[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pond la bloc  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Salut . Am cumparat azi o cutie de depozitare (din plastic foarte gros) de 58 de litri si am ,,imbracat-o" in folie neagra ca sa nu se vada pestii ca altfel ar fi acvariu .
Am cumparat un pietris de granulatie mare (alb) si un filtru puternic ca sa faca valuri calumea in apa .
Am pus pietrisul din spate in fata (in spate mai mult pietris si in fata mai putin .
Avand in vedere ca am calorifer pe balcon(mini pondul va fi pe balcon ),iarna va fi cald ,iar vara va fi tot cald.
Vreau sa pun un caras auriu impreuna cu un alt peste .
Ce ziceti de proiect? Sfaturi?
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Am un singur sfat pentru tine si nu e legat in mod strict de posibilitatea de a avea un "pond" la bloc, cu atat mai putin de a folosi o cutie de plastic pentru asta. Sfatul meu suna cam asa: Invata sa termini lucrurile. Daca ai inceput un proiect care te-a entuziasmat, du-l pana la capat. Am observat ca ai avut un jurnal cu betta care a fost activ pana cand ti-ai luat un bazin de 50-60L. Apoi ai avut putin activitate acolo iar acum ai trecut aici.
O lectie pe care mi-am luat-o in ultimii ani din viata e ca ar fi important sa ne cladim de "mici" aceasta dorinta de a termina lucrurile. Asteapta sa moara betta ca sa faci acolo un bazin de creveti. Sau asteapta sa-ti cumperi o casa cu curte si acolo sa faci un adevarat pond in care sa investesti timp si resurse cum se cuvine.

Parerea mea, non-acvaristica, dar de care sper sa iti amintesti cand nu ai pe cine injura mai tarziu
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Poate vrea sa se tina de toate 3 ^^ sau poate betta deja a murit ^^ si asa i.a disperat pe toti cu betta cu "INCALZITOR INCALZITOOOORRRR!!!" vara cand temperaturile sunt de peste 35 de grade si le.am tot explicat aici ope forum ca am avut betta cu temp de 23/24 si mi.a murit de batranete.^^
Lasand semi-gluma,daca chiar vrei pond asa mic,nu vei avea satisfactie....ce pesti vei pune ? Orice pestisori vei pune, vei vedea de sus doar niste dungi miscatoare,caci crapi de iaz cu siguranta nu cred ca ai de gand sa pui...satisfactia unui iaz e ca vezi pestii din mai multe unghiuri,deoarece iazul e destul de larg,pestii sunt mari si colorati,si te poti da smescher la prieteni si vecini cu luxul de a.ti putea intretine balta...in acea cutie poti creste plante,sau o poti folosii pe post de maternitate/acvariu de inmultire a pestilor,altfel va trebui sa iei cu plasa pestii sa vezi care e care.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2018 10:36:29


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

paradoxx wrote:Poate vrea sa se tina de toate 3 ^^ sau poate betta deja a murit ^^ si asa i.a disperat pe toti cu betta cu "INCALZITOR INCALZITOOOORRRR!!!" vara cand temperaturile sunt de peste 35 de grade si le.am tot explicat aici ope forum ca am avut betta cu temp de 23/24 si mi.a murit de batranete.^^
Lasand semi-gluma,daca chiar vrei pond asa mic,nu vei avea satisfactie....ce pesti vei pune ? Orice pestisori vei pune, vei vedea de sus doar niste dungi miscatoare,caci crapi de iaz cu siguranta nu cred ca ai de gand sa pui...satisfactia unui iaz e ca vezi pestii din mai multe unghiuri,deoarece iazul e destul de larg,pestii sunt mari si colorati,si te poti da smescher la prieteni si vecini cu luxul de a.ti putea intretine balta...in acea cutie poti creste plante,sau o poti folosii pe post de maternitate/acvariu de inmultire a pestilor,altfel va trebui sa iei cu plasa pestii sa vezi care e care.

,,Ezact" ,vreau sa ma tin de toate 3,Betta nu a murit ,e foarte fericit ,activ si ,,destept" manca-lar tata pe el , vine dupa deget .
Vreau sa tin in el un caras auriu si inca ceva care sa se inteleaga cu carasul . Vreau sa fie multe plante in el ,sa arate cat mai natural.
Ideea asta cu pondul mi-a dat-o unchiul meu care are 3 iazuri in gradina lui , adica pune pesti gen carasi ,crapi etc si apoi ii pescuieste ,ma refer la carasi normali de balta si crapi normali (nu crapi koi sau carasi aurii).
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Adica sunteti niste bogati putrezi,iar eu sunt invidios pe mirosul vostru

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

paradoxx wrote:Adica sunteti niste bogati putrezi,iar eu sunt invidios pe mirosul vostru

Eu nu prea am acces la prea multe, inca nu am ajuns doctor .
Nu ,serios ,nu cred ca scap de mama vreodata ,de cand ma bate la cap sa ma fac doctor parca imi place si mie acest domeniu , medicina.
Desi mai am mult si as vrea sa zbor in lume .
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

intamplator am dat de nenea asta pe un grup de fbook si mi-am adus aminte de topicul tau . Are cateva videoclipuri cu "outdoor pond", ba chiar si un tutorial "how to make an outdoor aquarium" (imaginile conteaza, ca limba nu cred ca o intelege careva p'aci....sau mai stii )
vezi poate te inspira

https://m.youtube.com/channel/UCda5hn5vHEXsgZcMohqZ0Zw/videos

This message was edited 3 times. Last update was at 03/09/2018 12:21:29

GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

adivb wrote:intamplator am dat de nenea asta pe un grup de fbook si mi-am adus aminte de topicul tau . Are cateva videoclipuri cu "outdoor pond", ba chiar si un tutorial "how to make an outdoor aquarium" (imaginile conteaza, ca limba nu cred ca o intelege careva p'aci....sau mai stii )
vezi poate te inspira

https://m.youtube.com/channel/UCda5hn5vHEXsgZcMohqZ0Zw/videos

Clar nu intelege nimeni limba aia .
Am mai vazut videoclipuri gen HOW TO MAKE POND IN THE HOUSE dar nu prea m-au ajutat deoarece fie erau foarte mici , fie pentru ele se folosesc materiale mai greu de gasit in magazin . (Sau poate nu stiu sa folosesc prea bine bormasina si ala care taie )
Multumesc oricum
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Folosesti intr-un mod inteligent degetele si ochii si cauta pe google homemade indoor pond. Te uiti la poze, incerci sa reproduci ceea ce vezi si-ti place, apoi ne desfeti ochii cu pozele pondului din balcon.
Nu ma intelege gresit, e bine ca ai multe idei, dar nu esti primul si nici ultimul care se lasa prada entuziasmului de a face si drege in acvaristica/teraristica/acvaponie&Co. Risti sa ajungi ca alti fosti colegi si sa nu mai faci fata si sa te lasi.
Vad ca netul ma fenteaza si nu se posteaza ce scriu. O fi vreun semn, cine stie!

Mama prostilor e mereu gravida!
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, a terminat si cu proiectul asta ?!
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com