[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare sistem co2  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am luat un sistem co2 fara butelie tropica 60 si constat ca e cam inutil.
Cunostintele mele vis a vis de co2 sunt nule asa ca va rog sa imi recomandati ceva folosibil pentru un acvariu de 63 litri plantat mediu.
Eventual unde gasesc informatii de baza (entry level) legate de aceste sisteme co2.
Multumesc.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai informatii gasesti pe google, la o simpla cautare
http://www.aquariumadvice.com/beginners-guide-to-co2-injection-in-the-planted-tank/

iti fac eu un rezumat:

1. ai nevoie de o sursa de CO2, care poate fi organica (adica prin fermentarea drojdiei sau cu acid citric) sau o butelie cu co2 sub presiune cu {reductor special pt acvaristica}

2. ai nevoie de un dispozitiv care dizolva CO2-ul in apa si aici sunt mai multe variante, dar cele 2 de baza sunt
2a) un difuzor cu pastila ceramica care sparge bula mare in bule foarte fine care se dizolva apoi in timp ce urca spre suprafata
SAU
2b) un reactor de CO2 care este un device care plimba bula printr-un traseu cat mai intortocheat prin apa si ea se dizolva de la contactul prelungit cu apa

3. ai nevoie de un furtun de plastic special pt CO2 care sa conecteze sursa de CO2 cu dispozitivul de dizolvare - se gaseste la magazinele de acvaristica sau pe ebay, este un furtun cu aceleasi dimensiuni ca furtunul obisnuit de aer (4/6mm) doar ca e dintr-un plastic pe care CO2-ul nu il distruge in timp

asta de mai sus este setup-ul de baza
la el se mai pot adauga cateva lucruri care fac viata acvaristului mai usoara:
4. numarator de bule - se ataseaza oriunde pe furtun si are rolul de a te ajuta sa stii cat co2 bagi
5. test vizual permanent de ph/co2 - iti arata cam cat co2 ai in acvariu prin schimbarea culorii
6. electrovalva: se ataseaza la reductor (deci e doar pt varianta cu butelie) si are rolul de a intrerupe CO2-ul fie la comanda unei prize programabile, fie la comanda controller-ului de ph
7. controller de ph - este un device care masoara cu ajutorul unei sonde ph-ul din acvariu in mod continuu si comanda electrovalva sa se deschida atunci cand ph-ul e mai sus decat pragul setat si apoi ii comanda sa se inchida cand co2-ul dizolvat in acvariu a determinat scaderea ph-ul sub pragul setat; este tot pentru varianta cu co2 presurizat


raspunsul la intrebarea ta, adica ce CO2 pentru un acvariu de 63 de litri, depinde de bugetul tau, respectiv
- cu aprox. 100 de lei poti sa iei un set dennerle bio co2, de care ti-am mai spus cred, care are o sticla de plastic cu substantele necesare pentru fermentare, un numarator si un reactor de co2 foarte ok (mini flipper)
dupa ce se epuizeaza mixtura din sticla aia (tine cam 1 luna), poti fie sa cumperi alta la 30-35 de lei, fie sa inveti tu sa faci mixtura cu drojdie, gelatina si zahar sau cu acid citric (google is your friend, e relativ simplu)

- pentru o instalatie presurizata minima trebuie sa investesti cam 1000 de lei, pentru una cu controller cam 1400 de lei
din pacate o instalatie presurizata pentru un acvariu de 63 de litri costa la fel ca una pentru un acvariu de 300 de litri, pentru ca butelia oricum o iei (e bine sa fie cat mai mare ca sa nu umbli sa o incarci des si oricum, pretul creste foarte putin in functie de capacitatea ei), reductorul oricum il iei si ala e vreo 300 de lei pe ebay cu tot cu electrovalva; controller-ul e si el vreo 400 de lei de pe ebay, deci se aduna

This message was edited 8 times. Last update was at 26/09/2018 09:02:32




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc pentru informatii.
Nu prea se justifica 1000/1400 lei pentru un acvariu ca al meu.
Avand in vedere ca tropica 60 nu ma ajuta cu nimic (am pus in acvariu un test permanent co2 de la jbl si sta incontinuu pe albastru chiar daca umplu la maxim recipientul de co2 din acvariu), ma gandeam ca nici setul de la dennerle nu va fi de un real folos. Mi-am format aceasta idee preconceputa de la faptul setul de la dennerle nu are recenzii prea bune pe nevertebrate si nici nu costa cine stie ce. Ma gandeam ca poate un set de genul celui din link ar fi potrivit, asta fara sa stiu exact care sunt necesitatile pentru acvariul meu.
https://www.nevertebrate.ro/sistem-co2-aquilli-500g-disposable-9291
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

E bun ala de la aquili, desigur, dar vezi cat te tine butelia aia care e de unica foloainta si cat te costa una noua.
Cred ca intr-un an doi ajungi la 1000 de lei

Si nici reductorul nu poate fi folosit la alta butelie

Eu zic ca e mai scump sistemul asta decat butelie + reductor clasice


Eu am folosit dennerle bio, am fost multumit de el pentru banii pe care i-am dat dar desigur nu se compara cu un sistem presurizat, nici nu are cum.

This message was edited 3 times. Last update was at 26/09/2018 09:34:51




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Butelia e in jur de 100 de lei, problema e ca nu stiu cat timp tine (poate gasesc pe cineva care are si imi da detaliile desi cred ca consumul depinde de acvariu).
Nu imi dau seama daca pot controla cat co2 introduc, vad ca nu are numarator de bule.
Ar mai fi si varianta din linkul de mai jos si cred ca se poate pune si butelie mai mare.
https://www.nevertebrate.ro/sistem-co2-tropica-plant-growth-system-nano-9094

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2018 10:04:35

floriancj
Junior member

Joined: 17/03/2014 12:33:19
Messages: 43
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

O butelie de 500g se consuma in aprox. 1 luna - 1 luna si o saptamana la o functionare de 7-8 ore pe zi si 4-5 bule pe secunda.

O butelie de la Aquili de 500g costa 112 lei (+ curier), dar importurile de la Aquili ajung destul de greu si sunt perioade mari in care butelia nu este pe stoc. O alternative poate fi ceva butelii verzi, produse in Franta, 500g - 130 lei, 1000g - 200 lei.


In 6 luni am trecut de la bomba CO2 (kit DIY), la instalatie Aquili cu butelie de unica folosinta si in final butelie reincarcabila de 2kg + reductor. Am "aruncat" la gunoi cel putin 600-700 RON. Concluziile le tragi singur.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

floriancj wrote:O butelie de 500g se consuma in aprox. 1 luna - 1 luna si o saptamana la o functionare de 7-8 ore pe zi si 4-5 bule pe secunda.

O butelie de la Aquili de 500g costa 112 lei (+ curier), dar importurile de la Aquili ajung destul de greu si sunt perioade mari in care butelia nu este pe stoc. O alternative poate fi ceva butelii verzi, produse in Franta, 500g - 130 lei, 1000g - 200 lei.


In 6 luni am trecut de la bomba CO2 (kit DIY), la instalatie Aquili cu butelie de unica folosinta si in final butelie reincarcabila de 2kg + reductor. Am "aruncat" la gunoi cel putin 600-700 RON. Concluziile le tragi singur.


Da, e clara treaba, doar ca nu imi vine sa dau cel putin 1000 lei pentru un acvariu de 63L ca al meu.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

vad ca pe ebay sunt reductoare cu electrovalva si numarator de bule inclus si la 35 usd (include si transport)
nu dau link pt ca nu am timp acum sa verific daca filetul este la fel si nu vreau sa te induc in eroare, dar daca cauti sigur gasesti

mai platesti tva in tara 20% si asta inseamna ca iesi cu el sub 200 de lei (daca-l iei din tara, vei plati cel putin dublu)

difuzoarele sunt cel mai ieftine tot pe ebay, dar cred ca si in tara gasesti cu maxim 50 de lei
iar la nevertebrate vad ca o butelie de 2 Kg este 400 de lei

deci total ar fi 650 si esti good to go

eu am zis 1000 pentru ca eu nu recomand o butelie de 2 kg din urmatoarele motive:
- va trebui sa o incarci la cateva luni (4-5) si cei mai multi acvaristi pe care-i prinde microbul avanseaza de la 63 de litri la un acvariu mai mare in decurs de 1-2 ani, deci va trebui sa o incarci si mai des
- preturile la butelii nu cresc la fel cu capacitatea (adica de la 2 kg la 4 kg pretul nu se dubleaza si el), deci o butelie mai mare e mai ieftina per kg de co2
- unele centre de incarcare fac fite la butelii asa mici (butelia se incarca cu 75%, deci intr-o butelie de 2 Kg vei avea 1.5 Kg de co2)


dar presupun ca in timisoara e mai usor de incarcat (pe mine ma streseaza sa fac asta in bucuresti ca statia de incarcare e la distanta mare si nu lucreaza in weekend, asa ca eu am 2 butelii de cate 5Kg si le incarc cam la 10 luni)


ce pot eu sa-ti spun este ca daca te-a prins chestia asta cu plantele, investitia intr-o instalatie presurizata este un salt care te duce in alta lume si-ti creste satisfactia obtinuta de la acvariu cu 1000%

deci merita fara discutie

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2018 11:23:48




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ia uite ce am gasit, butelie de 4 kg la 510 lei, e un pret excelent

https://homeaquarium.ro/products/butelie-reincarcabila-co2-4-kg-otel

PS fereste-te de buteliile din aluminiu, ia de otel

This message was edited 5 times. Last update was at 26/09/2018 11:49:25




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Humbert wrote:ia uite ce am gasit, butelie de 4 kg la 510 lei, e un pret excelent

https://homeaquarium.ro/collections/co2/products/b...ie-reincarcabila-co2-4-kg-otel


PS fereste-te de buteliile din aluminiu, ia de otel


Am un stand la acvariu si nu cred ca 4 kg incape. Una de 2kg o inghesui langa filtru.
Am auzit ca la cele de aluminiu se incarca mai greu iar pe viitor nu se vor mai incarca defel.
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca varianta cu bomba de co2 (drojdie) nu te multumeste, fiind cam cel mai ieftin mod de aditie co2 in acvariu- cu totul te costa cca 50 de lei si ai avantajul ca poti oricand renunta la ea fara a pierde multi bani, atunci incearca sa urmaresti sectiunea de vanzari si iti poti face un sistem sh ok.
Un alt avantaj al bombei este ca fiind la inceput cu aditia de co2 poti sa iti dai seama daca cu adevarat vrei co2 in acvariu sau nu, daca vrei sa treci la un alt nivel cu plantele. In cazul in care acum,presupunem, ai doar moss si anubias si tot la nivelul asta vrei sa ramai nu merita un kit co2 insa poti observa usor cu o bomba viteza de crestere chiar si a acestor plante.
Eu am preferat sa cumpar sh - butelie de 10 l = 300 lei, reductor nu am gasit sh am luat nou unul industrial- nu trage Humbert stiu ca nu este indicat insa asta are un reglaj fin cu o scara care pleaca de la 0 si ajunge pe la 22 l/min...o sa vad cand ajunge- a costat 250 lei, din fericire aveam ph controler cu electrovalva de la vechiul acvariu dar si aici ai variante sh ok daca urmaresti cu rabdare iar o electrovalva o gasesti de asemenea pe la 2-300 . Astfel daca ai rabdare poti avea un sistem la cca 700 lei .

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

In legatura cu plantele, am trei anubias (tipuri diferite), 2 bucephalandra, un echinodorus si niste monosolenium tenerum. Am mai avut si alte tipuri de plante considerate easy care au murit si unele din cele pe care le am acum nu o duc prea bine. Am diverse probleme cu ph-ul si kh-ul prea mari si din acel motiv m-am gandit ca am nevoie de de mai mult decat o bomba. Am luat in considerare sa cumpar sh o parte din componente dar as dori sa va intreb care din ele se pot lua sh si care ar fi de recomandat sa fie noi.
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pe cat posibil evita sa achizitionezi sh: sonda ph- de regula sonda se schimba la 1-2 ani, electrovalva. Restul de componente, difuzor- poate fi colmatat, ph controler- nu prea am auzit sa fie probleme dar daca are 4-5 ani sau mai mult pot sa apara probleme, butelia trebuie sa fie cu verificarea la zi si se verifica usor fiind stantat pe ea data, numaratorul de bule- verifica sa fie cu granitura buna altfel iti scapa gaz.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Legat de numaratorul de bule, eu am genul asta de numarator si cu timpul se duce apa din el. Am mai auzit sa pui apa cu glicerina in el, ca sa tina mai mult. Nu am testat metoda.
image

Daca ar fi sa iau iar, nu as mai lua acelasi model, poate ceva de genul asta e mai bun, ar putea sa ne spuna cineva care foloseste:
image


floriancj wrote:O butelie de 500g se consuma in aprox. 1 luna - 1 luna si o saptamana la o functionare de 7-8 ore pe zi si 4-5 bule pe secunda.
Aici depinde foarte mult de pierderi. Mie mi-a ajuns o butelie de 3Kg cu controler aproape 6 luni, iar dupa ce am instalat un surface skimer si am mai schimbat si flow-ul sa valureasca suprafata, aceeasi butelie a tinut 1(una) luna. Ph 6.1 pe controller.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2018 16:08:01

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pana mai studiez as vrea sa cumpar ceva intermediar si anume:
https://www.hornbach.ro/shop/Instalatie-de-fertilizare-pentru-acvariu-Bio-CO2-JBL-ProFlora-Bio160-2/6076734/produs.html
sau
https://animax.ro/dennerle-fertilizant-plante-co2-set-bio-120.html
Ce ma sfatuiti sa aleg din cele doua?
Probabil ca o vreme o sa fac eu bomba in ele. Sunt constient ca oricare din ele as lua o sa ma faca sa trec la sistemul cu butelie dar pana la urma fiecare incepator a trecut si prin faza asta si in acest timp am vreme sa ma documentez vis a vis de o instalatie potrivita pentru bazinul meu.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Merita sa cumpar o butelie jbl noua, sigilata de 500g cu stand la 160 lei? Nu platesc nici transportul. La acvariul meu ar trebui sa tina cel putin 3 luni ceea ce pentru mine e multumitor. Ramane doar sa vad daca se poate incarca in timisoara.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Intai gaseste un centru de încarcare si vezi daca incarca butelie de 500. Daca bagi mai mult sare siguranta. Sa o canteresti pe cantar goala. Daca bagi mai mult dai drumul la robinet pana ajungi la greutatea dorita plina.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2018 19:16:50

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Se poate incarca la mine in oras.
Ma gandeam sa cumpar second un reductor de presiune si sa o folosesc cu miniflipperul si numaratorul de bule din kitul bio 120 de la dennerle pe care l-am cumparat.
Deci, ce parere aveti?
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Varianta mai ieftina e extinctor G3 si te duci la cei care incarca la tine sa-i monteze robinet. Eventual le pui o intrebare inainte daca vor s-o faca.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pana ma lamuresc cu instalatia de co2, am luat dennerle bio co2 120 + 2 tuburi de rezerve.
Deci am ceva timp de gandire
As vrea sa intreb, tubul cu gel, am vazut peste tot ca se lipeste in exteriorul acvariului cam la acelasi nivel cu reactorul din acvariu.
E vreo problema functionala daca eu ascund tubul cu gel in stand, sub acvariu?

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2018 13:53:32

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com