[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce lemne pot folosi in acvariu  XML
Forum Index » General info
Author Message
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare vreau sa merg sa imi aduc cv lemne pietre pt un proiect nou gen nativ fish cu pesti autohtoni ce lemne pot folosi sau ce nu pot folosi daca este mai simplu ?
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Pentru inceput orice lemn trebuie sa fie uscat si curatat de putregai si coaja...

Cele mai folosite sunt radacinile de vita-de-vie, crengi de salcie pitica...sau daca gasesti pe la petshop-uri: lemn de mangrove sau drift wood, etc

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu vreau din pet shop vreau sa fie natural ma gandeam ca sunt undele lemne care pot lasa cv toxic in apa din cauza asta intrec totul in acvariu o sa fie natural strang materialele cand o sa fie o sa postez
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Mda..e drept...sa ma corecteze colegii daca bat campii dar cred ca plopul e de evitat, nucul si cred ca or mai fi...nu-mi adic aminte acum...da un search pe mos' Goagal...si afli ce si cum

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Si rasinoasele sunt de evitat : brad, molid etc, bune : salcia, arinul(astea cresc pe malul apelor) ar fi in tematica
[Email]
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am folosit radacina de vita de vie, ara si formele interesante, si acum am o bucata ce nu stiu ce este, am cules-o din padure de la munte dar nu e rasinoasa.
Mai am doua bucati ce le-am adus din Greci, de pe malul marii, cel mai probabil au statu destul si in mare, urmeaza sa le fierb plus sare si sa le bag in acvariu.
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com