[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Microsorum cu probleme  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Puteti sa va dati seama din imagini ce ii lipseste microsorumului?
Prima data au aparut niste punctulete, apoi s-au ingalbenit unele frunze iar acum se fac de o culoare ruginie.

Prima poza e de acum 2 zile si a doua e de azi.
[Thumb - 20180915_174228.jpg]

[Thumb - 20180918_190729.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2018 18:11:38

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut,ce lumina ai?co2 ai de la tropica,nu?ce fertilizare bagi?


image
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cozmastie wrote:Salut,ce lumina ai?co2 ai de la tropica,nu?ce fertilizare bagi?

Da, ai retinut bine. Il schimb in week-end-ul asta cu cel de la dennerle.
Lumina e neonul cu care a venit acvariul, 15w sylvania, t8.
Fertilizare pro fito, ec si mai folosesc si niste pastile sera florennete pe care le pun la radacina echinodorusului. Saptamana asta am pus una si sub microsorum.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Am avut si eu cateva tipuri de Microsorum (narrow, philippine, petite), in acvariu fara CO2 sau un program de fertilizare sustinut. Teoretic, ar fi trebuit sa reziste si sa se dezvolte fara probleme. Dar, singurul care a mers bine a fost M. petite, care era asezat putin in umbra. In cazul celorlalte tipuri, frunzele s-au innegrit treptat si s-au deteriorat iremediabil. Este posibil sa prefere locurile cu umbra, ferite de lumina directa.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu ma gandeam ca are ceva carente si ca poate cineva stie ce nevoi are microsorum si in functie de ce fertilizez eu imi poate spune cu ce sa completez.
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Punctele negre sunt sporii plantei (organele reproductive). Cumva ai ingropat radacina plantei in substrat ? Intreb pentru ca e o planta care are rizom ce nu trebuie ingropat ci prins de pietre, radacini sau se baga in substrat doar firele rizomului, rizomul ramanand la suprafata.
Microsorium pteropus este o planta rezistenta si are cerinte scazute si nu ar trebui sa ai probleme cu ea.



http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

E prins pe lemn.
Stiu ca in teorie e o planta super easy doar ca la mine arata mai rau decat atunci cand am cumparat-o.
Ma gandesc poate ca lemnul l-am cumparat de la hornbach si l-am pus direct in acvariu si s-a cam colorat apa. Sa fie si asta o cauza?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

taninul nu afecteaza apa,cine stie ce prostii mai avea cioata aia pe ea,a stat atat in magazin,dar cred ca sunt mici sansele


image
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salutare...zi-mi te rog de cat timp ai planta? daca ai pus-o in acvariul recent...si e o oarecare diferenta intre conditiile acvariului de unde ai luat-o(lumina, fertilizare, etc) si cele din acvariul tau, atunci e problema de adaptare...da-i ceva timp....si daca tot vorbim de sanatatea plantelor...scoate plantele alea din "ghivecele" in care stau acum si planteaza-le cum se cuvine...sa nu ai probleme si cu ele...

This message was edited 3 times. Last update was at 19/09/2018 16:15:12


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Planta o am de vreo 10 zile.
Nu cred ca e o problema cu adaptarea ci cu apa. De ex. Ph-ul masurat azi imi arata 8.2. Desi dozez ec si am pus si pocnitoarea aia de instalatie cu co2.
Gh este 21. Mai am si ceva teste 6 in 1 de la jbl. Stiu ca astea nu is asa exacte dar si kh era mare masurat cu ele. Ph-ul masurat cu aparatul corespundea cu cel rezultat de la testele 6 in 1 deci sunt cat de cat corecte.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2018 17:25:04

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ma gandesc sa pun turba granule in filtru pentru scaderea ph-ului. Poate mai scade macar un pic si duritatea.
Am vazut laambalaj de 500g:
https://www.nevertebrate.ro/turba-granulata-sera-super-peat-500g-10161
Oare cata sa pun?
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Vezi intai cam ce valori ale ph-ului si duritatii sunt postate pe site-ul statiei de epurare din zona unde stai...eu de exemplu stiu ca ph-ul in zona mea e ~7.5...nu mai stiu daca pe site era afisat Gh ori Kh...

Fa un test cu otet sau detartrant (se recomanda prudenta cu asta) si vezi daca rocile sau pietrisul sunt calcaroase...si astea iti ridica ph-ul

Sa te bazezi pe turba sau pe substante care scad ph-ul e riscant...pestilor le place stabilitatea...daca sunt fluctuatii...nu le faci bine ba din contra...asa ca mare atentie...

Si ca ultima idee...vazui ca in timisoara...cel mai mare ph inregistrat e 7,9...so...vezi daca nu cumva la tine ceva din acvariu iti creste ph-ul...scuze...nu stiu daca ai facut un testsi apei de la retea...inainte de a o pune in acvariu...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2018 21:38:44


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am ceva roca bazaltica, oare de la ea sa fie?
Oare pot verifica daca pietrele sunt ok?
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Hermit wrote:
Fa un test cu otet sau detartrant (se recomanda prudenta cu asta) si vezi daca rocile sau pietrisul sunt calcaroase...si astea iti ridica ph-ul

Scuze, nu am fost atent...noaptea tarziu...
Scot azi o piatra si ceva pietris sa fac testul pe ele.
Intr-adevar am ceva dubii cu pietrele pentru ca in dreptul lor, pe sticla acvariului se formeaza niste alge verzi, firisoare subtiri si mici.
Si pe restul sticlei am acele alge dar nu asa proeminent.
Apoi am legat pe 3 pietre monosolenium tenerum acum aproape o luna si parca nu a crescut deloc in timpul asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2018 08:24:50

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am uitat sa intreb, otetul de fermentatie e bun?
Sau trebuie din reactivi chimici?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti sa folosesti orice otet dar daca piatra nu e super calcaroasa (si nu e), reactia o sa fie f slaba si probabil nu o sa observi nimic
cat ai gh la apa de la robinet? eu ma indoiesc ca la tine in acvariu gh e atat de mare de la pietre (pentru ca pietrele sa iti creasca duritatea trebuie si ph destul de acid, or tu esti departe de ph acid)
apropo, EC nu influenteaza ph-ul, doar CO2-ul il influenteaza.

cat despre planta, cel mai probabil e inca in perioada de adaptare la apa din acvariul tau.
mai relevant decat starea frunzelor vechi este daca vezi sau nu vezi vreun semn de crestere noua, dar si pentru asta as astepta macar 1 luna, ca nici lumina multa nu ai si oricum e o planta cu crestere lenta

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2018 09:20:54




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nici eu nu cred ca sunt prea calcaroase.
Cateva din ele se vad mai bine in prima poza (dreapta - jos).
Ideea e ca ma cam ingrijoreaza ph-ul, nu cred ca e bine pentru pesti sa fie asa mare.
Teste o sa fac cateva la apa inainte de declorinare, dupa 48 de ore si dupa cateva zile de la schimbul de apa ca sa vad unde e problema.
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Neonii sunt pesti de apa acida , macar sub 7 sa fie.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2018 13:59:21


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Stiu, tocmai de asta as vrea sa fac ceva cat mai repede sa imbunatatesc situatia si nu am nicio directie. Maine vreau sa merg sa iau ceva teste. Studiez acum sa vad ce teste sa iau functie de ceea ce imi afecteaza ph-ul.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

As putea avea problema asta de la filtrul extern?
Am un eheim ecco pro 200 cu debit maxim de 600l/h.
Functioneaza cu un spray bar ridicat cu gaurile la aprox 45 grade in sus pentru a evita o eventuala valurire in exces.
Eu din cate stiu debitul pe ora ar trebui sa fie de 5-10 ori volumul acvariului.
Acvariul e de 63l.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2018 15:21:37

 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com