[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutati-ma sa determin specia unui peste  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

salutare!
in sfarsit am reusit si io sa ma register, ca de cand va tot citesc informatiile si imi tot formulam intrebari si.sugestii - nu va mirati, am vreo 7 ani de cand practic sportul asta.
pentru inceput as rea sa intreb cunoscatorii ce specie at putea sa fir pestele asta pe care o sa il postez mai jos. istoria lui e simpla: nevasta-mea s-a dus la obor (in Constanta, de unde suntem) intr-o duminica vara trecuta si a luat de la cineva o pereche de pestisori neincrezatoare. dupa un an de zile (timp in care unul a murit) s-a facut o frumusete de peste de 25 cm L si 15 H colorat in albastru si maro pe aripiaore si nu stiu nici ce peste e si nici de unde sa mai iau ca as lua numai din astia.daca puteti ajuta cu nume sau (si) cu exemplare pls send me a mesagiu la
furnici@yahoo.com
tks a lothttp://www.furnici.home.ro/masterat.htm

________________________________________________

nici o masa fara peste

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cichlasoma severum.

Un peste foarte frumos daca este bine crescut.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

OK\
tks man!
le ai, ce sa mai zic?>>!
si inca si foarte prompt
sunt destui la ora asta asta pe forum daca se raspunde asa de repede.



PS> si inca ceva> :as putea face un acvariu de 110*45*80 cu sticla de 10? fara pericol, bineinteles, ca mai mare nu se gaseste in constanta


iar visavis de Cichlasoma severum, pe unde mai gasesc io acuma?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

110 lungime ? baga un minim 125 pt neoane.

45 inaltime ? sau latime ?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Dupa cum imi dau eu seama tu vrei un acvariu cu inaltimea de 80 de cm ceea ce este pe cat de inutil pe atat de incomod la aspiratul substratulu si la toate chestiile care implica bagatul mainilor in acvariu.
Daca vrei un acvariu k lumea in care sa-ti intre si neoane de 36 de w philips atunci ar merge 125 L , 60 l 50 h.E bine sa fie cat mai mare latimea acvariului pentru a putea aranja plantele cat mai frumos.Oricum daca folosesti sticla de 10 ai nevoie si de intaritoare , articol despre acestea gasesti la sectiune DiY Hardware.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com