[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stand acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Hello, pana la sfarsitul anului sper sa ma apuc de renovat in casa si de amenajat si vreau sa ma ajutati cu o schita cei care aveti/v-ati facut la comanda mobilierul pentru acvariu.
Spatiu am "nelimitat" daca nu mi-l limiteaza nefasta dar macar sa o confrunt cu ceva schita in fata. Nu vreau sa il fac din cadru metalic asa ca ma rezum doar la pal/mdf in functie de materialele cu care lucreaza nea tamplaru.

Detalii despre acvariu: 60x40x40 la care ulterior as vrea sa adaug langa el un nano in care sa pun creveti deci sa zic ca lungimea standului sa fie de 115 cm max ca poate ma upgradez la un acvariu mai mare si sa nu fac alt dulap.

Am filtru extern, bomba co2, sa am loc sa le bag si sa umblu la ele fara sa ma chinui..

Astept si eu niste schite, idei si pareri
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

fa-l de 120 cm in loc de 115 cm, daca zici ca poate o sa faci upgrade, e o lungime standard pentru acvarii - din 30 in 30 cm

e o lungime buna si daca vei vrea sa folosesti neoane, ca si alea incap la fix in acvarii de 60, 90, 120 etc plus toate lampile de acvaristica sunt grupate pe aceleasi lungimi

de asemenea si latimea as face-o de 50 cm, dar aici e cum vrei tu

insa trebuie sa iei in considerare ca un acvariu de 120 cm lungime o sa aiba intre 250 si 350 de kile, in functie de latime or, la greutatea asta, e cam riscant sa-l faci din pal daca nu stii foarte foarte bine ce faci

problema este ca acvariul e o greutate "vie" din cauza apei si pot sa-ti apara forte de forfecare stanga dreapta care la o greutate "moarta" nu exista, deci mesterul tre sa ia asta in considerare

eu nu mi-as face din pal pentru 300 de kile; nu zic ca nu se poate face, zic ca nu mi-as face eu.
pal-ul mai e si foarte pacatos daca intra in contact cu apa pe termen lung

mai degraba lemn decat pal, vezi aici un tutorial
https://www.youtube.com/watch?v=wPMn0xXjZF4

This message was edited 3 times. Last update was at 06/09/2018 16:03:46




grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

L-as face de 120cm dar sa zicem ca viitorul acvariu va fi de 90cm, pana la urma daca nenea cu mobila zice ca nu e safe fac un cadru metalic ca gasesc pe cineva sa mi-l sudeze. Dar incerc ma intai pe partea asta cu mobila
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

standurile din pal pentru acvarii de 90 cm sau mai mult de obicei se fac cu peretii cel putin dublati sau chiar triplati.
daca mesterul nu iti propune pereti dubli, eu zic ca nu stie ce vorbeste.

un dezavantaj al standului din pal este ca va fi nevoie de cel putin un perete la mijloc, deci iti imparte spatiul in 2 sau 3 si e mai incomod pt filtrare, depozitare etc



opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Uite ce a facut unul dintre colegii nostri de forum: http://acvariu.ro/forum/posts/list/44350.page

Mama prostilor e mereu gravida!
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

Cand ma apuc de stand o sa vorbesc cu nenea de la mobila sa il intreb daca poate sa imi imbrace un stand de metal frumos elegant cat de cat
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com