[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou sau SH  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
pescar amator
Unripe member

Joined: 17/09/2018 02:41:11
Messages: 2
IP:
Offline

Buna seara !
sunt nou pe forum si incerc sa aflu de ce am nevoie pentru a avea un f.f. frumos acvariu in sufragerie.
Deocamdata am probleme mari in achizitionarea acvariului. Mentionez ca voi avea unul de cel putin 100 litri, in functie de sfaturile dvs.
Am trei variante im achizitionarea acvariului ( restul se dezvolta dupa selectare) :
1. https://www.dehner.de/produkte/juwel-primo-110-led-aquarium-set-schwarz-X003063021/
2. https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-sticla-100-x-40-x-50-cm/3477416/produs.html
3. un acvariu SH vechime 5 ani Juwel Rio 240 ( il are fiul meu in germanica) = cam asta este, dar nu va luati dupa cum este aici ( Nu este fisurat sau zgiriat =perfect)
===============
Domnilor ce ma sfatuiti ?
de fapt problema mea in alegerea acvariului se rezuma la intrebarile :
1. un acvariu SH de 5 ani nu se va dezlipi si ma va inunda ( am parchetul din sufragerie) = daca are deja 5 ani vechime nu trebuie aruncat ?
2. hornbach vinde acvarii de calitate ?
3. iau Juwel ca are tot ?
===============
va multumesc !
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

1. daca lipitura acvariului a tinut 5 ani, cel mai probabil e ca mai tine inca 5 fara probleme
oricum, lipitura nu cedeaza catastrofic, incepe sa picure si deci ai timp sa golesti ca sa nu te inunzi

2. da, dupa cum vezi linkul dat de tine este pt un acvariu Fluval, care e o firma serioasa; mai au si acvarii de la eheim, juwel etc, toate sunt ok

3. aici e un pic mai complicat, ca depinde de cat de tare o sa te prinda pe tine hobby-ul si ce o sa vrei sa faci in materie de acvaristica, ca sunt mai multe "drumuri" de urmat
de obicei, acvaristii pe care ii prinde hobby-ul ajung sa faca modificari semnificative la un acvariu complet de firma, cel putin in ce priveste filtrarea si lumina
mai conteaza si daca vrei un acvariu cu accent pe pesti (ceva mai simplu) sau cu accent pe plante (ceva mai complicat spre destul de complicat, in functie pe plante)

daca esti la inceput si nu stii daca te va prinde sau nu hobby-ul, atunci probabil ca cea mai buna alegere dpdv economic este un acvariu de firma complet, la mana a doua: in caz ca nu te prinde, poti sa revinzi fara sa iei o pierdere ca in cazul in care ai fi cumparat setul de nou

daca esti convins ca nu te vei lasa de hobby dupa 1 an, atunci trebuie sa te gandesti ce fel de acvariu vrei sa ai si impreuna cu noi, putem alege echipamente separate pe care nu va fi nevoie sa le upgradezi degraba

dar trebuie sa te apuci de citit pentru ca sunt niste greseli f usor de evitat pe care insa incepatorii le fac din entuziasm si pt ca nu au rabdare sa citeasca, ceea ce duce la un esec prematur si implicit la demotivare

prima greseala e ca iau un acvariu mic gandindu-se ca e mai usor de intretinut, cand de fapt exact opusul este valabil - pentru un incepator cel mai bine e sa inceapa cu minim 100 de litri, deci e bine cum te-ai gandit
a doua greseala e ca nu asteapta ciclarea, baga pesti rapid si implicit are pierderi
a treia greseala este ca suprapopuleaza acvariul si/ sau hranesc in exces, in timp ce filtrarea e subdimensionata, cu exact acelasi rezultat ca mai sus

etc
articole se gasesc cu duiumul pe net, trebuie un pic de rabdare sa citesti

poti sa incepi de aici
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

This message was edited 2 times. Last update was at 17/09/2018 08:30:43




pescar amator
Unripe member

Joined: 17/09/2018 02:41:11
Messages: 2
IP:
Offline

Buna seara !
multumesc pentru sfaturi !
Adevarul este ca mie imi place f. mult acvariul Juwell Rio 240 = mare (240 litri), bine intretinut. Dar am o retinere legat de siguranta, sa nu curga ! Daca pica pe la lipituri ( asa am inteles ca incepe dezastru , cu mici infiltratii pe la lipituri ) si sunt acasa = nu este chear o catastrofa. Dar daca sunt plecat prin lume si imi pica/susura vreo 1-2 saptamini atunci este o problema (inclusiv pentru pesti care vor trebui dotati cu masti cu apa pentru a putea supravietui in acvariul uscat = ceva de genul mastilor de oxigen pentru nefericitilor ocupanti ai unui avion) ! Bineinteles acest scenariu este posibil chear si cu unu nou . Probabilitatea de a se intampa este mai mica daca cumperi ceva de calitate/firma. Nu este obligatoriu reflectat de pret !
Deci :
1. Juwell 120 litri - de la mama lui cu dotari standard ( ca la masini = standad , fara optiuni ) mi se pare ideal pentru capacitatea de 120 litri , luind in considerare in special sursa de lumina cu care vie in dotare.
2. Acvariu de 200 litri de la hornbach consider ca este best of the best buy de pe piata din RO referindu-ne la capacitate/grosime sticla de 8mm/aproape de casa/firma buna/ si ce este cel mai important upgradurile care le poti face = versatil .
3. Juwell RIO 240 = Da = calitate,nu este un entrylevel , are lumina si pompa interna, dar este batran are 5 ani .
=========
Am fost incomplect in primul post al meu :
A1. Voi folosi pentru 2 si 3 Obligatoriu filtru extern : JBL CristalProfi e902 greenline = 7.6 litri capacitatea filtrului / 11w/h consum / cca 490 lei in romanica la usa ta / adica asta https://www.jbl.de/en/products/detail/8026/jbl-cristalprofi-e902-greenline sau Sera Fil Bioactive 250 +/- UV vezi varianta 250 https://www.sera.de/en/product/freshwater-aquarium/sera-fil-bioactive-external-filters/la cca 100 euro cel cu UV. Imi place mai mult Sera cum este construit , dar la buzunar este mai economic JBL si bine construit ( totusi dupa parerea mea este mai tare sera = vezi conectarea tavilor/estarelor intre ele).
A2. pamant si pietris de la Dennerle , JBL , Tetra= in aceasta ordine a preferintelor ,,,,, va fi cam la acelasi pret cu pompa ext , adica mi se pare cel mai scump lucru dintr-un acvariu
A3. Fertilizanti : Dennerle sau Seachem
A4. Plante/iarba/gazon : problema mare, de studiat.....
A5. Lemne, pietre, tranvese de cale ferata, sine de tren e.t.c. de viitor dupa ce stiu ce vreau
A5. Creveti obligatoriu Amano , Red Cherry =====> astept recomandari
A6. Pesti = = = 2-4-6-dominanti mai mari ( discus sau alta specie din amazon), iar pentru decor/placere un stol sau card sau grup de cca 10-20 pesti f. activi
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare!

Vezi ca deja le-ai amestecat rau pe toate. Eu zic sa te mai documentezi despre filtrare, ciclare, pesti (sunt pe sectiuni citeva articole bune). De ex. eu nu cred ca un e902 face fata la 200 de litri. Cum nici Discusii nu sunt compatibili cu crevetii sau pestii de cird (comportament, temperatura, ...). Asadar, eu iti sugerez sa mai studiezi putin si sa iti faci un plan. Eu as incepe cu un acvariu de 100 de litri la care e902 este perfect, mai ales daca il umpli cu medii pentru filtrare biologica. As folosi plante stem, easy, pina te obisnuiesti cu plantarea, tunderea, replantatea, etc. Un cird de 15-20 de neoni, Amano si RCS plus ceva melci sunt perfect compatibili. Lumina nu foarte pretentioasa (0,5 w/litru e suficient) si un sistem pentru CO2. Cam asta ar fi un kit pentru exersare. Apoi, cum bine spunea colegul Humbert, daca te prinde boala, poti avansa.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/09/2018 22:21:51


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Salut,indiferent de cat litri iei acvariul, 100l sau 200l,e preferabil sa ai o filtrare biologica supradimensionata la el.Asta te scuteste de foarte multe probleme, mai ales cand esti incepator,dar si pe viitor. Aici poti vedea putin despre cum sa alegi filtrarea(indiferent de marca filtrului principiile de baza sunt aceleasi). https://www.youtube.com/watch?v=L5FkSTYkEAE&t=944s
Lumina o alegi in functie de ce plante vei vrea in el, dar de obicei atat lumina cat si filtrarea care vin la acvariile complect echipate,nu te vor multumi,si vei ajunge sa faci ce a spus Humbert,multe modificari.
Legat de fauna,cred ca ar fi indicat sa incepi ceva mai usor decat discusi(evident e doar parerea mea),dar cum a zis si Silviu,neoni(exista mai multe varietati),colisa lalia,blue cobalt, sunset,cory(sunt foarte multe varietati), anumite tipuri de killi,sau apistogramma, ai de unde alege.
La plante sfatul meu e sa nu te infigi direct in cele mai pretentioase,pe langa ce a zis Silviu mai poti folosi diferite tipuri de anubias legate pe decor,lemn,pietre, nu ma refer aici la castele sau alte minuni,microsorum narrow leaf, si aici ai de unde alege.In functie de plante alegi apoi si tipul de fertilizare,si important este si ce sistem de CO2 vei folosi.
Daca nu te grabesti, studiezi si intrebi totul, eviti multe greseli la inceput, dar pana la urma nu este chiar chirurgie pe creier, asa ca se poate sa obtii ceva frumos si care sa iti placa.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com