[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut prieteni. Iarasi am nevoie de ajutorul vostru. De ceva timp incoace substartul(pietris) cat si peretii acvariului se inverzesc. Mai excat pietricele se fac verzi din alb iar pe peretii acvariului apar puncte verzi. Presupun ca sunt alge. Mentionez ca inafar de 2 obiecte decorative si pesti nu am nimic altceva in acvariu. O fi din cauza ca nu am plante? Atast va pun 2 poze. Multumesc
[WWW]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Poza1
[WWW]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Poza2
[Thumb - IMG_20180922_143928.jpg]

[WWW]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Ce program de lumina ai?Poate algele sunt fotosintetice,nimeni nu consuma nutrientii din apa,logic ca iti apar alge.


image
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Programul de lumina e cel indicat de la magazinul de specialitate de unde am cumparat acvariul si pestii. Adica undeva 8:30-20:00
[WWW]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Va rog niste sfaturi sa elinim aceste alge. Acvariu de 54l populat cu 8 tetrazone, 3 neoni, 3 sanitari si 2 melci. Multumesc
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Curata-le, alt sfat nu exista.
Si lumina aia nu are nici un motiv sa stea aprinsa 12 ore. De la ea faci alge asa mult/repede.
Daca ai plante, lumina trebuie tinuta 8-10 ore pe zi.
Daca nu ai plante, o tii doar cat vrei tu sa vezi pestii.l, dar ma indoiesc ca esti acada 12 ore pe zi.



ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Sporii de alge exista peste tot in apa, aer, etc. ele reprezinta un mecanism de baza de functionare si autoreglare a biosferei. Asadar ele apar unde au conditii optime ca lumina, temperatura, hrana. Tu in bazinul tau ai toate conditiile (resturi hrana si kk) dar nu ai consumatori. Pietrisul tau datorita spatiilor generoase dintre granule acumuleaza mizeria si nu il poti curata suficient prin sifonare. asadar ai nevoie si de consumatori care sunt plantele. Cu ele si cu schimburi suficiente ca volum si frecventa ai sa reduce din nutrientii in exces
[Email]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc de indrumari. Totusi "Dl. Ocean" nu stiu si nu inteleg ce ai vrut sa spui prin "schimburi suficiente ca volum si frecventa".
[WWW]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Bate cumva si soarele in acvariu?

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Delanord wrote:Multumesc de indrumari. Totusi "Dl. Ocean" nu stiu si nu inteleg ce ai vrut sa spui prin "schimburi suficiente ca volum si frecventa".


Cred ca se referea la Apa.
Cantitatea de apa si cat de des.
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

kmol wrote:Bate cumva si soarele in acvariu?


Nu, nu bate soarele in acvariu niciodata
[WWW]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Bogo wrote:
Delanord wrote:Multumesc de indrumari. Totusi "Dl. Ocean" nu stiu si nu inteleg ce ai vrut sa spui prin "schimburi suficiente ca volum si frecventa".


Cred ca se referea la Apa.
Cantitatea de apa si cat de des.


Da, e posibil, acum imi dau seama.
Apa o schimb in fiecare saptamana (sambata ca am mai mult timp liber) iar cantitatea de apa schimbata e undeva intre 15-17 litri.
[WWW]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

As avea rugamintea sa-mi da-ti cateva sfaturi in ceea ce priveste curatenia. O sa ma duc sa-mi iau niste plante. In magazin am vazut ca platele se comercializeaza in mici ghivece. Eu cum le voi baga in acvariu? Trebuie sa le bag in pietris, sa le scot din acel mic ghiveci? Apoi cum voi face curatenie in acvariu cu acele plante? Le voi scoate din acvariu? Ce specie de plante mi-ar trebui? Pentru acvariul meu de 54l cam cate plante mi-ar trebui? Poate par lucruri banale, dar pentru mine sunt o mare necunoscuta. Multumesc
[WWW]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

scoti ghiveciul si buretele,lasi radicina,tai partea putrezita daca are,si la fel si cu frunzele.nu scoti plantele la curatenie,ai grija sa nu se desprinda din substrat.INFIGE LE BINE!anubias,buchephalndra,cryptocoryne,echinodorus,microsorum,vallisneria,astea sunt doar familii,pot includee si plante medium/hard


image
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

Cozmastie wrote:scoti ghiveciul si buretele,lasi radicina,tai partea putrezita daca are,si la fel si cu frunzele.nu scoti plantele la curatenie,ai grija sa nu se desprinda din substrat.INFIGE LE BINE!anubias,buchephalndra,cryptocoryne,echinodorus,microsorum,vallisneria,astea sunt doar familii,pot includee si plante medium/hard[/quote

Multumesc foarte mult de sfaturi si idei. Sa presupunem ca am platele in acvariu. Ce trebuie sa fac in continuare ca ele sa traiasca, sa se dezvolte si sa nu moara? Intreb deoarece serviciul nu-mi permite sa ma pot documenta pe forumuri despre ingrijirea platelor (nu pot sta ore intregi sa citesc forumuri despre plante). Cu scuzele de rigoare, va multumesc
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Delanord wrote:Da, e posibil, acum imi dau seama.
Apa o schimb in fiecare saptamana (sambata ca am mai mult timp liber) iar cantitatea de apa schimbata e undeva intre 15-17 litri.

Exact la asta ma referem, 15-17 litrii din 54 e cam putintel, incearca un 50 la suta mereu, pune si plantele si ar trebui sa se imbunatateasca lucrurile
[Email]
Delanord
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2018 22:43:02
Messages: 83
Location: Suceava
IP:
Offline

ocean wrote:
Delanord wrote:Da, e posibil, acum imi dau seama.
Apa o schimb in fiecare saptamana (sambata ca am mai mult timp liber) iar cantitatea de apa schimbata e undeva intre 15-17 litri.

Exact la asta ma referem, 15-17 litrii din 54 e cam putintel, incearca un 50 la suta mereu, pune si plantele si ar trebui sa se imbunatateasca lucrurile


Nu mi-e greu sa inlocuiesc 50% din apa. Doar ca peste tot pe unde am citit, chiar si pe acest forum s-a spus ca se inlocuieste maximum 30% din apa
[WWW]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

daca ai anumite probleme/filtrul slabut merge 50


image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com