[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Biotop Tanganyika in viziunea unui "gradinar"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Asa cum anuntam in jurnalul cu titlul "Jurnalul unui amator" am inceput unul nou in care vreau sa tin o colonie de neolamprologus multifasciatus. Cum nu m-a indurat inima sa las acvariul "chel" de plante am incercat sa pun si ceva plante plutitoare, ceva fire de Vallisneria in substrat si cateva tfe de anubias, microsorum si bolbitis pe niste buturugi. Ph-ul in acvariu fiind cam 7,5 sper sa fie ok. Eu sper ca cele 24 de cochilii de melci escargot sa mai ajute in privinta asta.

Echipamente:

Acvariu home-made cu dimensiunile 60x35x40
Filtrare: Un Aquael FZN3 plin cu zeolit + batranul filtru jbl e701 plin cu medii pentru filtrare biologica; ambele filtre au burete pe in.
Iluminat: Lampa Dennerele Scaper's Light
Substrat: Jbl Manado


Pestii nu au sosit inca. Locatari pentru moment is cativa guppy, 2 cory si 1 pencilfish si 1 rasbora maculata. Vreau sa incerc sa vad daca guppy or sa fie tolerati de catre neolamprologusi. Repet...e un experiment; ideal ar fi fost sa tin cu neolamprologusii niste Cyprichromis dar nu prea se poate; acvariul e prea mic pentru ei...
Si pentru ca un clip face cat o gramada de cuvinte...atasez si un filmulet sa vedeti ce trasnaie mi-a iesit . Pls enjoy!

This message was edited 5 times. Last update was at 12/09/2018 21:48:03


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie-mi place ideea ta!
Ca observatii personale (si subiective, evident), as zice ca:

- ar fi mers mai bine un nisip foarte fin, de culoare alba... pestisorii tai sunt niste "fatze" decolorate, asa ca se simt mai bine daca "fundalul" e asemenea lor.
- sunt foarte pasnici si o sa lase-n pace guppy aia (pentru ca guppy stau numa' pe sus)... as scoate cory de-acolo. Si rasbora aia.
- eu, as fi lasat bazinu strict pentru neolamprologus si atat, fara alti pesti! Ca sa vezi "cresele" de pui si ca sa vezi comportamentul lor natural.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

koala wrote:
- ar fi mers mai bine un nisip foarte fin, de culoare alba... pestisorii tai sunt niste "fatze" decolorate, asa ca se simt mai bine daca "fundalul" e asemenea lor.
- sunt foarte pasnici si o sa lase-n pace guppy aia (pentru ca guppy stau numa' pe sus)... as scoate cory de-acolo. Si rasbora aia.
- eu, as fi lasat bazinu strict pentru neolamprologus si atat, fara alti pesti! Ca sa vezi "cresele" de pui si ca sa vezi comportamentul lor natural.


Mersi maestre!

Notate sugestiile...incerc sa raspund:

- ar fi mers niste nisip (e la dedeman din cel pentru filtrele de piscina de culoare alba sau mai galbui din cel ce poate folosit pentru joaca copiilor)...dar am avut superba sansa sa bibilesc acvariul acum cat sotia si copii is plecati un pic la socri...si m-am descurcat cu ce am avut la indemana...si sigur s-ar fi plans ca am dat banii pe manado si acum il scot si ocup spatiul prin casa cu el. Deviza fiecarui acvarist: "cu sotie nefericita, viata de acvarist "e pustiu";
- cory si rasbora+ nannostomus-ul trebuiau sa fie parte dintr-un pachet de pesti pe care i-am donat dar s-au ascuns destul de bine ca sa-mi scape;
- cu guppy...subscriu si eu la tema: "viata de acvarist familist..": trebuie sa fie ceva culoare prin acvariu...sa fie si sotia multumita...
Experimentam...si daca ceva nu mere...modificam, donam...etc sa fie bine ca sa nu fie rau...vorba regelui

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2018 11:29:26


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, sunt foarte pertinente explicatiile tale, asa ca n-am nimic de zis!
Bafta cu proiectul si sa ne tii up to date!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Desigur! Sper sa fiu mai harnic la postat. Pestii vor fi livrati cam dupa 19 asa ca pana atunci...ne inarmam cu rabdare

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Frumos acvariul!Nu stiu ce ''ciorba'' vrei tu sa incerci acolo cu gupy cu cory etc...dar iti spun ca multifascuatusii nu or sa se simta in largul lor.
o sa ai probleme cu ei pt ca sunt niste pesti teritoriali. Or sa depuna si sa vezi atunci cum isi apara puii toti.O sa te trezesti ca iti aleasca gupuy si ce mai ai tu pe acolo,plus de asta or sa fie foarte stresati.
Am si eu un acvariu cu miltifasciatus si iti supun sincer ca am un spectacol foarte frumos in acvariu.
Le trebuie nisip foarte fin pt ca ei toata ziua muta nisipul.o sa ai numai dune de nisip in acvariu.
Nu stiu cati multifasciatusi o sa ai dar iti spun ca toti isi apara puii cum stiu ei mai bine.,nu isi manaca puii intre ei.Sunt foarte rai cand depun.
O sa caut un filmulet sa iti dau sa vezi in mediul lor natural cum isi apara colonia.
Bafta cu piticii.


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline


Asta este filmuletul despre care iti mentionam mai sus.O sa ai o lupte tot timpul in acvariu pt ca sunt foarte rai.
De unde ai cumparat chochiliile de melci?

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

FO@NGE wrote:Frumos acvariul!Nu stiu ce ''ciorba'' vrei tu sa incerci acolo cu gupy cu cory etc...dar iti spun ca multifascuatusii nu or sa se simta in largul lor.
o sa ai probleme cu ei pt ca sunt niste pesti teritoriali. Or sa depuna si sa vezi atunci cum isi apara puii toti.O sa te trezesti ca iti aleasca gupuy si ce mai ai tu pe acolo,plus de asta or sa fie foarte stresati.
Am si eu un acvariu cu miltifasciatus si iti supun sincer ca am un spectacol foarte frumos in acvariu.
Le trebuie nisip foarte fin pt ca ei toata ziua muta nisipul.o sa ai numai dune de nisip in acvariu.
Nu stiu cati multifasciatusi o sa ai dar iti spun ca toti isi apara puii cum stiu ei mai bine.,nu isi manaca puii intre ei.Sunt foarte rai cand depun.
O sa caut un filmulet sa iti dau sa vezi in mediul lor natural cum isi apara colonia.
Bafta cu piticii.




Nu intentionez sa fac ciorba man...guppy is experiment...cory si ce mai e in plus...vor pleca...

Cochiliile le-am luat de la Lidl...cochillii umplute...curatate de continut, sterilizate si aruncate in acvariu (traisca saptamana franceza!). I-am studiat si e drept ca e spectaculos sa-i vezi.

Substratul - asta va ramane pe moment. Poti citi mai sus motivele si ai sa intelegi daca esti casatorit. In rest...vedem...eu mi-am comandat neolamprologus (cei mai micuti din cate vazui)

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Eu am chochilii de prin curte adunate.
Si eu sunt insurat si stiu cum e.Familia daca vrea sa vada plante in acvariu eu sic ca nu ti-ai ales pestii potriviti pt. plantat,aici ma refer la multifasciatus.
-Numele de BIOTOP nu se potriveste cu ce ai tu acolo.Nu stii ce e ala un BIOTOP.
Parerea mea este sa le faci un acvariu separat.

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Ia te rog titlul complet: "biotop in viziunea unui gradinar"...nu scoate cuvantul "biotop" din context. Normal ca nu asa arata mediul in care cresc de regula aceste ciclide...Repet ca e un experiment...si plantele or sa aduca si beneficii...daca or sa fie lasate in pace de neolamprologusi

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Revin cu un update cu privire la "biotop-ul" cu neolamprologusi...Am scapat de pestii care erau in plus...dar si de guppy...acum locatarii acvariului sunt o gasca de melci pomacea, niste creveti si cei 4 neolamprologusi care au ajuns in conditie excelena (complimente pentru Nevertebrate). Acum sper ca voi vedea si ceva puisori...asta daca nu am bafta sa fie toti ori masculi, ori femele...om vedea. O sa postez un filmulet cu ei cand se vor mai obisnui cu acvariul si vor avea mai mult curaj...e comic cum se ascund in cochilii cand simt ca se apropie cineva de acvariu.

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Si filmuletul promis...nu-s destul de activi...deocamdata stau in garda cand vad ca ma apropii de ei



[youtube]https://youtu.be/pnaLUdL31QM[/youtube]

This message was edited 2 times. Last update was at 21/09/2018 19:16:38


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mai incerc sa postez link-ul de pe youtube...si postez ceva interesant...de prin lacul Tanganyika




Intre timp...prin lacul Tanganyika...


This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2018 19:56:36


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ha, ce interesant este clipul, nu stiam de somnii astia. F interesant!

Succes,

MSI Reef
bamse_il
Member
[Avatar]

Joined: 03/05/2009 11:09:25
Messages: 130
Location: Piata Gorjului/Sector6/Bucuresti
IP:
Offline

@FO@NGE uite aici cochilii de melci.http://casaretro.com/index.php/cat/c1435_Scoici--melci--cochilii.html
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

MSI wrote:Ha, ce interesant este clipul, nu stiam de somnii astia. F interesant!

Succes,


Mersi fain!...mda...niste..."cuci" acvatici...asa is numiti pe buna dreptate...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Am mare nevoie de un sfat...ar fi o idee proasta sa iau si niste julidochromis ornatus sau transcriptus sa fie companioni pentru neolamprologusi? sau o sa fie macel? Mersi

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o idee proasta... bazinul e mic... nu ii amesteca, pentru ca n-o sa fie "treaba"!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mersi fain maestre. Notat. Visez la un acvariu mai mare...nu mai inalt de 35-40 cm dar lung de ~120cm in care sa tin macar niste cyprichromis impreuna cu neolprologusii...momentan am mai comandat 3 exemplare sa fiu sigur ca am masculi si femele...as vrea sa vad si ceva puiuti in viitorul apropiat.

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Hey! A trecut muult prea mult de la ultima postare so...m-am gandit ca e timpul pentru un update...Pestii is ok...am mai adaugat 10 puisori care inca se adapteaza la regulile din acvariu: Este un neolamprologus mai maricel care e seful prin acvariul si el decide unde si cat sta fiecare; cum simte o miscare suspecta prin acvariu...hop! se repede in zona respectiva sa investigheze ce si cum. Aici ma bucur ca am avut ideea sa las ceva buturugi in acvariu si ceva plante...sunt ascunzisul perfect pentru cei mici.

Alta chestie interesanta...se pare ca ceilalti 2 din cei 4 neolamprlogusi mai mari si-au ales cate un puisor de care se pare ca au grija si care ii si ajuta la redecorat manado-ul prin acvariu...nu credeam ca or sa reuseasca dar au reusit sa sape cateva cratere in manado-ul care e destul de usurel...

Well...vorba lunga plictiseste asa ca mai bine va las sa va bucurati de un clip filmat cu telefonul...s...enjoy! si ne auzim cu vesti noi...poate or sa apara ceva pui in viitor.






Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com