[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru pentru ciclide...  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare! Am trecut la un noi acvariu de 255l, in care vreau sa imi bag ciclide! Am luat un filtru jbl e902! Din ce imi spun unii acvaristi ba e bun, ba nu e bun! Va rog sa imi spuneti si mie parerea, va rog!
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul este bun, daca este suficient pentru ce o sa ai tu, aici este o alta discutie.

In primul rand se vor scoate toti buretii (eventual ramane unul subtire inainte de capatul pompei) si se umplu toate sertarele cu Matrix/Micromec/Siporax/Ada/Eheim, la alegere care vrei tu, ceramic, din cele enumerate.

Ok, discutia este ce si cate ciclide vrei sa pui? In functie de numarul lor, filtrul poate sa fie suficient sau nu.


MSI Reef
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salut! daca l-ai luat, e bun luat...depinde cum ai bafta cu JBL-urile...eu de exemplu l-am primit cu sorb-ul perforat si a trebuit sa folosesc acrilat si picatura gel sa repar problema...interesant ca atunci cand am mers la emag (l-am luat in rate) sa-l trimit in garantie, cei de acolo mi-au zis sa pun niste poxilina/ poxipol si mere...am ales ceva mai sigur...

Ar fi o idee sa ungi garnitura capacului si O-ringurile cu niste glicerina (gasesti la farmacie si ii musai sa spui ca vrei din cea fara borax)

Ape limpezi!

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Stoicovici
Junior member

Joined: 06/02/2016 16:56:37
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Deci, trebuie sa scot filtrele din el??? Wtf...sa vezi ca habar nu am cum se face. Aceste solutii sunt pentru?

O sa vreau sa pun ceva pesti. Nu stiu exact numarul lor dar o sa imi pun!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Vezi ce pui,daca sunt africani nu inseamna ca intr.un spatiu inchis serg toate feluritele

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com