[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga necunoscuta  XML
Forum Index » Alge
Author Message
angelinna
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/05/2006 19:40:03
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut
image
image

cine stie ce alga este asta ? m-am uitat pe site-urile specializate dar nu am gasit nimic asemanator. nu stiu cum a aparut alga, daca exista un factor favorizant la mine in acvariu (75L, 25 de grade, 2 scalari si 4 neritine, 3 TLD 830 12h/zi, schimb saptamanal) sau a venit odata cu niste plante noi. cert e ca nu mai pot scapa de ea, e ca o panza pe paianjen care se intinde rapid de pe o planta pe alta iar pe plantele de suprafata se formeaza ca un ghem. am pus acum o saptamana Algizit de la Tetra dar nu am vazut nicio imbunatatire. acum a venit randul urmatorului schimb saptamanal si nu stiu daca sa mai pun algicid in apa proaspata ca sa mentin constanta concentratia e durata tratamentului sau nu...
pls cine stie sa ma ajute ?
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Algele tale par sa fie din grupa algelor verzi filamentoase (sunt zeci de varietati, de aceea poate nu ai gasit in poze sa arate exact ca ale tale, dar daca sunt fire f subtiri, f lungi, de centrimetri, care apar ca ca un "caier de lana" sau popular spus "matasea broastei" sau asemanatoare probabil ca astea sunt...). Nu am auzit pe mai nimeni pe aici sa scape de algele de genul asta cu chimicale gen Algizit. Fac destul de rau si plantelor. Trebuie crescuta mult masa de plante, scimbari de apa, aport CO2 , reducere temporara de lumina (2x18W, 6-8ore pe zi pana vezi ca incep sa dea inapoi, aport de potasiu - se zice ca ar fi de folos, curatare manuala frecventa si... rabdare. Algele orice fel ar fi nu dispar de pe o saptamana pe alta (exceptie green water dupa 4 zile blackout). Nu exista solutii miraculoase, daca ai revazut toate articolele puse in link-uri pe la acest capitol cu algele, nu prea zic altceva.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com