[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
MELCI COMUNITARI  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Catalin23
Junior member

Joined: 21/08/2018 15:39:44
Messages: 67
IP:
Offline

Melcii comunitari afecteaza pestii?
Am fost plecat o saptamana si observ ca mi-a disparut miraculos un peste sanitar si singura planta a inceput sa se ofileasca si melcii o mananca... nush de unde au aparut melcii...
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Melcii au rolul de gunoieri,mananca alge si resturi organice,poate ca daca nnu mai au ce mannca mananca plante,desi eu nu am mai auzit asa ceva,cat despre sanitar,nu cred ca a sarit din apa....


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Melcii comunitari consuma detritus, resturi de hrana pentru pesti, alge, ... Sunt utili daca iti asumi prezenta lor (inestetica in opinia unora) si daca nu le permiti sa devina invazivi. In nici un caz nu maninca plante sanatoase, poate doar resturile din descompunerea frunzelor moarte.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Catalin23
Junior member

Joined: 21/08/2018 15:39:44
Messages: 67
IP:
Offline

Cozmastie wrote:Melcii au rolul de gunoieri,mananca alge si resturi organice,poate ca daca nnu mai au ce mannca mananca plante,desi eu nu am mai auzit asa ceva,cat despre sanitar,nu cred ca a sarit din apa....

Era bolnavior, banuiesc ca s-a descompus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com