[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator acvariu betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Poll
?
Pietris 120 60% [ 3 ]
Nisip 80 40% [ 2 ]
Ambele 0 0% [ 0 ]
Total Votes : 5
Author Message
CristiN94
Unripe member

Joined: 15/09/2018 17:02:42
Messages: 1
IP:
Offline

Salut . Astazi a ajuns comanda de la eMag,mai exact un acvariu https://m.emag.ro/acvariu-deluxe-paradise-6-4l-pt074/pd/DV0G2JBBM/ .
Pe langa acvariu am mai cumparat de la petshop o punga de nisip fin pentru acvariu , o punga de pietris pentru acvariu , mancare pentru pesti Betta , solutie aquasafe de la tetra , mincioc mic .
Momentan nu am pus niciun substrat deoarece nu stiu care e mai bun pentru plante si ,logic , nu am pus nici apa nici nimic ,adica acvariul este ca nou (numai ca e scos din cutie) si nici celelalte produse cumparate nu sunt desfacute .
Deci ce substrat sa pun , nisip, pietris sau amundoua?Adica nisip jos si pietris deasupra ?
Ce plante sa pun ?Care sa traiasca in nisip fin si/sau pietris si sa nu aiba nevoie de CO2,feritilizare si lumina foarte buna ?
Ca decor voi cumpara maine din Hornbach un lemn frumos de savana (special pentru acvariu).
In acest acvariu voi tine un mascul Betta.
Orice sfat e binevenit. Va rog fara chestii de genul cumpara un acvariu mai mare si bla-bla-bla.
Multumesc anticipat.
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Pune nisip si o planta anubias pe o buturuga mica sau pe lemnul de decor care il cumperi

This message was edited 2 times. Last update was at 15/09/2018 18:38:46


Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Salut,eu am folosit pietris,si zic eu ca e mai ok daca vrei sa si plantezi ceva in el,ca planre easy iti recomand:bucephalandra,anubias,echinodorus bleheri,microsorum,java fern,christmasn montagnei/java moss,poate si ceva gen cryptocoryne.Eu zic ca ai dat prea mult pt acvariu asta...mai bine luai ceva 10l gen nano cube,orice hob filter si o lampa pana in 7w,plus ca acvariul venea cu pad sub,folie neagra si capac de sticla...


image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com