separat pentru incepatori.
In fine cu NPK de la Dennerle nu am reusit sa am nici o data o val normala de NO3 ( macar 10 mg/l ) , fara sa am PO4 in cosmos ! Valori peste 1 mg/l ! In fine am renuntat la el si m-am intors la vechea obisnuinta. JBL Scapers Pro N , P , K toate separat .
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com