[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
medii filtrante  XML
Forum Index » Apa
Author Message
johny8
Unripe member

Joined: 17/08/2018 12:52:08
Messages: 2
IP:
Offline

Mi.am luat de curând un filtru extern second hand model jbl 901pentru acvariul meu de 150l
Filtrul a venit cu primul sertar de sus cu un burete grosier,in sertarul 2 inele ceramice cam jum?tate de sertar,in sertarul 3 la fel jum?tate de sertar de inele ceramice ,in sertarul 4 ultimul de jos burete mai dens .
Am pus inelele ceramice din sertarul 3 in sertarul 2 astfel sertarul 2 s.a umplut
Am cump?rat 1l de matrix si am umplut sertarul 3
Drept urmare rezulta
. 1 burete
. 2 inele ceramice (posibil siporax)
3 matrix
4 burete
Pot sa mai scot un burete si sa mai pun 1l de matrix ?
Care sa.l scot cel de sus sau cel de jos?
Ar creste eficienta filtrului?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

JBL vine din fabrica cu MicroMec in sertarul de jos. Are aspect de bile ceramice. Eu as inlocui buretele de jos cu MicroMec. In rest e ok. Inelele pot fi Siporax. Asa am si eu in unul : MicroMec, Siporax, Matrix si burete si merge bine la 110 litri. Mai poti schimba primul cos, cel cu burete cu cosul de la e902. Dar in primul lasi oricum burete. De ala nu te atingi pentru ca protejeaza pompa.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2018 08:10:18


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
johny8
Unripe member

Joined: 17/08/2018 12:52:08
Messages: 2
IP:
Offline

Multumesc de atentie si raspuns Silviu Man ,Cum am spus filtrul l.am luat sh dupa buget, nu avea nici o bila in nici un sertar. Micromecul asta e mai bun decât matrix? Piatra ponce ar fi o varianta? Din cele enumerate mai sus fiecare au rolul lor sau toate mediile fac acelasi lucru? Trebuie diversificate sau fiecare pune dupa preferinte sau buget? Mersi
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Circuitul apei in filtru este de sus in jos, trece prin sertare si este absorbit de pompa si impins in acvariu. Adadar, primul cos de jos trebuie sa contina medii mai dure si compacte si, pe masura ce urca apa, trebuie medii cu porozitate cit mai mare. Sunt producatori de filtre (de ex. Oase) care in cosul de la baza filtrului recomanda diverse profile din plastic. Legat de medii, sunt multe, multe discutii despre ce face fiecare si care e mai bun. Dupa citeva luni de lectura si vizionari de tutoriale, am ajuns la concluzia ca, folosind medii diferite in acelasi filtru ai mai multe sanse sa nimeresti solutia optima decit daca le iei pe rind si exclusiv. Asa ca acum eu folosesc combinatii de Siporax, Matrix, Eheim Substrat Pro si MicroMec. Si nu am probleme. Sunt discutii despre diferente in actiunea diferitelor medii. De ex ca Siporax ar avea si un efect de denitrificare, multi acvaristi confirmind prin observatii directe ca asa ar fi, in bazine deservite de filtre cu Siporax NO3 raminind la valori scazute. Numai ca discutia e putin mai complexa, depinde si de plante/nivel plantare, si de incarcatura organica, samd. Bine ar fi daca ai avea si un prefiltru, ca sa elimini mare parte din problema mecanica a filtrarii.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/08/2018 12:16:42


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com