[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Algele brune (diatoms)  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut

O luna si jumatate nu am avut nicio urma de alga. Mi-au aparut, coincidenta sau nu dupa ce am introdus pesti cumparati de la un shop local (probabil ca apa de acolo continea in dispersie alga). Pestii au fost sau s-au imbolnavit pe parcurs (in 3 saptamani am ramas fara ei). Alga insa a ramas. In momentul acesta am doar creveti pe care ii hranesc cu 1-2 nano pastilute de Nano Gran. O data pe saptamana le mai dau ceva mancare cu proteine sau ptr culoare (tot de la Dennerle, deci mancare premium).


La cateva zile insa trebuie sa curat geamul de insule de alga bruna. Mai rau este ca pietrisul nu mai este alb, s-a colorat in diverse nuante de galben inchis pana la brun. De asemenea pe frunzele unor plante (si mai ales la varful lor) sunt astfel de alge.


Din cate am citit sunt cele mai putin nocive dar aspectul acvariului nu este cel pe care mi l-am dorit. Chiar si rocile intr-o vreme au devenit maro-brune. Evident ca lipsa luminii are un efect negativ asupra lor, lucru pe care il puteam observa dimineata cand culoarea rocilor revenea la normal.

Ca masuri:

- am incercat curatarea fizica: de pe pietris prin aspirarare (ineficient), de pe geam cu ajutorul Nano Alginatorului Dennerle (merge OK dar apar la loc), iar de pe frunze nu am resit
- ieri am adaugat Sera Phosvec (efectul nu-l observ) si mi-e teama sa inlaturi hrana plantelor
- am scos modulul pentru medii de filtrare (granule) din Eckfilter (Dennerle) si am introdus aproximativ 50mg Sera Siporax Mini (acum vreo 2 saptamani) in ideea de a testa si pentru a avea material filtrant deja colonizat cu bacterii in momentul cand voi instala filtrul extern (peste o saptamana)

Peste doua saptamani intentionez sa scot o parte din pietris (cam 1cm) si sa-l incluiesc cu pietris nou. Voi scoate cu aceasta ocazie si plantele pe care voi incerca sa le curat manual. In plus voi face curatenie generala in acvariu, voi elimina orice materie moarta (plante, creveti) la care nu am acces vizual altfel.

Ce alte masuri imi recomandati?

Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2018 09:01:06


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Nu cumva ai lumina prea puternica?Nu stiu exact,dar poate sunt fotosintetice si asta ar explica tot.


image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Diatomele sunt doar un semn ca bazinul tau este crud si nematurizat... e normal sa apara si vor disparea de la sine.
Nu te stresa si nu te apuca sa bagi cine stie ce chimicale in bazin... lasa natura sa-si urmeze cursul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc koala. Am vazut ca e destul toxica substanta asta care leaga fosfatii. Ma cam tem sa adaug solutia asta avand in vedere efectele potentiale.

Dar prin maturizare nu se intelege faptul ca nu este ciclat? Filtrarea chiar daca a ajuns la maturitate ar putea fi insuficienta.


Lumina este slaba. Dennerle Power LED de 5W.
Ca o paranteza, referitor la lumina, as vrea sa-mi iau inca o lampa (identica cu ce am) sau una mai mare dimabila (cele de la Twinstar imi plac dar una potrivita acvariului meu are 14W). Ma tem sa nu am probleme apoi cu cele verzi.
https://www.aquasabi.com/aquascaping/lighting/twinstar-led-light-c


[Thumb - DSC_0208.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 05/09/2018 09:16:50


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Ai acvariu asa frumos si numai probleme ai cu el...


image
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc mult Cozmastie


Dar iata cum era fara alge.


Planta acea din spate (Nymphoides sp. Taiwan In-Vitro) creste foarte repede. Am tuns-o de 3 ori pana acum. De atunci am mai adaugat si Cryptocoryne x purpurea In-Vitro.

[Thumb - DSC_0162.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 05/09/2018 09:41:27


Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Cuplacere,da era mult mai aratos,important e sa nu te dai batut

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2018 09:38:09



image
Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Astept si eu poze cu acvariul tau

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

o poza e pusa


image
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Nu iti face griji in privinta algelor verzi daca recurgi la o lampa led de putere mai mare, cum ai specificat pe cea de 14 w. Eu, la ultimul setup cu creveti, ( un dennerle scaper's tank de 50 litri cu lampa dennerle led de 24 w) nu am avut aproape deloc alge verzi iar perioada cu diatome a avut si el, aproximativ 1-2 luni (dar au trecut de la sine). Ca filtrare am avut un JBL e702 plin cu matrix si micromec (doar filtrare biologica, fara bureti, fara perlon). Ti-as sugera sa il plantezi mai puternic si dupa ce se stabilizeaza sa iti faci selectia de plante dupa bunul plac.

Succes!

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dr Nano wrote:Multumesc koala... Dar prin maturizare nu se intelege faptul ca nu este ciclat? ...

Trebuie sa incerci sa "vezi" acvariul ca pe un eco-sistem... totul se leaga, totul este interdependent.

- ciclarea presupune doar atingerea unei stari de "echilibru" intre CE BAGI (fecale, resturi de mancare, etc) si CE SCOTI (nitrati).
- un bazin ciclat NU este un bazin matur!
- coloniile de bacterii (aerobe si anaerobe, diverse tipuri) care colonizeaza acvariul se dezvolta in timp... luni de zile, chiar ani (in cazul bazinelor marine),
- daca bagi o bucata de lemn in acvariu, atunci o sa vezi ca ea se va umple de "muci" (film bacterian) in prima faza... CHIAR DACA bazinul e ciclat!... ulterior, totul se rezolva de la sine.
- ei bine, in procesul de maturizare al acvariului exista niste etape care apar (vrei, nu vrei)... mai repede, sau mai incet, in functie de conditiile particulare ale bazinului.

Revenind la subiect, diatomele sunt doar niste forme primare de viata al caror ciclu natural se bazeaza pe siliciu (silicati)... apar si dispar, de la sine, in orice acvariu "proaspat".
Inmultirea lor se face atat sexuat cat si asexuat... in functie de particularitatile acvariului, "le vezi" sau "nu le vezi", dar ele exista cu siguranta acolo!
- in prima faza, inmultirea coloniilor de diatome se face sexuat... ele au resurse bogate de hrana la dispozitie, asa ca acvariul se umple de "maroneala"...
- pe masura ce resursele (silicatii) se epuizeaza, coloniile de diatome incep si se reproduc asexuat (prin diviziune). Practic, se rup in doua bucati care evolueaza separat...
- din cauza ca "silicatii" (hrana lor) sunt din ce in ce mai putini, diatomele se divid DAR nu mai cresc la fel de mult... practic, la un moment dat, ele ajung ATAT de mici incat "nu mai conteaza". Abia ATUNCI "dispar" (pentru ca nu se mai vad)!
- sursele de silicati din acvariu sunt nisipul + apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/09/2018 10:26:14


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

mie imi place mai mult cum arata acvariul acum decat la inceput, ca acum arata mai natural fata de inceput cand se vede ca era crud.

acum, asta e din cauza ca am acvarii de mult timp si stiu cum trebuie sa arate un acvariu, respectiv cam asa cum arata al tau acum. )

deci cred ca ai niste asteptari nerealiste: acvariul tau arata ok, in nici un caz nu ai cum sa ai un acvariu care arata steril ca in prima zi.

de aia e o greseala sa pui nisip alb in acvariu - pentru ca prea nu are cum sa ramana alb )

lasa-l in pace sa se matureze, diatomele sunt firesti si nu sunt o problema, dispar de la sine dupa o vreme



Dr Nano
Senior member
[Avatar]

Joined: 30/05/2018 09:42:42
Messages: 512
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor si informatii. Daca dispar singure nu mai intervin cu solutii de genul phosvec. Le curat de pe geam in cele 2 luni si atat.

Nano Habtat 35

Puffers' Island 30
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com