[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi dry start  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

A folosit cineva metoda dry start? Ce avantaje are fata de metoda clasica? Ma gandesc sa startez acvariul prin aceasta metoda.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2018 15:48:20

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Nu ma pricep la asta,dar stiu ca plantele cresc repede,pt ca co2 in aer>co2 in apa


image
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am gasit aici pe forum un post din 2014 si a reusit. Cred ca un avantaj ar fi faptul c? nu ies plantele cand se umple cu apa. Dar dupa ce se umple cu apa acvariul va mai trebui ciclat?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Din nou,nu ma pricep,dar dupa mintea mea,desigur,nu apare de nicaier nh3 care sa fie descompus de bacterii,si chiar daca ar aparea,s ar dizolva in aer


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dry start este foarte frecvent folosit dar mai ales pentru gazon si plante care cresc bine emers. Wabi Kusa nu e nimic altceva decit un acvariu sec. Da, te ajuta mult la gazon in sensul ca atunci cind adaugi apa nu mai risti sa se desprinda din substrat. Dry start nu are treaba cu ciclarea care trebuie parcursa oricum.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mersi. Cred ca asta va fi startul pe care îl voi adopta pentru gazon. Mai trebuie sa ma documentez de perioada, lumina etc. Am gasit aici pe forum multe postari de la colegii care au incercat.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com