[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 54 litri.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Catalin23
Junior member

Joined: 21/08/2018 15:39:44
Messages: 67
IP:
Offline

Salutare, am avut un acvariu ciclat ( avea circa 5 saptamani ), dar am avut probleme cu taninul si cu melcii comunitari. Si m-am decis sa o iau de la capat cam in 2 ore am repus totul in functiune, am pastrat 15% din apa ciclata, si buretele de la filtru nu l-am spalat la robinet deci am avut bacteriile din vechiul acvariu cred... Acvariul a fost repus in functiune acum o saptamana. Dupa o saptamana cei 3 cory, 4 ancistrusi si 6 neoni sunt vioi si nu au probleme. Apa mi se pare ca ar fii inca putin laptoasa... Nu am teste de apa.
Ce parere aveti, fac un schimb de apa de 10-20% astazi, dupa o saptamana?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Poti sa faci schimb linistit,poate chiar mai des,nu stiu cate din bacterii au supravietuit 2 ore fara hrana,poate nu au patit nimic.Fa schimburi la 3 zile 1 sapt-2 zic eu.


image
Catalin23
Junior member

Joined: 21/08/2018 15:39:44
Messages: 67
IP:
Offline

Este prinsa okay?
[Thumb - image.jpg]

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

cred ca da,atat timp cat rizomul e deasupra subtratului si e fixa,e perfect,eu as pune pietrele intr o pozitie mai naturala,nicaieri nu gasesti pietrele puse asa,si as schimba fundalul cu unul negru sau unul frosty,si iti va fi cam greu sa plantezi in pietris,stratul pare cam subtire


image
Catalin23
Junior member

Joined: 21/08/2018 15:39:44
Messages: 67
IP:
Offline

Cozmastie wrote:cred ca da,atat timp cat rizomul e deasupra subtratului si e fixa,e perfect,eu as pune pietrele intr o pozitie mai naturala,nicaieri nu gasesti pietrele puse asa,si as schimba fundalul cu unul negru sau unul frosty,si iti va fi cam greu sa plantezi in pietris,stratul pare cam subtire

Am un suport pe care e pus acvariul si nu vezi tot stratul, am pus 10 kg de nisip
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In doua ore nu se decicleaza filtrul. Mai curind este de la substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com