[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rio 180  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut,

Nu stiu ce nisip/pietris sa folosesc pentru un Rio180, vreau sa fie doar decorativ, cat mai spre natural, nu vreau sa folosesc substrat nutritiv.
Trebuie sa fie fin, rotunjit, si destul de marunt.
Ce substrat ati vazut in acvarii si v-a placut la aspect?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Incearca scapers soil,teoretic e un sol care are si nutrienti pentru plante in el,eu il folosesc imi place extrem de mult,dar ai grija ca u poti tine sanitari in el...eventual ada colorado sand?depinde ce vrei sa tii in acvariu


image
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu vreau nutritiv pentru ca se epuizeaza.

Trebuie sa fie rotunjit pentru pestii de fund, cory si multe alte specii.

ADA e un pic cam scump..., am nevoie de vreo 25 de litri.

Ma gandeam ceva de la Dupla Ground, cel maro pare OK din poze. Sau Dennerle quartz orange.

In trecut am avut rezultate bune cu un substrat ceramic, cred ca era ceva gen argila, acoperit cu pietris marunt de pana in 3mm.

Acum am tot ceva de genul doar ca e alta argila si parca nu ofera aceleasi rezultate, plus ca e mai usoara si are tendinta de a iesi imediat deasupra pietrisului.

Avantajul ca argila absoarbe din apa nutrientii in exces si ii elimina treptat, ofera un anumit echilibru, din ce am inteles si roca vulcanica face cam la fel.

As incerca roca vulcanica dar parca nu as mai vrea doua straturi si nu stiu cat de fina pot sa gasesc.


Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Mergi la magazinele de constructii iti iei de acolo pietris, granulatie 2-4mm, 25kg sau 10kg are sacul, costa 7 lei cred, si ai naturalete in acvariu.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com