[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare filtru  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

Bun? ziua tuturor, sunt nou pe forum ?i am nevoie de o recomandare de filtru extern. Am un acvariu de 60 litri, plantat ?i vreo 50 de pe?ti xipho, molly, guppy, neoni, ancistru?i ?i folosesc un filtru diy cu burete ?i o pomp? de aer. Pân? aici toate bune doar ca filtrul meu care î?i face bine treaba, trebuie sp?lat cam la 3-4 zile maxim altfel capacitatea de filtrare scade puternic. Problema este c? eu mai lipsesc de acas? zile bune iar filtrarea devine o problem? stresant? .
Întrebarea mea este daca cineva poate s? îmi recomande un filtru care s? poat? fi sp?lat nu mai devreme de dou? -trei s?pt?mâni sau chiar o lun? ,dar nu vreau s? investesc în el mai mult de 100-150 lei. Poate fi ?i cascad? sau diy dar accesul la mediile de filtrare sa fie foarte facil, sa nu fie nevoie sa destructurez complet filtrul pentru al curata. Multumesc celor care îsi vor face timp pentru un r?spuns.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2018 14:42:01

Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Salut.

Nu am folosit filtre hangon, bureti etc , doar filtre externe Eheim si JBL si de aceea, la acvariul tau, iti recomand Eheim 2211 classic 150 care are 1 litru volum filtrare . In manual scrie ca sa il cureti odata la o luna (parca) , eu le curatam pe ale mele la cca 6 luni (am avut JBL e1501 si Eheim classic 600). Accesul e mai dificil decat la hangon pt ca trebuie sa il opresti, demontezi furtunele (iti poti pune robineti) , scoti capacul cu motorul si scoti mediile filtrante pt spalare.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

Mul?umesc pentru r?spunsul t?u, am vizionat câte ceva despre acel 2211 ?i îmi pare foarte interesant, nu în?eleg totu?i cum de nu se colmateaza o bun? perioad? de timp ?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

nu se colmateaza pt ca suprafata care s ar putea colmaata e mare,diametrul interiorului avand vreo 9cm,deci mizeria nu prea are cum sa astupe tot buretele ca sa nu mai circule apa,eu il am de 3 sapt aproape si sunt extrem de multumit,e extrem de silentios si flow ul de apa e ft bun


image
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

La al meu suprafa?a buretelui este de 10x20 cm ?i se colmateaza în 4 zile de nu pot sa cred, dup? cum am spus am vreo 50 de pe?ti ....
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Ma ce?! 50 de pesti in acvariu?! WTF! Nu vrei sa investesti mai mult de 100-150 lei intr-un filtru? Noi de ce am investii in tine, cand tu iti bati joc de pesti? Nici nu vreau sa imi imaginez cum arata acvariu. Scapa de pesti si mai vorbim dupa

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

trasalica wrote:Ma ce?! 50 de pesti in acvariu?! WTF! Nu vrei sa investesti mai mult de 100-150 lei intr-un filtru? Noi de ce am investii in tine, cand tu iti bati joc de pesti? Nici nu vreau sa imi imaginez cum arata acvariu. Scapa de pesti si mai vorbim dupa



"Ma ce? " vorbe?ti cu cei care te-au educat. Dac? nu e?ti în stare sa dai un r?spuns, nu-l da .
Eu am vorbit cât se poate de clar ?i civilizat.
Nu celor ca tine m-am adresat
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Poti incerca cu filtrul asta.
https://www.nevertebrate.ro/filtru-cascada-eheim-liberty-200-17990
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Dar adevarul este ca ai prea multi pesti pentru 60 L. 1.2L de apa revin pentru fiecare peste.
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

Mul?umesc Florin82, exact la acest liberty 200 ma uitam acum pe YouTube, are caracteristici bune,se curata u?or mediile ?i este ?i accesibil ca pre?. Cât prive?te pe?tii ,sunt mul?i este adev?rat dar voi dona masiv din ei ?i voi p?stra câte o pereche -doua din fiecare.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu o sa rezolvi cine stie ce cu 150 de lei.
Pe langa filtru mai ai nevoie si de material filtrant biologic.
Poate te orientezi catre un second-hand. Urmareste rubrica de vanzari.
Filtrul ar trebui sa aibe un debit per ora de 5-6 ori volumul acvariului.
Si sa aibe un volum pentru material filtrant cat mai mare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

crede ma,m am chinuit aproape un an cu un intern,ia ti un extern si o sa mi multumesti


image
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

M-am gandit ?i eu la un sh, sa vad ce g?sesc .
Cat despre filtrele interne am o parere proasta atat în ce prive?te randamentul cat ?i aspectul general în acvariu desi un cunoscut acvarist îmi spunea ca sunt cele mai bune .
O parere buna am despre JBL Cristal Profi dar, cel pu?in din punctul meu de vedere sunt scumpe iar eu chiar nu vreau sa dau atatia bani.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cand cumperi un SH important este sa nu curga pe la capac sau pe la robineti.
Eventual sa te duci la vanzator si sa-l vezi mergand si sa vezi cu ochii tai ca nu curge.
Si sa aibe toate accesoriile (furtun de IN, furtun de OUT, coturile, sorbul de IN, tevile de la evacuare), eventual sa aibe si ceva materiale filtrante in el.

De nou, un pret bun pentru unul extern (cam 300 lei) ti-l recomand pe asta: https://abc-zoo.ro/9295-tetra-ex-600-plus.html
Dupa ceva luni dupa ce mai strangi bani poti sa mai schimbi materialele filtrante in el.

Tot tetra ex 600 am si eu la 60L si sunt f. multumit de el pana acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2018 10:39:49


[Nano cu albinute] [Old tree]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sau poti sa te orientezi spre un JBL E402. Chiar acum m-am uitat pe olx. Am gasit unul la 250. De asta am eu la 60l sant multumit. Punctul slab cred ca ar fi la butonul de amorsare ramane blocat. Dar se rezolva. Eu l-am demontat de tot. Are un piston micut cu o garnitura de cauciuc si ramane blocat. Am uns garnitura cu putin ulei si s-a deblocat. Merge ca uns ?.
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

Antecume wrote:Cand cumperi un SH important este sa nu curga pe la capac sau pe la robineti.
Eventual sa te duci la vanzator si sa-l vezi mergand si sa vezi cu ochii tai ca nu curge.
Si sa aibe toate accesoriile (furtun de IN, furtun de OUT, coturile, sorbul de IN, tevile de la evacuare), eventual sa aibe si ceva materiale filtrante in el.

De nou, un pret bun pentru unul extern (cam 300 lei) ti-l recomand pe asta: https://abc-zoo.ro/9295-tetra-ex-600-plus.html
Dupa ceva luni dupa ce mai strangi bani poti sa mai schimbi materialele filtrante in el.

Tot tetra ex 600 am si eu la 60L si sunt f. multumit de el pana acum.


Spune-mi te rog câ?i pesti ai în acvariu si la cat timp speli mediile filtrante ?
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

Ma voi uita si dupa un jbl-402 ca ?tiu ca sunt fiabile
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Trasor wrote:Spune-mi te rog câ?i pesti ai în acvariu si la cat timp speli mediile filtrante ?


Am 8 neoni, 5 rasbora si vreo suta de creveti RCS.
Eu am si prefiltru pus pe IN inaintea filtrului.
Astfel umblu foarte rar la filtru (la cateva luni).
Iar prefiltrul il curat cand vad ca a scazut debitul de pe OUT. Cam la 2-3 saptamani.
Prefiltrul are doar bureti pe care ii spal la jet de apa foarte bine.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Trasor
Junior member

Joined: 24/09/2018 14:06:22
Messages: 10
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pentru
raspunsuri, chiar m-au ajutat sa aleg o directie. Numai bine va doresc

Voi lasa topicul deschis pentru oricine vrea sa adauge o experienta personala cu filtrele de acvariu.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2018 08:27:24

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com